چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

روابط سالم چیست؟

چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

روابط سالم معمولاً براساس صداقت، اعتماد، احترام و توجه متقابل استوار است. 

افراد دارای روابط سالم یکدیگر را دوست دارند و از یکدیگر حمایت می کنند، آنها از نظر عملی و عاطفی به یکدیگر کمک می کنند، از کارهای کوچک محبت آمیز قدردانی می کنند، …

داشتن یک رابطه سالم به این معنی است که شما باید آماده تغییر خود باشید. شما نمی توانید رفتار همسرتان را کنترل کنید، اما می توانید رفتار خود را کنترل کنید. حفظ یک رابطه سالم مستلزم کار سخت و فداکاری است.

همه روابط عاشقانه از فراز و نشیب هایی برخوردار هستند و همه آنها نیازمند کار، تعهد و تمایل به انطباق و تغییر با همسرتان هستند.

برای رشد یک رابطه، شما باید برنامه ریزی کنید، اهداف تعیین کنید، کار کنید و مرور کنید.

چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

7 کلید برای یک رابطه سالم

1. ارتباط باز

2. وفاداری

3. مهربانی

4. شفقت

5. اعتماد

6. آسیب پذیری عاطفی 

7. تمایل به بخشش

از مهمترین چیزهایی است که یک رابطه را سرپا نگه می دارد.

ارتباط خوب بخش کلیدی هر رابطه است. وقتی هر دو نفر بدانند از رابطه چه می‌خواهند و در بیان نیازها، ترس‌ها و خواسته‌های خود احساس راحتی کنند، می‌توانند اعتماد را افزایش داده و پیوند بین خود را تقویت کنند.

هنگامی که یک رابطه سالم بر پایه اعتماد قوی ساخته شود، دیوارهای این روابط در فراز و نشیب زندگی از شما محافظت می کند، همیشه شما را خوشحال می کند، به شما قدرت می دهد و شما را از تمام افکار منفی دور نگه می دارد.

چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

چگونه یک رابطه قوی و طولانی مدت ایجاد کنید؟

حفظ روابط عاشقانه سالم همیشه آسان نیست. يك زندگی عاشقانه كه در آن شادابی موج می زند وقتی برای ما فراهم می شود كه به جزئيات ظاهراً بی اهميت بها دهيم، جزئياتی كه تا به حال می گفتيم مهم نيست. ما بايد ياد بگيريم كه يك زندگی حساب شده نياز به شناخت و توجه دارد.

ببینید عزیزان، زندگی زناشویی مانند یک پازل است، شما باید این قطعات پازل را درست کنار هم بچینید تا بتوانید زندگی ایده آل داشته باشید.

پس از 43 سال کار مشاوره علاوه بر تحصیلات آکادمیک تجربیاتی بدست آورده ام که حیفم می آید آن را برای شما درمیان نگذارم. به همین خاطر چندین سی دی گوناگون تهیه کردم که شما با یادگیری و اجرای تکنیک های گفته شده در این محصولات می توانید زندگی آرمانی و ایده آلی برای خود بسازید.

یکی از سی دی هایی که می تواند در ایجاد و حفظ یک رابطه قوی به شما کمک کند، سی دی «سلطان قلب همسر» است. سلطان قلب همسر واقع شدن راه و رسم خاصی دارد که انجام آن برای همه آسان خواهد بود و مسلماً شما نیز از عهده آن برمی آئید.

شراره های عشق را به خدمت بگیرید و برای تسخیر قلب شوهرتان عاشقانه گام بردارید و از ترفند و تکنیک های قراردادی و نخ نما که مردان از آن کم و بیش مطلع اند،بپرهیزید. زیرا؛ سخن اگر از دل برنیاید بر قلب ها نمی نشیند.

نکات باریک تر ازمو

بسیاری از زوج ها تنها زمانی روی رابطه خود تمرکز می کنند که مشکلات خاص و اجتناب ناپذیری برای غلبه بر آنها وجود دارد. هنگامی که مشکلات حل شد، اغلب توجه خود را به حرفه، فرزندان و سایر علایق خود معطوف می کنند. اما باید در نظر داشته باشید روابط عاشقانه نیازمند توجه و تعهد مداوم برای شکوفایی عشق است.

با گذشت زمان، نیازهای کار، خانواده، سایر تعهدات، و نیازی که همه ما به زمان برای خود داریم، می تواند پیدا کردن زمان با هم بودن را دشوارتر کند. بنابراین مهم نیست که چقدر زندگی پرمشغله است، مهم این است که زمانی را برای گذراندن با هم اختصاص دهید.

1. حس شوخ طبعی خود را حفظ کنید

زوج ها اغلب در مراحل اولیه یک رابطه بازیگوش هستند. حفظ حس شوخ طبعی در واقع می تواند به شما کمک کند تا از دوران سخت گذر کنید، استرس را کاهش دهید و راحت تر با مسائل کنار بیایید.

به روش های بازیگوشی برای غافلگیری شریک زندگی خود فکر کنید، مانند: آوردن گل به خانه یا رزرو غیرمنتظره میز در رستوران، بازی با حیوانات خانگی، بازی با کودکان کوچک، و … 

2. بر آنچه می‌دهید تمرکز کنید، نه آنچه می‌گیرید.

هنگامی که شروع به اطمینان از برآورده شدن نیازهای شریک زندگی خود می کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که نیازهای شما نیز برآورده خواهد شد.

3. انتظارات را واقع بینانه نگه دارید.

4. شنونده خوبی باشید.

اگر بتوانید یاد بگیرید که به گونه ای گوش دهید که باعث شود شخص دیگر احساس ارزشمندی را درک کند، می توانید ارتباط عمیق تر و قوی تری بین خود ایجاد کنید. بهترین مکالمات بدون حواس پرتی گوشی، تبلت و لپ تاپ اتفاق می افتد.

5. به تعهدات خود پای بند باشید.

6. سعی نکنید یکدیگر را تغییر دهید، هیچ کس نمی تواند همان چیزی باشد که ما می خواهیم باشد. هر فردی متفاوت است. 

7. همیشه سپاسگزار باشید که کسی را دارید که دوستش دارید و کسی که شما را نیز دوست دارد.

8. به همسرتان بگویید چه چیزی نیاز دارید، او را مجبور نکنید حدس بزند. مردان علم غيب ندارند، خواسته هاى خود را با پيامهاى دو پهلو نگوييد، فقط بعضي از مردان قدرت ذهن خواني دارند.

گاهی اوقات عدم ارتباط و عدم شفافیت در آنچه می خواهید بگویید، می تواند منجر به عوارض و سوء تفاهم شود. هر چه می خواهید بگویید، چه بد یا خوب، واضح باشید.

9. یکدیگر را در آغوش بگیرید

آغوش در بدن شما اکسی توسین تولید می کند، این هورمون احساس اضطراب را کاهش می‌دهد و احساس عشق و ارتباط را تقویت می‌کند.

10. راه های مختلفی برای نشان دادن عشق وجود دارد. شما می توانید از ابراز عشق کلامی و فیزیکی استفاده کنید. سعی کنید ترجیحات افراد مهم زندگی خود را در مورد دادن و دریافت محبت یاد بگیرید. 

11. مراقبت از خود را در اولویت زندگی خود قرار دهید.

از نظر جسمی، عاطفی و روحی مراقب خود باشید تا بتوانید بهترین های خود را به همسرتان ارائه دهید. 

12. در فعالیت هایی شرکت کنید که از آنها لذت می برید و به شما انرژی مثبت می دهد.

13. به یکدیگر فضا بدهید.

لازم نیست همیشه با هم باشید. به طور منظم زمان با کیفیتی را با خود بگذرانید. یک رابطه خوب باید متعادل باشد. بنابراین از سرگرمی ها و کارهایی که دوست دارید انجام دهید، دست نکشید.

14. استرس را مدیریت کنید.

(برای اطلاعات بیشتر مقاله چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟ را کلیک کنید)

15. از واکنش فقط بر اساس احساسات خودداری کنید.

در غیر این صورت، احتمالاً چیزهایی می گویید و انجام می دهید که می تواند به رابطه آسیب برساند.

چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

16. به طرف مقابل و دیدگاه او احترام بگذارید.

17. به دنبال موارد مثبت باشید و ویژگی های خوب همسرتان را به خود یادآوری کنید. 

18. ارزش های خود را تراز کنید.

ارزش ها و اهداف خود را مرور کنید و مطمئن شوید که برای یک هدف مشترک هماهنگ هستید. اگر شما در همان جهت حرکت کنید، رابطه آسان تر خواهد شد.

19. در هر رابطه ای، هر دو نفر باید مسئولیتِ موفقیت و شکست را بپذیرند. زمانی که مشکلات پیش می‌آیند، به جای متهم کردن شریک زندگی‌تان، مسئولیت بخشی از مشکلات خود را بپذیرید. 

20. همه چیز را در مورد رابطه خود با افراد دیگر در میان نگذارید و از رابطه خود با ایجاد مرزهای سالم با دیگران محافظت کنید. این به معنای حفظ حریم خصوصی و اجازه ندادن به افراد دیگر برای دخالت یا اظهار نظر در خصوص رابطه بین شما دو نفر است.

21. از یک مشاور حرفه ای کمک بگیرید.

گاهی اوقات مشکلات در یک رابطه بسیار پیچیده یا طاقت فرسا به نظر می رسد. بنابراین، اگر احساس می کنید که نیاز به نظر شخص ثالث در مورد رابطه خود دارید، می توانید با یک مشاور حرفه ای مشورت کنید.

چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
اهمیت ابراز محبت به همسر

نیازهای کلیدی رنانه

A. به او بگوئید: «دوستت دارم»

به او یادآوری کنید که چقدر او را دوست دارید. در مرحله ماه عسل، بسیاری از زوج ها نسبت به یکدیگر عشق و تحسین نشان می دهند. با این حال، این اغلب با گذشت زمان از بین می رود و آنها شروع به بدیهی گرفتن یکدیگر می کنند.

زنان می خواهند که شما در کنار آنها حضور داشته باشید و از آنها قدردانی کنید. تعریف و تمجید از زنان نه تنها احساس شگفت انگیزی در آنها ایجاد می کند، بلکه شما نیز احساس فوق العاده ای خواهید داشت، زیرا توانستید لبخندی بر لبان آنها بیاورید. البته یک تعریف خوب آن است که مستقیماً از ته دل باشد.

B. شریک زندگی خود را غافلگیر کنید!

کالایی که می دانید همسرتان دوست دارد، بخرید و او را غافلگیر کنید. حتی می توانید او را با محبتی مانند بوسه‌های اضافی، یا پختن یک شام خاص که می‌دانید دوستش دارد، غافلگیر کنید. این کارها را انجام دهید، آنها واقعاً قدردانی خواهند کرد.

C. برای زنان گوشی شنوا داشته باشید.

با ذهنی آرام و باز به آنها گوش دهید و واقعاً آنچه را که به شما می‌گویند، بشنوید. این نه تنها به شما کمک می کند تا نحوۀ برقراری ارتباط بهتر را بیاموزید، بلکه به شما امکان می دهد با شریک زندگی خود در سطح عمیق تری ارتباط برقرار کنید.

D. مناسبت ها را به خاطر بسپارید. 

E. پشتیبانی مالی به آنها بدهید و از نظر اقتصادی آنان را تأمین کنید.

F. به روابط زناشويی و مسائل جنسی آگاهی كاملی داشته باشيد.

زنان هميشه و در همه حال آمادگی رابطه‌ جنسی ندارند. يك رابطه‌ جنسی خوب و سالم يك عمل دو جانبه است،پس به شريك جنسی خود اهميت دهيد.در مورد مسائل زناشويی با همسر خود به گپ و گفتگو بنشينيد.يك رابطه جنسی خوب مانند يك غذای فرانسوی است كه در آن پيش غذا، غذا و دسر وجود دارد. يك رابطه جنسی سالم داراي 4 شرط زير است:

زمان مناسب، مکان مناسب، آمادگی جسمانی، آمادگی روحی و روانی.(برای آگاهی بیشتر در باره روابط زناشویی و مسائل جنسی می توانید به کتاب «زن امروز، مرد دیروز» مراجعه کنید)

چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
نحوه ابراز علاقه به مردان

نیاز کلیدی مردان

احترام چیزی است که مردان برای آن ارزش زیادی قائل هستند. اگر در جمع او را تحقیر کنید یا در خلوت به او احترام نگذارید، ممکن است رابطه شما آسیب ببیند.

مردان برای زنانی که نسبت به شریک زندگی خود و همچنین رؤیاها و آرزوهایشان احترام قائل هستند، ارزش قائل می شوند. بیاموزید به مرد خود احترام بگذارید و از خصوصیات خوب او قدردانی کنید.

آنها باید احساس آزادی کنند، نه اینکه تحت مدیریت یا کنترل شما باشند.

ضمناً اگر می خواهید مرد خود را برای همیشه عاشقِ دلخسته خود کنید، سی دی «مردان عاشق چه زنانی باقی می مانند؟» را تهیه کنید و تمرینات آن را به طور دقیق انجام دهید.

چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

15 روش مؤثر برای سالم نگه داشتن رابطه

نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا یک رابطه عاشقانۀ سالم، شاد و رضایت بخش ایجاد و حفظ کنید:

1. صادق باشید.

در مورد احساس ترس، ناامنی، حسادت، بی علاقگی و هر چیز دیگری صادقانه با یکدیگر صحبت کنید. 

2. گفتن «لطفاً» و «متشکرم» را فراموش نکنید.

اخلاق مهم است، حتی با شخصی که 20 سال یا بیشتر با او بوده اید. مکالمۀ مؤدبانه ای انجام دهید. آداب و رفتار خوب به حفظ فرهنگِ احترام متقابل کمک زیادی می کند.

3. با هم ورزش کنید.

مطالعات نشان می‌دهد زوج‌هایی که با هم ورزش می‌کنند نه تنها سالم‌تر هستند، بلکه از ازدواج خود نیز رضایت بیشتری دارند.اگر با هم ورزش کنید، احساس سکسی و عاشقی خواهید داشت!

4. بخندید.

خنده کل بدن را آرام می کند، سیستم ایمنی را تقویت می کند و اندورفین ترشح می کند. بنابراین، حتی اگر شما و همسرتان هر دو، روز سختی را سپری می‌کنید، سعی کنید بدون دلیل لبخند بزنید و بخندید. عمل فیزیکی خندیدن شما را شادتر و سالم تر می کند.

5. با هم غذا بخورید.

6. هر چند وقت یکبار نقش ها را عوض کنید.

7. روال را از بین ببرید.

هر کاری که می‌توانید برای از بین بردن روال انجام دهید، آن را امتحان کنید! فقط بلند نشوید، به سر کار بروید و پیش یکدیگر به خانه برگردید. با هم به خرید بروید یا وقتی به خانه رسیدید به پیاده روی بروید. این کار تفاوت زیادی در روز و احساس شما نسبت به یکدیگر ایجاد خواهد کرد.

روش های مؤثر برای سالم نگه داشتن رابطه

8. علناً دعوا نکنید.

گاهی اوقات زوج‌ها به طور علنی دعوا می‌کنند و برایشان مهم نیست که چه کسی در اطراف است. احترام گذاشتن در جمع بسیار مهم است.

9. بخشیدن یکدیگر را بیاموزید.

کینه توزی فقط برای شما نتیجه معکوس خواهد داشت و در دراز مدت به رابطه شما آسیب می رساند. بخشش کلید هر رابطه قوی است. بنابراین اگر چیزهایی وجود دارد که هنوز ذهن شما را درگیر می کند، در مورد آنها با شریک زندگی خود صحبت کنید و روی خودتان کار کنید تا بتوانید در قلب خود ببخشید.(همچنین بخوانید مطلب چگونه دیگران را ببخشیم؟)

10. یکدیگر را تشویق کنید.

این کار به تقویت رابطه شما کمک می کند.

11. چیز جدیدی را با هم امتحان کنید.

انجام کارهای جدید با هم می تواند راهی سرگرم کننده برای برقراری ارتباط و جذاب نگهداشتن چیزها باشد. این می تواند امتحان یک رستوران جدید یا رفتن به یک سفر یک روزه به مکانی باشد که قبلاً نرفته اید.

12. نحوه حل تعارضات را بیاموزید.

تعارض در هر رابطه ای اجتناب ناپذیر است. یاد بگیرید چگونه تعارض را با احترام حل کنید. تمرکز خود را روی موضوعِ مورد نظر نگه دارید و به طرف مقابل احترام بگذارید. ضمناً بحث و جدل را بر سر چیزهایی که قابل تغییر نیستند، شروع نکنید.

13. از جملات «من» برای بیان احساس خود استفاده کنید.

برای مثال، به جای گفتن «تو باعث می‌شوی احساس بدی به من بدهی»،«وقتی این کار را می‌کنی احساس بدی دارم» را امتحان کنید. به جای نگاه کردن به درگیری ها یا کینه های گذشته و سرزنش کردن، بر آنچه می توانید در اینجا و اکنون برای حل مشکل انجام دهید تمرکز کنید.

14. پذیرای تغییرات باشید.

تغییر در زندگی اجتناب ناپذیر است و چه با آن همراه باشید و چه با آن بجنگید، اتفاق خواهد افتاد.

15. به بهترین شکل ظاهر شوید.

وقت بگذارید تا برای شریکتان خوب به نظر برسید. برای او لباس آراسته بپوشید، موهایتان را برس بزنید، یک ادکلن جدید امتحان کنید، و …

 

این مطلب را هم بخوانید
بررسی علل طلاق عاطفی در بین زوج های جوان

دوست دارم مرا در جریان دیدگاه خود قرار  دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *