چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟

طلاق چیست؟

چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟

طلاق یا «فسخ نکاح» خاتمه قانونی رابطه زناشویی است. طلاق یک فرآیند قانونی است که طی آن دو طرف، رابطه حقوقی و مالی خود را خاتمه می دهند.

فرآیند طلاق توسط وکلای خانواده انجام می شود و شامل تعدادی مسائل از جمله: نفقه همسر، تقسیم اموال، و حضانت فرزند می شود.

طلاق چیزی است که هیچ کس آن را دوست ندارد. یک فاجعه است، یک مشکل است، اما وجود دارد و اتفاق می افتد.

در مقاله «چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟» می خواهیم بگوییم آیا طلاق جایز است؟ چرا طلاق صورت می گیرد؟ علتهایش چیست و چگونه می توانیم از طلاق جلوگیری کنیم و یا اگر اختلافی پیش آمد در بحران طلاق چکار کنیم که وضع از آنچه هست بدتر نشود و بحران را چطور کنترل کنیم که به آشتی بینجامد؟ 

چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟

 نکاتی برای جلوگیری از طلاق

هر روز برای ارتباط محبت آمیز با همسرتان وقت بگذارید.

به طور مرتب از همسرتان تعریف کنید، چه در خلوت و چه در حضور دیگران. 

همسرتان را آنگونه که دوست دارد، دوست داشته باشید.

مراقب ظاهر خود باشید. 

با همسرتان مهربان باشید. 

وفادار بمانید. 

کارها را با هم انجام دهید. 

زمانی را جدا از هم بگذرانید.

با همدلی گوش کنید.

از انتقاد دوری کنید.

هنگام بحث در مورد تضادّ منافع از مهربانی استفاده کنید. 

چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟

چه کسی در طلاق بیشترین آسیب را می بیند؟

طبق تحقیقات، مردان با جدایی، زمان بسیار دشوارتری نسبت به زنان دارند. مردان ممکن است هراس، افسردگی، اضطراب شدید و خشم را احساس کنند.

در این دورۀ سخت، مردان ناچارند رنج بیشتری نسبت به زنان تحمل کنند، زیرا کمتر احتمال دارد که ناراحتی خود را برای دیگران آشکار کنند. آنها ممکن است در زمانی که بیشترین نیاز را دارند از حمایت خودداری کنند.

همچنین مطالعات نشان می دهد مردان مطلقه دو برابر بیشتر از زنان در معرض خطر مرگ زود هنگام هستند.

چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
مهم ترین اختلاف زن و شوهر

آیا طلاق جایز است؟

طلاق بالاترین استرس ها را برای انسان به بار می آورد، حتی از فوت همسر دردناک تر است. همه از زشتی طلاق سخن گفته اند ولی گاهی ناچاراً بوجود می آید.

سوختن و ساختن را نباید تجویز کرد. یکی برای همیشه نمی تواند ایثار و گذشت کند. طلاق جایز است به شرطی که تمام راههای آشتی و تفاهم طی شده باشد.

اگر شادی یا خوشبختی ساده را با شریک زندگی خود نمی‌بینید، یا حتی از او رنجیده نمی‌شوید، وقت آن است که در زندگی خود تجدید نظر کنید.

شما لیاقت این را دارید که با کسی باشید که با او خوشحال هستید، نه اینکه فقط در یک عادت آرامش بخش با کسی باشید که دارید.

چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟

وقتی بحران طلاق در پیش است چه باید کرد؟

در روند طلاق دو طرف باید با هوشیاری مراقب باشند وضع از آنچه هست، بدتر نشود. رفتارهای زیر باعث آشفتگی اوضاع و دشمنی بیشتر می شود:

الف. پرهیز از تضعیف یکدیگر

متأسفانه به محض اینکه پرونده طلاق در دادگاه مطرح می شود، زوج شروع به تضعیف یکدیگر می کنند. هر یک نزد فامیل و دوستان خویش آبروی طرف مقابل را می برد و برای تبرئه خود صدها عیب به دیگری نسبت می دهد.

به این ترتیب ناخودآگاه از آنها طلب همدردی می کند و توقع دارد صحبت و حرف هایش را تصدیق کنند. چنین رفتاری به هیچ وجه پسندیده نیست. چه بسا برخی بستگان ناآگاه با پشتیبانی غلط خویش آتش اختلاف را شعله ور کنند.

ب. مراقبت از خود

در روند متارکه برخی از زوجین به دلیل پریشانی افکار و عصبانیت، از خوردن دست می کشند و تا وقتی که از گرسنگی از پا نیفتند، به سراغ غذا نمی روند.

این عمل باعث می شود قوای بدنی شان تحلیل رود و دچار ضعف جسمانی شوند. بدیهی است وقتی ضعف بر آدمی غلبه کرد، فکرش درست کار نخواهد کرد. در حالی که سلامتِ فکری و جسمی زوج در روند طلاق نقش بسیار حساسی بازی می کند.

ج. داشتن خواب کافی

زنان و مردانِ در حال متارکه دچار بی خوابی می شوند و می کوشند با قرص خواب آور رفع مشکل کنند. اما در واقع امر به دلیل مشغله زیاد ذهن، اثر تخدیری و تسکینی داروها کمتر می شود و آنان دچار پریشانی بیشتر و افسردگی شدید می شوند.

این گونه افراد باید با تلقین در خود آرامش ایجاد کنند و بکوشند به طور طبیعی به خواب روند.

د. انجام ورزش و تحرکات جسمی

در بحران جدایی باید بیشتر به ورزش و دیگر تفریحات سالم پرداخت. زن و مرد نباید زندگی خویش را تمام شده تصور کنند. انزواطلبی، خودخوری و رکود، احتمال شکست را بیشتر می کند.

اما در مقابل ورزش و تحرک جسمی به روح سر زندگی و نشاط می بخشد و در نهایت موجب اخذ تصمیم های عاقلانه تری می شود.

ه. مشاوره با افراد خبره

مشورت با اشخاص خبره و نیز مشاوران خانواده می تواند بسیار سودمند باشد. زیرا، همۀ مشاجره ها و دعاوی خانوادگی لزوماً نباید به متارکه بینجامد.

چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
قهرم، قهر شیک!

چگونه امکان آشتی فراهم می شود؟

1. در صورتی که اختلاف بالا گرفت، سعی کنید به طور موقت آن را نزد کسی بازگو نکنید، مگر با پدر و مادرتان یا کارشناسانِ مورد اعتماد. گشودن سفره دل نزد همگان پیامدهای نامطلوبی دارد.

2. تا تصمیم نهایی و جاری شدن حکم طلاق هیچ واکنشی که تحریک کننده باشد و اختلاف ها را زیادتر کند، از خود بروز ندهید.(همچنین مطلب چگونه از اختلافات خانوادگی جلوگیری کنیم؟ را بخوانید)

3. پیش از اینکه متارکه انجام پذیرد، در مورد کارهای غلط خود منصفانه به قضاوت بنشینید. در نتیجه اگر رأی منفی به کرده خود دادید، آگاهانه از طلاق جلوگیری خواهید کرد.

4. وقتی درگیری ها بالا گرفت، پای فرزندان را به میان نکشید و از آنها کمک نگیرید. اگر مطمئن هستید متارکه قطعی است، به تدریج با فرزندان خود درمیان بگذارید. اما در هیچ شرایطی آنها را وارد معرکه نکنید.

5. مشاورین یا داورهای خود را از میان افراد سالم، صالح، موجه، مطلع و بی طرف انتخاب کنید. معمولاً والدین نمی توانند داوران خوبی باشند. زیرا خواه ناخواه تحت تأثیر عواطف و احساسات شما قرار می گیرند و نمی توانند بیطرفانه قضاوت کنند.

6. اگر می بینید همسرتان به جدایی اصرار دارد و شما مایل نیستید، از او بخواهید دلایلش را بنویسد و شما را قانع کند.

7. اگر متوجه شدید طرف مقابل متنبه شده و آماده آشتی است، نخواهید نزد شما یا دیگران اقرار کند. همین که در عمل به سوی شما بازمی گردد، نشانه آن است که از کرده اش پشیمان است.

8. هنگامی که تحت فشار عصبی هستید یا خشمگین و خسته و گرسنه اید، بهتر است سکوت کنید یا دست کم در آنچه می گوئید، دقت کنید و در چنین شرایطی هرگز تصمیم نگیرید.

9. هیچ گاه با عصبانیت خانه را ترک نکنید. تا روز جدایی آنجا بمانید و سعی کنید با مسالمت و صبوری با مشکلات روبرو شوید. غیبت شما از خانه آشفتگی شدیدی در پی دارد و باعث وخامت اوضاع می شود.

10. اگر اختلافات شما علنی شد، اولاً: در مقابل پرسش دیگران تقصیر را به گردن طرف مقابل نیندازید و برای تبرئه خویش از خود دفاع نکنید. ثانیاً: در صورتی که مجبور شدید موضوع را با کسی درمیان بگذارید از جمله: «به علت عدم تفاهم مشکلاتی پیدا کرده ام» استفاده کنید.

سخن آخر

برای اینکه یاد بگیرید «چگونه از وقوع طلاق جلوگیری کنید» راهکارهایی که در بالا گفته شده است را بکار گیرید، ضمناً برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید سی دی «طلاق و راههای آشتی» را تهیه کنید و با شنیدن این سی دی:

اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهید.

از وقوع جدایی ها جلوگیری کنید، و اگر ناچار به جدایی هستید راههای برون رفت را بهتر می آموزید.

یاد می گیرید: وقتی بحران طلاق در پیش است چه پیشگیری هایی باید بکنید؟

تکلیف فرزندان در وقوع طلاق چه می شود؟

چگونه امکان آشتی فراهم می شود؟

طلاق توافقی چیست و چه شرایطی باید داشته باشد؟

 

این مطلب را هم بخوانید
بررسی علل طلاق عاطفی در بین زوج های جوان

لطفاً نظر فراموش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *