چگونه از اختلافات خانوادگی جلوگیری کنیم؟

چگونه از اختلافات خانوادگی جلوگیری کنیم؟

اختلافات خانوادگی

گاهی اوقات وقتی افراد یکدیگر را اشتباه می‌فهمند و به نتیجه اشتباه می‌رسند، تعارض رخ می‌دهد. مسائل درگیری که از طریق مسالمت آمیز حل نمی شود، می تواند منجر به مشاجره شود.

این طبیعی است که زن و شوهر هر از گاهی با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند. درگیری های گاه به گاه بخشی از زندگی خانوادگی است. با این حال، درگیری مداوم می تواند استرس زا باشد و به روابط آسیب برساند.

ميزان طلاق و كشمكش های خانوادگی در سالهای اخير بسيار زياد شده و هر روز شاهد حضور زوج های جوان و ميانسال در دادگاه ها هستيم. 

طبيعی است كه ازدواج فنونی دارد و همه زوج ها بايد قبل از ازدواج از فنون آن آگاه باشند. در غير اين صورت دچار مشكلاتی می شوند كه ممكن است كارشان به جدايی ناخواسته بكشد.

گرچه بخشی از اين فنون بايد توسط والدين آموزش داده شود. ولی عمده ترين آن بايد توسط خود شخص فراگرفته شود. وقتی شما آموخته های خود را در جهت تفاهم به كار گرفتيد، قطعاً خواهيد ديد كه زندگی چقدر شيرين است.

اگر حوصله خواندن این مطلب را ندارید، لطفاً voice را گوش دهید.

چگونه از اختلافات خانوادگی جلوگیری کنیم؟

تفاوت های فرهنگی

ريشه بيشتر رفتارها و كردارهای ما در گذشته نهفته است. هر واكنشی كه در برخورد با وقايع يا مسائل از خود نشان می دهيم، ناشی از رفتارهايی است كه طی سالهای گذشته به نحوی شاهد آن بوده ايم.

اين رفتارها منش و شخصيتِ امروزی ما را تشكيل می دهند. گاه حتی رفتار يا كرداری كه سالها با آن جنگيده ايم يا از آن بيزار بوده ايم، چنان ملكه ذهن مان می شود كه ناخواسته خود به همان روش عمل می كنيم، يعنی ضمير ناآگاه ما فرمان می دهد و ما ناچار به اطاعت از آن می شويم.

حالا اگر زن و شوهری ديدند كه يكی از عادت های آنها يا يكی از عقايدشان كه ممكن است در اصل ناشی از باورهای غلط شان باشد، توليد اشكال می كند بايد به قول خانم كارن هورنای (Karen Horney): «بيرحمانه با خود صادق باشند» و كمر همت به تصحيح و يا احتمالاً تغيير آن ببندند.

اين مهم عملی نيست مگر در سايه خودشناسی و مراجعه به يك صاحب نظر و مشاور. اگر چنين كردند درهای شادی و شادمانی به رويشان باز می شود.

ولی اگر بخواهيم از تعليمات گذشته مان و از سنت هاي خانوادگی مان كه گاه غلط هم می توانند باشند، با تعصب دفاع كنيم و آن را به زور به مرحله اجرا درآوريم و حاضر نشويم برای اصلاح آن حتی يك قدم برداريم، بايد منتظر عواقب ناخوشايندی باشيم.

چگونه از اختلافات خانوادگی جلوگیری کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
مردها از راه چشم و زنها از راه گوش عاشق می شوند

گذشت نوبتی

عده ای اعتقاد دارند با کمی گذشت همه چیز حل می شود. يعنی همان نصيحت های رايج و تكراری كه گوش همه از آنها پُر است.

 اينطور نيست. هميشه نمی توان گذشت كرد. گذشت حد و اندازه دارد. به خصوص وقتی يك طرف ايثار می كند و طرف مقابل ايثار می بيند.

من به «گذشت نوبتی» اعتقاد دارم كه در كوتاه مدت جوابگوست. ولی وقتی يك نفر بخواهد برای مدتی طولانی گذشت كند، تدريجاً ظرفش پُر می شود و در «آستانه انفجار» قرار می گيرد و شما خود بهتر از من می دانيد كه مرحله بعدی آستانه انفجار، جار و جنجال و سپس راهی دادگاه شدن است.

چگونه از اختلافات خانوادگی جلوگیری کنیم؟

 آستانه انفجار چیست؟

برای اينكه هيچ يك از طرفين در آستانه انفجار قرار نگيرند، چه كار بايد كرد؟ آیا راه حلی وجود دارد؟

مذاكره و گفت و شنود بهترين راه حل است. بی تفاوتی و سكوت موضوعی را حل نمی كند. با درد و دل كردن است كه ما تخليه می شويم. با گفتگو  ما در «وضعيت متعادل» قرار می گيريم.(همچنین می توانید مطلب چگونه در خانواده مذاکره کنیم را بخوانید)

زن و شوهری كه گفتگو نمی كنند و ناراحتی های هر اتفاق ناخوشايندی را فرو می خورند، بايد در انتظار يك انفجار باشند. رابطه زن و شوهر وقتی به مرحله بحرانی رسيد، خود كمتر از انفجار نيست. حالا اگر ميل داريد به شما بگويم چرا از اين لفظ استفاده می كنم، مثال زير موضوع را روشن تر می كند.

 رابطۀ زن و شوهر درست مثل ديگ زودپزی است كه روی اجاق مشغول پختن غذاست. شما می دانيد كه بالای ديگ زودپز دريچه ای است كه آن را «سوپاپ اطمينان» می گويند.

اين دريچه كوچك، بخار اضافی حاصل از طبخ غذا را به خارج می فرستد. تا زمانی كه اين بخار تدريجاً از ديگ خارج می شود، جای نگرانی وجود ندارد، زيرا ديگ زودپز كار عادی خود را می كند، ولی اگر به عللی بخار خارج نشد، بايد به فكر چاره بود، زيرا جمع شدن تدريجی بخار در ديگ آن را آماده انفجار مي كند!

گاهی هم اتفاق می افتد كه زير ديگ خاموش می شود. اين در صورتی است كه رابطه زن و مرد آن چنان سرد و بی تفاوت شده كه هر كدام ناچار راه خود را می روند و كسی را با كسی كاری نيست!

ديگر از اعتراض ها، گله و شكايت ها خبری نيست و سكوتی كُشنده بر فضای خانه حاكم است كه در اين صورت هم فاجعه است، يعنی دو نفر بدون اينكه رابطه روحی و عاطفی با هم داشته باشند، در زير يك سقف مجبور به زندگی باشند و در حقيقت يك عمر بسوزند و بسازند!

 

امیدوارم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191883 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *