هوشمندانه کار کنید نه سخت!

هوشمندانه کار کنید نه سخت

هوشمندانه کار کردن به چه معناست؟

هوشمندانه‌تر کار کردن، به معنای یافتن راه‌هایی برای استفاده مؤثرتر از انرژی و زمان خود است که می‌تواند به شما کمک کند کارها را با سرعت بیشتری انجام دهید. 

کار هوشمند به شما امکان می دهد کارهای روزانه بیشتری را انجام دهید و از اتلاف وقت جلوگیری کنید. این می تواند در زمان و انرژی شما برای چیزهایی که مهم هستند، مانند اهداف زندگی، سلامت شخصی و روابط، صرفه جویی کند.

هوشمندانه‌ کار کردن، یک تمرین مدیریت زمان عالی است. هوشمندانه کار کردن، کلید بهره وری بیشتر است. حقیقت این است که با هوشمندانه کار کردن، می‌توانیم با تلاش کمتر به دستاوردهای بیشتری دست پیدا کنیم.

هوشمندانه کار کنید نه سخت

مزایای هوشمندانه کار کردن چیست؟

  • هوشمندانه کار کردن باعث صرفه جویی در زمان می شود

زیرا می توانید با استفاده از روش های منطقی و خلاقانه برای دستیابی به اهداف خود راه ها و روش هایی برای کاهش کار خود بیابید. به علاوه، شما را به فردی کارآمدتر تبدیل می کند. شما می دانید که چه وظایفی باید به چه ترتیبی انجام شوند و از بهترین استراتژی ها برای تکمیل آنها استفاده می کنید.

زمان و انرژی شما چیزهایی نیستند که باید هدر دهید. هوشمندانه کار کردن به انرژی شما ارزش می دهد و زمان شما را بهینه می کند. این به شما کمک می کند زمان کمتری را صرف سوزاندن انرژی خود کنید و زمان بیشتری را صرف صرفه جویی در آن برای چیزهای مهم دیگر کنید.

  • وقتی هوشمندانه کار می‌کنید، هوشمندانه نیز استراحت می‌کنید

این ممکن است شامل مدیتیشن، یوگا، تمرین تمرکز حواس، و … باشد. انجام منظم این موارد باعث تقویت حافظه، بهبود خلق و خو و افزایش خلاقیت شما می شود.

  • به کاهش یا بهبود فرسودگی شغلی کمک می کند

فرسودگی شغلی سطح انرژی شما را کاهش می دهد و به سلامت روان شما آسیب می رساند. اما هوشمندانه‌تر کار کردن به شما این امکان را می‌دهد که مراقب انرژی خود برای بازیابی یا کاهش فرسودگی شغلی باشید.

  • تعادل کار و زندگی شما را بهبود می بخشد

به جای اینکه ساعات طولانی تری کار کنید و وقت خود را فقط در زندگی حرفه ای تان صرف کنید، هوشمندانه کار کردن، به شما اجازه می‌دهد تعادل بیشتری در زندگی‌تان داشته باشید و وقت بیشتری را برای زندگی شخصی خود اختصاص دهید.

  • انگیزه کاری شما را افزایش می دهد

زیرا بهره وری بیشتری خواهید داشت و نسبت به کار خود احساس مثبتی پیدا می کنید. این استراتژی به شما انگیزه می دهد تا اهداف جدیدی را تعیین کنید و به رشد خود ادامه دهید.

هوشمندانه کار کنید نه سخت

این مطلب را هم بخوانید
چگونه حسادت نکنیم؟

چگونه هوشمندانه کار کنیم، نه سخت تر!

برای دستیابی به موفقیت باید هوشمندانه کار کنید، نه سخت تر! در این مقاله قصد دارم تکنیک هایی را به شما آموزش دهم که روش کار شما را متحول کند.

1. یک شب کامل بخوابید

داشتن 7 تا 8 ساعت خواب خوب به شما کمک می کند تا تمرکز و تفکر خلاقانه تری داشته باشید. 

2. زود بیدار شوید

برای موفقیت باید زود شروع کرد. منطقی است که هر چه تعداد ساعات روز در اختیار شما بیشتر باشد، فرصت بیشتری برای تکمیل کار خود دارید.

3. عادات سالمی را در خود ایجاد کنید

بیشتر کارهایی که ما روزانه انجام می دهیم، عادت است. بنابراین اگر بتوانید عادات سالمی را در خود ایجاد کنید، آنگاه می‌توانید با تلاش کمتری به سمت موفقیت حرکت کنید. عادت می تواند ما را شرطی کند و ما را در کاری که می خواهیم انجام دهیم کارآمدتر کند. مدیتیشن و ورزش را در ساعات اولیه خود بگنجانید تا تمرکز خود را بهبود ببخشید. 

4. وظایف خود را بر اساس اهمیت و فوریت رتبه بندی کنید

هر روز صبح، بنشینید و فهرستی از کارها تهیه کنید، وظایف خود را بر اساس اهمیت و فوریت رتبه بندی کنید و ابتدا به مهم ترین آنها بپردازید. متوجه خواهید شد که می توانید در زمان کمتری کارهای بیشتری انجام دهید. اولویت بندی همچنین به مدیریت استرس کمک می کند زیرا به شما امکان می دهد روی چیزهای مهم تمرکز کنید و نگران چیزهای کوچک نباشید.

5. لیست کارهای خود را کوتاه نگه دارید

سعی کنید هر روز، روی سه تا پنج کار مهم تمرکز کنید.

6. با چند وظیفگی خداحافظی کنید

همه ما فکر می‌کنیم انجام همزمان چند کار راه حلی سریع برای افزایش بهره‌وری است. اما در واقعیت، چنین نیست. جابجایی از یک کار به کار دیگر بدون تکمیل اولین کار می تواند ناکارآمد باشد زیرا مغز شما به زمان نیاز دارد تا تمرکز خود را تغییر دهد.

همچنین مطالعات نشان داده است که چند وظیفه ای در واقع بهره وری ما را تا 40 درصد کاهش می دهد. این به این دلیل است که وقتی سعی می کنیم چندین کار را همزمان انجام دهیم، نمی توانیم روی هیچ یک از آنها به درستی تمرکز کنیم، در نتیجه مرتکب اشتباهات بیشتری می‌شویم.

7. محدودیت های زمانی تعیین کنید

زمان مشخصی را برای هر کار در برنامه خود اختصاص دهید.

8. کارها را بر اساس سطح انرژی خود برنامه ریزی کنید

سطوح انرژی خود را دنبال کنید. اگر در صبح بیشترین بازدهی را دارید، مهم ترین کارهای خود را در آن زمان برنامه ریزی کنید. اگر گاهی اوقات در پایان روز فاقد انگیزه هستید، می‌توانید کارهای کوتاه‌تر و آسان‌تر خود را برای آن زمان ذخیره کنید.

9. بیشتر «نه» بگویید

اگر کارهایی با اولویت بالا دارید که می‌خواهید به پایان برسانید و یکی از همکارانتان در مورد پروژه‌ای غیرمرتبط درخواست کمک می‌کند، برای حفظ رابطه مثبت با همکاران خود، به آنها توضیح دهید که چرا در حال حاضر نمی توانید کمک کنید و زمانی را در نظر بگیرید که بتوانید برای کمک در دسترس باشید.(همچنین بخوانید مطلب: «نه» گفتن را یاد بگیرید)

10. اهداف دست یافتنی و واقع بینانه برای حود تعیین کنید

پیشرفت های خود را ارزیابی کنید، این کار به شما کمک می کند انگیزه داشته باشید. ضمناً برای هر موفقیت، هر چقدر هم که کوچک باشد، به خود پاداش بدهید.

11. دفتر کار خود را  تمیز و مرتب نگه دارید

خودتان را مسئول نگه دارید. میز خود را از هر گونه درهم ریختگی پاک کنید تا بتوانید هر روز صبح را تازه شروع کنید. کار در محیطی مرتب به شما کمک می‌کند تمرکز خود را حفظ کنید و بهره‌وری بیشتری داشته باشید.

12. با حذف عوامل حواس پرتی، تمرکز خود را به حداکثر برسانید

حواس‌پرتی‌ها می‌توانند به شکل‌های مختلفی ظاهر شوند، از صدای بوق تلفن گرفته تا اعلان های رسانه‌های اجتماعی. برای مبارزه با این حواس‌پرتی‌ها، تلفن خود را بی صدا یا خاموش کنید، بگذارید کارتان تنها چیزی باشد که در ذهن شماست. با این کار می توانید بهره‌وری خود را به نحو چشمگیری ارتقا دهید.

13. کارهای مشابه را به یکباره کامل کنید

انجام کارهای مشابه با هم می تواند به شما در صرفه جویی در زمان کمک کند. این شامل پاسخ دادن به ایمیل ها، پاسخ دادن به پیام های WhatsApp یا برقراری تماس های تلفنی است. این کارها اغلب به تمرکز ذهنی کمتری نیاز دارند، بنابراین می توانید آنها را بین موارد بزرگتر انجام دهید.

14. برای خودمراقبتی وقت بگذارید

وقتی برای مدت طولانی بدون استراحت کار می کنید، مغز شما شروع به خسته شدن می کند و بیشتر مستعد اشتباه می شوید. بنابراین، راه حل چیست؟ در اینجا یک راز کوچک وجود دارد: یک استراحت سریع هر یک یا دو ساعت می تواند برای بهره وری شما معجزه کند. یک میان وعده بخورید، ذهن خود را برای چند دقیقه آرام کنید. برای خودمراقبتی وقت بگذارید و از کار بیش از حد خودداری کنید.

استراحت منظم در طول روزِ کاری در واقع بهره وری شما را افزایش می دهد. همچنین برای سلامتی شما بهتر است. دور شدن از میز کار خستگی چشم را به حداقل می رساند و از لخته شدن خون در پاهای شما جلوگیری می کند. تحقیقات نشان می دهد که حتی پنج دقیقه دوری از محل کار، زمان کافی برای تجدید تمرکز است. برای انرژی بیشتر در بعد از ظهر، قهوه را کنار بگذارید و از میان وعده های تقویت کنندۀ مغز مانند زغال اخته و گردو استفاده کنید. چربی‌های سالم و آنتی‌اکسیدان‌ها به مغزِ خسته‌تان انرژی و تمرکز لازم را می‌دهند.

15.یاد بگیرید که کمک بخواهید

کمال گرا نباشید. اگر ضمن کار به مشکلی برخوردید، کمک بخواهید، چه مدیر یا یکی از همکاران که فکر می‌کنید ممکن است پاسخ را بداند. درخواست فوری کمک به شما امکان می دهد تا راه حل را سریعتر پیدا کنید و کار را در زمان کمتری به پایان برسانید.

16. یک روال پایانی ایجاد کنید

همانطور که برای شروع روز خود یک روتین دارید، سعی کنید یک روتین برای پایان روز خود داشته باشید. این کار می تواند برای شروع عالی در روز بعد به شما کمک کند. فهرستی از کارهایی که می خواهید روز بعد انجام دهید، تهیه کنید؛ میز خود را تمیز کنید؛ وسایلی را که در جای خود نیستند؛ کنار بگذارید؛ و …

هوشمندانه کار کنید نه سخت

این مطلب را هم بخوانید
چگونه در زندگی مثبت فکر کنیم؟

نتیجه گیری

شروع به عملی کردن این نکات کنید، هوشمندانه کار کردن قطعاً ارزش تلاش را دارد!

هوشمندانه‌تر کار کردن به شما امکان می‌دهد در زمان کمتری نتیجه‌ای با کیفیت بالاتر ایجاد کنید.

به شما اعتماد به نفس بیشتری می دهد و همچنین توانایی مدیریت چند کار را به طور همزمان به شما می دهد.(ضمناً برای تقویت اعتماد به نفس خود می توانید از سی دی «راههای افزایش اعتماد به نفس» کمک بگبرید)

این کار به کارفرما نشان می‌دهد که تواناییِ انجام مسئولیت‌های بیشتری را دارید.

اینکه بتوانید کار خود را به درستی انجام دهید به شما این رضایت را می دهد که احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید و عزت نفس شما را تقویت می کند.

شما را به یک دارایی با ارزش برای سازمانی که در آن کار می کنید تبدیل می کند.

امنیت شغلی شما را افزایش داده و به طور بالقوه به شما کمک می کند حقوق بالاتری کسب کنید.

 

لطفاً نظر فراموش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *