مقاومت در برابر ناملايمات

مقاومت در برابر ناملايمات

غلبه بر ناملایمات چیست؟

غلبه بر ناملایمات به معنای عبور از موانع و چالش هایی است که بر سر راه شما قرار دارند. این چیزی است که همه ما در یک نقطه از زندگی با آن روبرو هستیم. خواه با یک رئیس سختگیر سر و کار داشته باشیم، یک جدایی بد یا یک شکست مالی، این موقعیت ها باعث می شود که ما احساس تسلیم شدن داشته باشیم.

به این معنی که هر بار که با مشکلی روبرو می شویم، با موفقیت بر آن غلبه می کنیم و شجاعتِ ادامه دادن را پیدا می کنیم، و قوی تر، و با اعتماد به نفس بیشتر قادر به غلبه بر موانع آینده می شویم.

به عبارت دیگر، مهم این نیست که چه اتفاقی برای شما می افتد، بلکه نحوه پاسخ شما به آن است که تفاوت را ایجاد می کند.

می‌توانیم ناملایمات و مقاومت را به‌ عنوان فرصتی برای تقویت بدن و ذهن خود برای موانع آینده ببینیم. ما از لحظات سختی (مشکلات و مقاومت) درس می گیریم، و وقتی به پرتگاه آن مانع رسیدیم، همه چیز بسیار واضح تر می شود.

مقاومت در برابر ناملايمات

چرا غلبه بر ناملایمات مهم است؟

غلبه بر ناملایمات می‌تواند ما را قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر کند، به ما کمک کند تا مهارت‌ها و دیدگاه‌های جدیدی را توسعه دهیم، و قدردانی بیشتری نسبت به آنچه داریم به ما بدهد.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که در زندگی خود با ناملایماتِ قابل توجهی مواجه شده اند، اغلب موفق تر از افرادی هستند که با آن مواجه نشده اند.

وقتی با ناملایمات کنار می آیید بدان معنی است که شما به طور مؤثر با یک موقعیت بسیار دشوار مقابله می کنید. این بدان معناست که یا از پس مشکلات برمی‌آیید، یا به گونه‌ای بر روی مشکلات کار می‌کنید که زندگی‌تان را متعادل نگه می‌دارد.

مقاومت در برابر ناملایمات

این مطلب را هم بخوانید
راز موفقیت

تقویت روحیه مقاومت

بسياری می پرسند چگونه به استقامت خود بيفزاييم يا چگونه آن را تقويت کنیم؟ جواب اول اين است: هر بار كه شكست می خوريد يا با ناكامی مواجه می شويد، پس از تأمل و تعمق يك بار ديگر به پا خيزيد و تلاش تان را از سر بگيريد.

اديسون برای اختراع برق كاری را ۴۹۹۹ بار تكرار كرد. به او گفتند: چرا همچنان ادامه می دهد؟ چون اين همه شكست نشانۀ نشدن كار است. گفت: بله، درست می گويند، اما اين ۴۹۹۹ بار به من ياد داد اين راه ناموفق است و بايد دنبال راه ديگری باشم تا به نتيجۀ دلخواه برسم! اين را می گويند روحيۀ عالی!

مجموعه «ماری كوری» را هم كه به ياد داريد. يادتان هست چند بار آزمايشی را تكرار كرد تا فلز راديواكتيو مورد نظر را به طور خالص بدست آورد؟ همين استقامت و پايداری جهت حصول هدف است كه اديسون، اديسون می شود و ماری كوری، ماری كوری!

مقاومت در برابر ناملایمات

راه دوم براي افزايش استقامت، زياد كردن انگيزه تان است.

حتماً سرگذشت لينكلن )Lincoln) يادتان هست، چقدر شكست خورد؟ اما چه گفت؟«تلاش منظم و متوالی پاداش چند برابر دارد.»

او همچنين می گويد: «فردی با استعدادِ متوسط اما با استقامتِ مثال زدنی به هرچه بخواهد، می رسد.»

همين استقامت و پشتكارِ مثال زدنی خود او بود كه توانست به رغم همه مخالفت های برده داران متنفذ و ثروتمند آمريكا، بردگی را ملغی كند و بخش دردمندی از جامعه بشری را از قيد و بند برهاند.

مقاومت در برابر ناملایمات

این مطلب را هم بخوانید
نحوه برخورد با افراد خودخواه

نتیجه گیری

سخت كوشی و مقاومت بايد سرلوحۀ اقدامات ما باشد وگرنه به نتايج مطلوب نمی رسيم.(در صورت تمایل مقاله «چرا سخت کوشی مهم است؟» را بخوانید)

بايد در پاسخ به مسئوليت ها و فرصت های پيش آمده واكنش اصولی و صحيح نشان دهيم و در برابر مشكلات و ناملايمات شكيبا باشيم.

مثالی بزنم: اگر آفتاب از شيشه پنجره بتابد، قادر نيست پارچه يا كاغذی را بسوزاند، اما اگر همين آفتاب از پشت ذره بين بتابد، پارچه يا كاغذ را می سوزاند، چرا؟ برای اينكه ذره بين همه قدرت آفتاب را می گيرد و از نقطه كوچكی خارج می كند.

معنی مثال ما اين است که اگر برای انجام كاری تمام نيرويمان را يكجا جمع كنيم و متمركز شويم، به طور قطع موفقيم، ولی متأسفانه عادت داريم نيرويمان را پخش كنيم و مسلم است موفق نمی شويم. بله، با استقامت، شجاعت، شهامت و نترسيدن است كه می توان به هر موفقيتی رسيد.

سنكا (Seneca) می گويد: «مصائب دنيا پايدار نمی ماند و مشكلات ما، به سرعت باد در گذر است.»

 

لطفاً نظر خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *