چگونه از بی حوصلگی دست برداریم؟

چگونه از بی حوصلگی دست برداریم؟

فهرست مطلب

بی حوصله گی چیست؟

بی حوصلگی احساسی است مانند احساس خشم، احساس غم. و هر احساس دیگری که تجربه می کنید. بی حوصلگی یک پدیده آزاردهنده است.

همه ما آن را احساس کرده‌ایم. زمانی که به آرامی در حال طی کردن پروژه ای در محل کار خود هستیم، احساس بی حوصلگی می کنیم، ما از گوش دادن به سخنان اساتیدمان که در حال تدریس یک سخنرانی هستند، خسته می شویم، حوصله صحبت کردن با بهترین دوستمان را نداریم، و …

بی حوصلگی حالتی از ذهن است که زمانی رخ می دهد که دیگر قادر به سرگرم کردن خود نباشیم. به عنوان مثال، اغلب می شنوید که مردم شکایت می کنند که چیزی ارزش دیدن در تلویزیون را ندارد، در حالی که در واقع برنامه های زیادی وجود دارد که ارزش دیدن را داشته باشد. فقط مغز شما تصمیم گرفته است که هیچ کدام ارزش وقت شما را ندارند.

برای جلوگیری از بی حوصلگی و دور نگه داشتن آن، باید راه حل هایی را پیدا کنیم و آنها را در زندگی خود بکار گیریم. بنابراین اگر می خواهید یاد بگیرید چگونه بر اخساس بی حوصله گی غلبه کنید، از شما می خواهم این مقاله را تا انتها بخوانید.

چگونه از بی حوصلگی دست برداریم؟

این مطلب را هم بخوانید
چرا می رنجیم؟

عواقب بی حوصله گی روی سلامت جسم و روح

بی حوصلگی از تکرار ناشی می شود، وقتی زندگی به روال و روتین تبدیل می‌شود، کسالت به آسانی بوجود می‌آید. در اصل به نظر می رسد که ما یک مشکل واقعاً کوچک داریم، اما بی حوصلگی می تواند منجر به برخی مشکلات جدی مثل: اعتیاد به مواد مخدر، احساس بدبختی، پرخوری و حتی مرگ زودرس شود.

همچنین بی حوصلگیِ مزمن می تواند منجر به اضطراب، افسردگی، خشم و پرخاشگری، بدخلقی، فقدان مهارت های بین فردی، افزایش وزن، و … شود.

اگرچه ممکن است تکان دهنده به نظر برسد که بی حوصلگی می تواند منجر به چنین عواقب جدی شود، اما یک واقعیت است.

چگونه از بی حوصلگی دست برداریم؟

چگونه با بی حوصله گی مبارزه کنیم

روتینِ بیش از حد می تواند شما را به شدت خسته کند. بسیاری از مردم زندگی‌هایی دارند که بطور کسل‌کننده‌ای قابل پیش‌بینی است و در آن همه چیز طرح‌ریزی شده است.

بله زندگی گاهی اوقات خسته کننده است. اما ترفندهایی هم وجود دارد که می تواند به رفع کسالت و جالب تر کردن زندگی کمک کند. کافی است آنها را امتحان کنید و از زندگی خود لذت ببرید:

1. کاری که انجام می دهید مهم نیست، بلکه نحوه انجام آن مهم است

تا جایی که می توانید آن را با اشتیاق و به بهترین نحو انجام دهید. از تفاوتی که این کار ایجاد می کند شگفت زده خواهید شد.

2. به امتحان کردن چیزی جدید «بله» بگویید

امتحان کردن چیزهای جدید زندگی شما را  هیجان انگیزتر می کند. در برنامه تمرینیِ مورد علاقه خود شرکت کنید. یک دوره آموزشی در مورد چیزی که همیشه می خواستید یاد بگیرید مانند: عکاسی، سفالگری یا یک دوره زبان خارجی را انتخاب کنید.

3. در رفت و آمد خود مسیرهای مختلفی را انتخاب کنید

شروع به انتخاب مسیرهای جدید کنید و روال خسته کننده خود را تغییر دهید. شما نه تنها مکان های جدیدی را کشف خواهید کرد، بلکه احتمالاً در طول راه با افراد جدیدی نیز آشنا می‌شوید که به زندگی شما علاقه بیشتری می‌بخشد!

4. هر هفته وعده های غذایی متفاوتی بخورید
5. به جای تمرین به تنهایی، در فعالیت های تیمی شرکت کنید

6. کارهای خسته کنندۀ ذهن را به فرصت هایی برای رشد و یادگیری تبدیل کنید

به عنوان مثال، هنگام رفت و آمد به محل کار یا زمانی که در حال تمیز کردن خانه خود هستید، به یک کتاب صوتی گوش دهید.

7. با دیگران ارتباط برقرار کنید
8. یک کتاب یا مجله جدید بخوانید
9. یک دستور پخت جدید را امتحان کنید

سعی کنید غذایی بپزید که قبلاً هرگز درست نکرده اید.

10. دم نوش صبحگاهی خود را در کافه ای متفاوت از محل اقامت معمول خود میل کنید
11. به موسیقی گوش دهید

موسیقی فقط یک منبع سرگرمی نیست، بلکه ابزاری قدرتمند برای کمک به درمان خستگی و بهبود تمرکزتان است.

12. از جملات تأکیدی مثبت استفاده کنید

چگونه از بی حوصلگی دست برداریم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه با نگرانی مقابله کنیم؟
13. باورهای محدودکننده را کنار بگذارید
14. به دنیا از چشم یک کودک نگاه کنید

کودکان بی نهایت کنجکاو هستند و از هر ذره خلاقیتی که دارند استفاده می کنند تا چیزهای جدید را امتحان کنند.

15. با بچه ها بازی کنید
16. وقت بگذارید و حداقل به 5 نفر فکر کنید که دوست دارید از آنها تشکر کنید

ما اغلب فراموش می کنیم از افرادی که کارهایی را برای ما انجام می دهند تشکر کنیم. به عنوان مثال، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که از مادرتان برای تماس تلفنی هفتگی تشکر کنید؟

17. تمرین شکرگزاری را انجام دهید

هر زمان که بیش از حد احساس بی حوصلگی کردید، توقف کنید و به همه چیزهایی که خوب پیش می روند فکر کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نعمات خود را ارزیابی کنید.

18. از منطقه آسایش یا منطقه راحتی خود خارج شوید

ترک منطقه راحتی شما آسان نیست. هنگامی که در منطقه راحتی خود زندگی می کنید، بخش عمده ای از اعمال شما عادی است: خودکار، ناخودآگاه و نیاز به تمرکز محدود. اما هنگامی که از منطقه آسایش خود خارج می شوید، دیگر به آن پاسخ های معمولی تکیه نمی کنید. شما مجبور هستید به گونه ای روی اقدام جدید تمرکز کنید که هرگز در منطقه راحتی خود انجام نمی دهید.

بنابراین وقتی احساس می‌کنید کمی ترسیده‌اید، عصبانی نشوید. این کاملا طبیعی است. آنچه مهم است این است که اجازه ندهید این ترس شما را بازدارد، این چیزی است که برنده را از بازنده جدا می کند.

بیرون رفتن از منطقه آسایش می تواند به شما کمک کند تا با بی حوصله گی مبارزه کنید و شادی و علاقه بیشتری به زندگی خود بیفزایید. هنگامی که از منطقه راحتی خود خارج می شوید، بلافاصله به خود ثابت می کنید که توانایی دستیابی به بیش از آنچه فکر می کردید، دارید و این دیدگاه شما را تغییر خواهد داد.

19. اگر دوستتان شما را به مهمانی دعوت کرد که معمولاً در آن شرکت نمی‌کردید، خودتان را مجبور به رفتن کنید
20. هنر بخشش را بیاموزید

شما می توانید زندگی خود را با معطوف کردن توجه خود به سمت حمایت و کمک به شخص دیگری بهبود بخشید. نشان دادن مهربانی به طور خودکار به شما احساس خوبی می دهد و به شما کمک می کند تا زندگیِ خسته کننده ای نداشته باشید. میلیون ها راه برای نشان دادن مهربانی به اطرافیانتان وجود دارد از جمله: تعریف کردن که هیچ هزینه ای هم ندارد.

21. یک سفر آخر هفته یا یک تعطیلات تمام عیار برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی ساده برای یک سفر، روحیه شما را تقویت می کند و می تواند یک زندگی خسته کننده را بسیار جالب تر کند.

22. از رستورانی دیدن کنید که معمولاً از آن بازدید نمی‌کنید و چیزی را سفارش دهید که معمولاً سفارش نمی دهید
23. سعی کنید میوه یا سبزی جدیدی را امتحان کنید
24. خواندن یک کتاب خوب می تواند ساعت ها شما را مشغول کند

25. مدتی را با افرادی که به آنها اهمیت می دهید، بگذرانید

تعقیب فیس بوک به عنوان یک تعامل اجتماعیِ واقعی به حساب نمی آید، با دوستی که مدتی است ندیده‌اید تماس بگیرید.

26. اگر عاشق هنر، تاریخ و فرهنگ هستید، به دیدن یک موزه بروید
27. فهرستی از چیزهایی که می خواهید بنویسید

این یک راه عالی برای کمک به شماست تا دلیل واقعی دلزدگی خود را از زندگی خود بیابید. شاید واقعاً کارهایی را انجام نداده اید که از آنها لذت می برید؟ شاید کاری که همیشه می خواستید انجام دهید، پشت سر گذاشته شده است؟ از خود بپرسید که چرا این کارها را انجام نمی دهید؟ سپس، اولین قدم خود را برای تحقق آن بردارید.

  • این تکنیک ها را دنبال کنید و ببینید که چگونه لذت بردن مداوم از تجربیات جدید به شما کمک می کند تا یاد بگیرید که چگونه خستگی را درمان کنید و از اینکه چقدر سریع می توانید همه چیز را تغییر دهید شگفت زده شوید!

چگونه از بی حوصلگی دست برداریم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه کمتر قضاوت کنیم؟

نکته پایان

کلید کشف علت کسالت و غلبه بر آن در افکار و احساسات شما نهفته است. با دنبال کردن اهداف و رؤیاهای خود  بر خستگی غلبه کنید.

حقیقت این است که دنیای اطراف ما پیشنهادهای زیادی دارد. اگر خود را بی حوصله می بینید، به احتمال زیاد به این دلیل است که چشم انداز مشخصی از زندگی خود ندارید.

به عنوان مثال، اگر تنها کاری که انجام می دهید این است که به سر کار بروید، وظایف یکسانی را انجام دهید، به خانه بیایید تا کارهای مشابه را انجام دهید، و همان نوع تعامل با افراد زندگی خود را داشته باشید، بدون تفاوت، در واقع سبک زندگی شما تضمین می کند که روزهای شما تقریباً یکسان خواهد بود.

با یک روال خسته کننده خداحافظی کنید و به خودانگیختگی سلام کنید! انجام این کار نه تنها به زندگی شخصی بلکه به زندگی کاری شما نیز کمک می کند.(همچنین بخوانید: چگونه انگیزه پیدا کنیم؟)

ترک روالِ خسته کننده با برهم زدن آن شروع می شود. با این حال، مراقب باشید که به یکباره تغییر زیادی ایجاد نکنید. تغییر در مقادیر کم را در نظر بگیرید اما اگر بلافاصله احساس رضایت نکردید خیلی زود هم تسلیم نشوید.

 

لطفاً برایم نظر خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *