چرا موسیقی اینقدر لذت بخش است؟

قدرت موسیقی

چرا موسیقی اینقدر لذت بخش است؟

موسیقی یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی ماست و همه ما ساعاتی از روز را صرف گوش دادن به موسیقی می کنیم.موسیقی تاثیر بسیار زیادی بر انسان دارد.

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که موسیقی می تواند سطح استرس را کاهش دهد و می تواند ضربان قلب را تنظیم کند. همچنین به افزایش سطح تمرکز، افزایش حافظه و کاهش تنش های اجتماعی کمک می کند و بر عزت نفس فرد تأثیر می گذارد.(همچنین بخوانید: عزت نفس چیست؟)

جدا از ارزش سرگرمی، گوش دادن به موسیقی اثرات مثبت باور نکردنی بر مغز ما دارد.موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد.می‌تواند روی افکار، احساسات و رفتارهای ما اثر بگذارد.موسیقی می‌تواند ذهن را آرام کرده، به بدن انرژی بدهد و حتی به مدیریت بهتر درد کمک کند. 

چرا موسیقی اینقدر لذت بخش است؟

فواید  گوش دادن به موسیقی

1. بهبود عملکرد ادراک و شناخت

تحقیقات نشان می‌دهد پخش موسیقی به عنوان زمینه، می‌تواند عملکرد ذهنی را بالا ببرد.البته توصیه می‌کنیم سراغ تِرک‌های بدون کلام بروید تا تمرکزتان با شعر و کلام بهم نریزد. 

2. کاهش استرس

موسیقی می‌تواند به کاهش و مدیریت استرس کمک کند. گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامش بخش می‌تواند روشی موثر در غلبه بر استرس باشد. (همچنین بخوانید: چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟)

3. کاهش اشتها

اگر سعی دارید از وزن خود کم کنید، گوش دادن به موسیقی و همزمان کم کردن نور محیط می‌تواند به شما در رسیدن به هدف‌تان کمک کند. محققان دریافتند موسیقی و نور کمک می‌کند شرایط آرام‌تری ایجاد شود، در نتیجه افراد بیشتر احساس آرامش و راحتی کرده و آرام‌تر غذا می‌خورند.

4.کمک به مدیریت درد

موسیقی درمانی می‌تواند ابزاری مهم در درمان دردهای مزمن باشد. مروری در سال 2015 نشان داد بیمارانی که قبل، حین و بعد از عمل جراحی به موسیقی گوش داده بودند، درد و اضطراب کمتری تجربه کرده بودند. 

5. کمک به خواب بهتر

بیخوابی، یک مشکل جدی است که افراد در تمام گروه‌های سنی را درگیر می‌کند. از آنجایی که موسیقی یک درمان موثر برای مشکلات خواب است، می‌تواند یک روش آسان و بی‌ضرر برای درمان بیخوابی باشد.

6. افزایش انگیزه

اگر دوست دارید پایبند برنامه‌‌ ورزشی‌تان بمانید، بهتر است لیستی از موسیقی‌هایی با ریتم تند آماده کنید تا هم انگیزه‌تان بیشتر شود و هم لذت بیشتری از ورزش کردن ببرید.

7. بهبود خلق و خو

یکی دیگر از فواید روانی موسیقی این است که شما را شادتر می‌کند. البته نوع موسیقی نیز مهم است. محققان دریافتند موسیقی کلاسیک و آرامش بخش، بیشترین تاثیر را از جهت تقویت خلق و خو دارد.

8. کاهش علائم افسردگی

پژوهشگران دریافتند موسیقی درمانی می‌تواند روشی موثر و بی‌ضرر برای انواع اختلالات مانند افسردگی باشد.

9. افزایش استقامت ورزشی.

10. یادگیری بهتر.

11. کاهش اضطراب.

چرا موسیقی اینقدر لذت بخش است؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه استرس را کنترل کنیم؟

تاثیرات موسیقی بر بدن

با موسیقی مغز خود را جوان نگه دارید.موسیقی هوش و تمرکز را افزایش می دهد.

موسیقی به سلامت قلب شما کمک می کند.

خستگی را کاهش می دهد.

موسیقی می تواند انرژی زا باشد.

عملکرد ورزشی را افزایش می دهد.

قدرت موسیقی برای تفکر مثبت.

حفظ سلامت ذهنی.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

عزت نفس و اعتماد به نفس را تقویت می کند.(برای تقویت اعتماد به نفس می توانید از سی دی «راههای افزایش اعتماد به نفس» کمک بگیرید)

می توان از آن برای استراحت، کمک به بی خوابی و ایجاد خواب عمیق تر استفاده کرد.

چرا موسیقی اینقدر لذت بخش است؟

موسیقی چه حسی به شما می دهد؟

ملودی های مورد علاقه ما دوپامین ترشح می کنند که به هورمون احساس خوب معروف است،که سیستم لذت و پاداش مغز ما را فعال می کند.

موسیقی می تواند تأثیر مثبت و فوری بر وضعیت ذهنی ما داشته باشد. سرعت‌های سریع می‌توانند از نظر روانی و فیزیولوژیکی ما را تحریک کنند و به ما کمک می‌کنند تا برای روز انرژی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *