چگونه دیگران را ببخشیم؟

بخشش چیست؟

چگونه دیگران را ببخشیم؟

بخشش به معنای پذیرفتن واقعیت آنچه اتفاق افتاده و یافتن راهی برای زندگی در حالت حل و فصل با آن و ادامه زندگی سازنده است. بخشیدن به معنای دست کشیدن از احساس خشم علیه مجرم به دلیل یک عمل اشتباه است. در مقاله چگونه خشم خود را کنترل کنیم، شما با تکنیک های مدیریت خشم بیشتر آشنا می شوید.

درک بخشش و انجام دادن آن سخت است، بخشیدن خود یا دیگران تمرین زیادی می خواهد، اما فواید آن برای سلامت روحی و جسمی بسیار است.

بخشش کاری نیست که به نفع دیگران انجام دهید. بخشش به نفع خود شما انجام می شود. وقتی افرادی را که به ما صدمه زده اند می بخشیم، خود را از چنگالِ خشم بر خود، رها می کنیم و در عوض می توانیم آرامش را احساس کنیم.

وقتی می بخشید، خود را از رنجش، درد و جذب بیش از حد گذشته رها می کنید. با بخشش، می توانید به طور کامل در زمان حال زندگی کنید.

چگونه دیگران را ببخشیم؟

 چرا بخشش بسیار مهم است؟

 1. بيشترين اثرات نيكوی بخشش به خود ما می رسد، زيرا با بخشيدن از ته دل، خودمان راحت می شويم. 
 2. وقتی می بخشیم، حالمان خوب می شود.
 3. بدن می تواند از ما در برابر اضطراب و افسردگی محافظت کند.
 4. بخشش بیشتر با استرس کمتر و به نوبه خود، سلامت روانی بهتر مرتبط است. 
 5. وقتی می بخشید، از رها کردن احساسات منفی و مضر لذت می برید.
 6. بخشش یعنی رها کردن خود از زندان نگه داشتن درد.
 7. بخشش، خطر حمله قلبی و فشار خون را کاهش می دهد.
 8. تصمیم بگیرید که دیگران را ببخشید. بخشش یک تصمیم است و شفا به دنبال خواهد داشت.

چگونه دیگران را ببخشیم؟

وقتی نمی بخشید چه اتفاقی می افتد؟

وقتی از بخشش امتناع می‌کنید، از تجربه آرامش و آزادی ناشی از رها کردن کینه‌هایتان جلوگیری می‌کنید. بسیاری از مردم از بخشش امتناع می ورزند. آنها در گذشته زندگی می کنند.

وقتی ديگران را نمی بخشيد، ناآگاهانه يا لجوجانه افكار منفی و مخرب را به ضمير ناخودآگاه خود حاكم می كنيد كه رهايی از آن بسيار مشكل است.

با نبخشیدن دیگران، خشم و رنجش را حفظ می‌کنید و احساس خشم و رنجش، استرس شما را افزایش می‌دهد.

طبق مطالعات روانشناختی، وقتی کینه به دل می گیرید و از بخشش خودداری می کنید، بدنتان مواد سمی مهلك و هورمون های استرس ترشح می کند و نظام دفاعی و ايمنی بدن شما را ضعیف می سازد.

نبخشیدن، شما را از نظر جسمی بیمار و  از نظر روحی فلج می کند و در نهایت زندگی شما را از درون تسخیر و نابود می سازد. 

چگونه دیگران را ببخشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه توقعات بی جا نداشته باشیم؟

بخشش ديگران

کسی را ببخشید که به شما ظلم کرده، کار وحشتناکی انجام داده یا چیزی واقعاً آزار دهنده به شما گفته است؟

گاهی ممکن است افراد حتی متوجه نشوند که با کلمات یا اعمال خود به کسی صدمه زده اند. اما ما این گزینه را داریم که از آسیب چشم پوشی کنیم. انجام این کار یک انتخاب قدرتمند و هدیه است که به خود می دهیم.

اگر رنجش ها، نفرت ها و كينه ها را در خود نگه داريم، غده های درون ريز بيماری های روحی و جسمی در ما ايجاد می كنند. اگر هم بخواهيم با پرخاشگری و خشونت آنها را بيرون بريزيم و مقابله به مثل كنيم، رابطه مان با ديگران خراب می شود. پس هر دو حالت ويرانگر است.

رنجش های انباشته و عميق را بايد با بخشش از خود دور كرد، بخشش بايد بر پايه علمی و اصول روانشناسی استوار باشد وگرنه كاركرد لازم را نخواهد داشت. 

ويكتور هوگو (Victor Hugo) می گويد: «همه فهميدن، همه بخشيدن است.» يعنی اگر كسی قادر باشد اطرافيانش را بشناسد و آنها را درك كند، قادر است واكنش بد و ناپسند آنها را ببخشد.

بخشش يعنی فراموش كردن و رها شدن از احساسات تندی كه از حوادث گذشته نشأت گرفته است. بخشش فرآيند آگاهانه و هوشمندانه ای است كه برای شفای ذهن به كار برده مي شود. لازم هم نيست حتماً فرد مقابل ما تغيير كند، ما تغيير را از درون خود آغاز می كنيم. بايد قدرت داشته باشيم تا رسوبات و آلودگی های ذهن خود را بزداييم.

بايد هر روز به خود يادآور شويم: من نمی گذارم رنجش های مزمن، نيرويم را به يغما ببرند. اگر بخشيدن آگاهانه و از روی شناخت باشد، بر جسم و روان ما عوارضی باقی نمی گذارد، ولی بخشش هايی كه به خاطر نزاكت های اجتماعی يا اغماض صورت می گيرند، در ما رسوبات و عوارضی باقی می گذارند كه بيمارمان می كنند. 

 ژوزف مورفی (Joseph Murphy) می گويد: «كينه كسی را در دل پروراندن، عاقبت دل را از كار می اندازد. دل خود را محمل كينه ديگران نكنيد تا به روح و روان خود صدمه نزنيد.» 

چگونه دیگران را ببخشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه خوب مذاکره کنیم

رابطه اضطراب و انتقام جويی

وقتی رنجشی از كسی داريد و در خود نگه می داريد و می خواهيد انتقام بگيريد، نوعی اضطراب برای خود درست كرده ايد. چون مطمئن نيستيد بتوانيد در انتقام جويی تان موفق شويد  و همچنين نگرانيد مبادا در جواب، او به شما گزندی برساند.

بنابراين وقتی نمی توانيم كسی را ببخشيم، خود در عذاب هستيم، اما وقتی كسی را می بخشيم، فارغ الباليم و به دور از همۀ واهمه ها بسر می بريم. 

لئو بوسكاليا (Leo Buscaglia) می گويد: «بچه ها بيشتر از بزرگترها عفو می كنند.» چرا؟ چون دل صاف تری دارند. متأسفانه با بزرگ شدن، در كينه توزی و لجاجت و عفو نكردن متبحر می شويم و غافليم كه اين كار يعنی سياه شدن دل و تيره شدن روحمان.

يكی از دانشمندان می گويد: «اگر به ديگری نفرت بورزی، با حلقه كيهانی به او متصل می شوی و به اسارتش درمی آيی.»

چگونه دیگران را ببخشیم؟

بخشش يعني ستم به خود؟!

بعضی ها می گويند: «اين زور نيست كسی به ما ظلم كند و ما او را ببخشيم؟» يا «ما نمی توانيم ببخشيم، برای اينكه اگر ببخشيم، به خود ظلم كرده ايم.»

در جواب اين دسته از افراد، حكيمی می گويد: «ممكن است كسی كه به شما ظلم كرده سزاوار بخشيدن نباشد، اما شما لايق رهايی و آزادی هستيد.»

پس از همين لحظه بگوييد: می بخشم و از هر گونه انزجار و انتقام دوری می جويم تا آزاد و رها شويد، از طرفی بخشيدن يعنی فراموش كردن و نه اغماض كردن. چون اغماض ته نشينی از رنجش بر دل ما می گذارد.

سقراط (Socrates) حكيم می گويد: «اغماض نشانه بلند فكری و انتقام نماينده رذالت و معرف كوچكی است.» در هر حال، عفو كردن فرآيند درونی خاصی است كه شفابخش روح و روان ما است.

چگونه دیگران را ببخشیم؟

شيوه هاي بخشش

 1. ابتدا در جايی بنشينيد و خود را رها کنید. چند نفس عميق بكشيد و سعی كنيد آرامش داشته باشید. پس از اينكه آرام شديد، تمركز بهتری پيدا می كنيد، آنگاه كاغذی برداريد و اسامی تمام كسانی را كه به شما صدمه زده اند، فهرست كنيد.
 2. ممکن است عده ای بخاطر رقابت، حسادت، نادانی، انتقام جویی، طمع کاری، سوء تفاهم و … به شما آسیب رسانده باشند. بايد اين واقعيت را قبول كنيد كه هر كس به قدر فهم و دانشی كه داشته با شما رفتار كرده است. وقتی اين كارِ ساده را كرديد، می بينيد بتدريج اين آدم ها و آزارهايشان از ذهن شما محو می شوند.
 3. بهتر است بار اول كه فهرست را آماده كرديد و بررسی فوق را انجام داديد، آن را پاره كنيد و بگوييد: «تو را بخشيدم.» يا حتی اگر فوت كرده است، برايش طلب آمرزش كنيد. اگر اين كار را با حوصله و چند بار انجام بدهيد، پس از ۱٠ روز می بينيد چه اثر معجزه آسایی دارد.
 4. لوییز هی (Louise Hay) می گويد: «تو را عفو می كنم كه آن گونه كه من می خواستم نبودی، تو را می بخشم و آزاد می كنم.»
 5. تکنیک های کاهش استرس را تمرین کنید.
 6. دست از حق داشتن بردارید.
 7. نیاز به تنبیه دیگری را رها کنید.
 8. برای حفظ قدرت یا کنترل بر دیگری، نیاز به عصبانی بودن را کنار بگذارید.
 9. با دوست يكدلی صحبت كنيد. اين كار شما را آرام می كند. 
 10. از خداوند بخواهيد دل شما را آرام كند و به شما كمك كند تا قدرت بخشش ديگران را داشته باشيد. پس از مدتی نيايش، می بينيد قدرت معنوی فوق العاده ای در شما بوجود آمده است و ديگر از كسی ناراحت نيستيد.

چگونه دیگران را ببخشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه کار بر زندگی ما تأثیر می گذارد؟

بخشش خود

يك سؤال مهم : آيا قادر هستيد خود را ببخشيد؟ با اطمينان می توانم بگويم هيچ دشمنی مؤذی تر، حيله گرتر و بی رحم تر از «عناد به خود» نيست، زيرا اين سم مهلك مانند سوهان، روح و روان ما را می سايد و از درون بيمارمان می كند.

مارسل پانيول (Marcel Pagnol) فرانسوی می گويد: «علت نارضايتی بسياری از مردم اين است كه از خود ناراضی هستند.» بخشش ديگران امكان پذير نيست، مگر آنكه بتوانيم خود را ببخشيم. انسان برای رسيدن به آرامش بايد خود را ببخشد. 

بخشيدن خود درست مانند بخشيدن ديگران است. باز هم بايد اشتباهات خود را فهرست و روی تك تك آنها تعمق كنيد. علت هر اشتباه را به ياد بياوريد و قبول كنيد امروز انسان ديگری هستيد و اگر آن روز فكر و انديشه امروز را داشتيد، به يقين آن اشتباهات را مرتكب نمی شديد. بنابراين روی نقاط مثبت خود تمركز كنيد و موفقيت های امروزتان را ببينيد.

 

امیدوارم این مقاله موردپسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191883 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.