چگونه حسادت نکنیم؟

حسادت چیست؟

چگونه حسادت نکنیم؟

بطور قطع با كلمه حسد تا حدودی آشنا هستيد و كم‌ و بيش به‌ علت‌های آن واقفيد. ممکن است به ماشین جدید همسایه یا ترفیع همکارتان حسادت کنید، حتی اگر بفهمید بهترین دوستتان به جای شما به دوست دیگری اعتماد کرده، ممکن است حسد ببرید.

حسادت در همه ما وجود دارد و باعث ایجاد سوء ظن، شک و بی اعتمادی می شود. روانشناسان می گويند: «حسادت حالت عصبی و دردآوری است كه دارنده‌اش را دائم می آزارد.»

حسادت چیزی درونی است که باید روی آن کار کنیم. محصول جانبی ترس است. ترس از خوب نبودن کافی و ترس از دست دادن کسی یا چیزی که برای شما ارزش دارد. حسادت ممکن است به دشمنی با رقیب یا کسی که معتقد هستید از مزیت برخوردار است، منجر شود. 

البته اميدوارم حسادت را با غبطه اشتباه نكنيد. غبطه احساس عقب ماندن از ديگری يا ادراك موفقيت‌های دیگری است. منتها مانند حسادت انگيزه منفی ايجاد نمی كند و به‌ جای تخريب اعتماد به نفس شخص، بر عكس او را با عزم محكم‌تری به جوشش و تلاش وا می دارد تا خود نيز رشد كند و به پيشرفت و موفقيت برسد. مقاله چگونه موفق شویم اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما می دهد.

چگونه حسادت نکنیم؟

دلایل اصلی حسادت چیست؟

حسادت پیامی در مورد بخش های التیام نیافته خودمان می فرستد. حسادت همیشه یک احساس ریشه دار تری در پشت خود دارد و می‌تواند جلوه‌ای از ترس باشد. اینکه ما جذاب یا جالب نیستیم، انتخاب نمی‌شویم، افراد یا چیزهای دیگر برای کسی مهم‌تر از ما هستند.

يكی از علت‌های حسادت متأسفانه به دوران كودكی برمی گردد. مقايسه دائمی ما با برادر و خواهر، پسر عمو، دختر عمه يا ديگر اطرافيان، نوعی حسادت در فرد ايجاد می كند.

دیگر علت پديد آمدن شخصيت حسود، به تحقيرهايی برمی گردد كه فرد در كودكی می شود. وقتی والدين در بچگی ما را تحقير می كنند، تصوير ذهنی بدی از خود پيدا می كنيم. 

الگوی احساسی آموخته شده از مشاهده یا بزرگ شدن در محیطی سرشار از حسادت.

احساس نخواستنی بودن، احساس ناامنی، اضطراب، عدم اعتماد به نفس، نداشتن عزت نفس.در مقاله چگونه عزت نفس خود را تقویت کنیم، در این خصوص مفصل صحبت شده است.

چگونه حسادت نکنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه توقعات بی جا نداشته باشیم؟

وقتی حسادت می کنید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

تقریباً همه هر چند وقت یکبار حسادت می کنند. با این حال، هنگامی که این احساسات شروع به طاقت فرسا شدن می کنند، می تواند باعث نگرانی در مورد بی کفایتی یا احساس بدخواهی نسبت به دیگران شود.

همچنین حسادت شدید می تواند منجر به : درد معده، افزایش یا کاهش وزن، سردرد، میگرن، فشار خون، اضطراب،  استرس  و حتی منجر به افسردگی شود و بر سلامت روان شما نیز  تأثیر مخرب بگذارد.

چگونه حسادت نکنیم؟

چگونه حسادت را مدیریت کنیم؟

اگر از حسادت رنج می برید و می‌خواهید حس حسادت را در یک رابطه، دوستی یا همکار به حداقل برسانید، راه‌های زیادی برای تسکین و غلبه بر آن وجود دارد. در اینجا نکاتی در مورد اینکه چگونه حسادت خود را به شیوه ای سالم مدیریت کنید، آورده شده است:

 1. وقتی احساس حسادت می کنید چند نفس عمیق بکشید.
 2.  جملات تأکیدی مثبت را با خود تکرار کنید.
 3. از مقایسه خود با دیگران دست بردارید.
 4. رسانه های اجتماعی را کنار بگذارید. در رسانه‌های اجتماعی افراد بخش‌هایی از زندگی خود را به اشتراک می‌گذارند که ممکن است حسادت شما را برانگیزد.
 5. نگران نظرات دیگران نباشید.
 6. به خودتان اجازه اشتباه بدهید.
 7. اعتماد به نفس را در خود پرورش دهید.
 8. اگر عزت نفس شما پایین است، آن را تقویت کنید.
 9. به یاد داشته باشید ارزش شما به ظاهر بدن شما بستگی ندارد.
 10. ترس های خود را پردازش کنید.
 11. ناامنی های خود را فهرست و آنها را شناسایی کنید.
 12. مراقبت از خود را تمرین کنید و سلامت جسمی، عاطفی و روانی خود را پرورش دهید.
 13. آرامش خود را حفظ کنید.
 14. با یک دوست قابل اعتماد صحبت کنید.
 15. قدردانی را برای آنچه دارید تمرین کنید.
 16. مدیتیشن کنید.
 17. از دیگران بپرسید که چگونه حسادت را تجربه کرده و با آن کنار می آیند.
 18. گاهی اوقات صحبت در مورد اینکه چرا احساس حسادت می کنید یا بر اساس سوء ظن های کوچک عمل می کنید، مفید است.
 19. از آنجایی که حسادت به شدت تحت تأثیر کیفیت یک رابطه است، تمرین ارتباطات محبت آمیز و وقت گذاشتن برای یکدیگر راهی عالی برای محافظت در برابر حسادت شدید است.
 20. اگر حسادت شما بر روابط، شغل یا زندگی شما تأثیر منفی می گذارد، با یک روانشناس صحبت کنید.
 21. یادگیری نحوه مدیریت حسادت به روشی سالم ممکن است به زمان و تلاش نیاز داشته باشد، اما ممکن است و هرگز دیر نیست.

چگونه حسادت نکنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه تصمیم بگیریم

حسادت و انواع شخصيت

 1.  شخص مهرطلب هميشه دچار تضاد است. زيرا هم نياز دارد ديگران را دوست بدارد و هم به‌ خاطر حسادت، از آنها متنفر است. اين تضاد او را تا مرز تباهی و نابودی پيش می برد.
 2.  شخص برتری طلب وقتی دچار حسادت می شود، ميل به رقابت و شكست دادن طرف مقابل در او زياد می شود، متأسفانه همين رقابت موجب تشويق و نگرانی مضاعف در او می شود، زيرا می ترسد مبادا پيروز نشود.
 3.  شخص عزلت‌طلب وقتی دچار حسادت می شود، بيش از پيش از آدم‌ها می بُرد و به تنهايی و انزوای بيشتر پناه می برد.

چگونه حسادت نکنیم؟

راه برخورد با افراد حسود

آبراهام لينكلن (Abraham Lincoln) می گوید: «اگر می خواستم وقتم را صرف پاسخگويی به انتقاداتی كنم كه از من می شد، به هيچ‌ يك از اهدافم نمی رسيدم.»

ديل كارنگی (Dale Carnegie) می گويد: «كسی به سگ مرده لگد نمی زند.» پس اگر حرفی می شنويد كه از حسادت گوينده ناشی می شود، به آن اهميت ندهيد و به كارتان ادامه بدهيد. منتها از انتقاد سازنده غافل نباشيد. حتي از دهان حسود نيز می توان نقد اصولی و درستی را شنيد كه در صورت توجه، ارتقای ما را موجب می شود.

باید بدانید كسانی كه به شما حسادت می كنند، خود فاقد ارزش‌های خوبِ شما هستند. شما خلاقيد، مبتكريد، پشتكار داريد، استقامت داريد، ولی آنها اين صفات را ندارند و از فرطِ حسادت، اين برخوردهای بد را می كنند. بنابراين به شما برنخورد و مقابله به مثل نكنيد، زيرا فقط وقت‌تان را ضايع می كنيد.

آدم حسود ندانسته به همه حسادت می ورزد و دائم در حال مقايسه خود با ديگران است. ضرب‌المثل ژاپنی می گويد: «حسود فكر می كند چنانچه پای همسايه‌اش بشكند، خود دونده خوبی می شود.»

 

این مطلب را هم بخوانید
چگونه کار بر زندگی ما تأثیر می گذارد؟

امیدوارم این مقاله موردپسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191883 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.