چرا رقابت می کنیم؟

رقابت به چه معناست؟

چرا رقابت می کنیم؟

رقابت یعنی فرآیند تلاش برای بدست آوردن یا بردن چیزی مانند (یک جایزه یا سطح بالاتر موفقیت) که شخص دیگری نیز در تلاش برای بدست آوردن یا بردن آن است.

رقابت فقط مربوط به بازی ها نیست. در واقع، هر زمان که یک فرد یا تیم، مهارت‌های خود را در برابر یکدیگر قرار می‌دهند، اتفاق می‌افتد.

سطوح سالم رقابت می تواند به بهبود عزت نفس و افزایش لذت از زندگی کمک کند. همچنین می تواند افراد را برای تلاش بیشتر در جهت اهداف خود ترغیب کند.رقابت فرصتی برای بهبود عملکرد افراد فراهم می کند.

انسان ها تمایل طبیعی به رقابت و پیروزی دارند. رقابت منجر به نوآوری و پیشرفت در فناوری می شود. همچنین می تواند باعث ایجاد انگیزه شود و شما را تشویق کند تا بهترین کار را انجام دهید.

رقابت مهم است زیرا به ما کمک می کند توانایی های خود را بشناسیم،به ما کمک می کند بیشتر بیاموزیم و مهارت های جدید کسب کنیم. رقابت حتی می تواند قدرت بخش باشد.

من در کتاب راز موفقیت در زندگی در خصوص:رقابت،رقابت سازنده و رقابت منفی،و خصوصیات افراد رقابت جو، بطور مفصل صحبت کرده ام. البته کتاب راز موفقیت در زندگی در حال حاضر موجود نیست و در صورت تمایل می توانید از سی دی «راز موفقیت در زندگی» استفاده کنید. 

چرا رقابت می کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه توقعات بی جا نداشته باشیم؟

چرا با هم رقابت می کنیم؟

رقابت به طرق مختلف در زندگی بروز می کند. شاید با دوستی مسابقه می‌دهید و می‌خواهید او را شکست دهید! شاید شما سعی می کنید آهنگی را بدون اشتباه اجرا کنید و در حال رقابت با خودتان هستید.

رقابت به معنای درست همیشه سودمند است. رقابت منبع اصلی انگیزه برای انجام هر کاری است. همه افراد پتانسیل موفقیت را دارند و رقابت به آنها انگیزه کافی برای تلاش و ارائه بهترین ها را می دهد.

زمانی رقابت بد است که از کنترل خارج می‌شود، در این صورت می‌تواند به احساساتِ جریحه‌دار منجر شود. اما با نگرش صحیح، رقابت، می تواند به ما کمک کند در ورزش، تحصیل، کار و … بهتر شویم.

به عنوان مثال یک مسابقه چیزهای زیادی به شما می‌آموزد،چه آمادگی برای آن مسابقه یا نتیجه آن.

هنگامی که برای یک مسابقه آماده می شوید، می توانید یاد بگیرید که چگونه سخت کار کنید و چگونه تسلیم نشوید و در طول مسابقه کار گروهی را یاد می گیرید. در واقع، رقابت به ما کمک می کند تا بهتر شویم.

چرا رقابت می کنیم؟

تأثیر مثبت رقابت چیست؟

الف . رقابت هیجان انگیز است.

بهترین یادگیری زمانی اتفاق می افتد که در مورد آن هیجان زده باشید. یک محیط رقابتی برای توسعه مهارت های شما عالی است، زیرا شما را وادار می کند تا همیشه بهترین های خود را ارائه دهید.

ب . رقابت باعث تقویت همکاری می شود.

در عصر رسانه های اجتماعی و رشد فردگرایی، زمان صرف شده برای تعامل و برقراری ارتباط با دیگران در حال کاهش است. رقابت این امکان را فراهم می کند که الگوهای همکاری اجتماعی را بدون فراتر رفتن از محدودیت های بحرانی پرخاشگری، بیاموزید.

ج . رقابت باعث ایجاد کنترل عاطفی می شود.

با آموزش های مناسب، رقابت افراد را تشویق می کند تا رفتار خود را تحت شرایط هیجانیِ شدید تأمل کنند و بر این اساس هوش هیجانی قوی ایجاد کنند.

د . رقابت الهام بخش خلاقیت است.

رقابت افراد را ترغیب می کند تا وضعیت موجود خود را به چالش بکشند و چیزهای جدیدی را امتحان کنند، که خلاقیت و مهارت های حل مسئله آنها را بهبود می بخشد.

چرا رقابت می کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چرا کار می کنیم؟

خصوصيات افراد رقابت‌جو

1. خود را دائم با ديگران مقايسه می كند.

به هر كس كه می رسد، از دوست و آشنا گرفته تا خويشاوند، خود را با او مقايسه می كند. دائم در تكاپو است ببيند از ديگري چيزی كم دارد يا نه.

2. غرق رقابت است.

مرتب از داشتن‌ها و بودن‌های ديگران حرف می زند. اين آدم حتی برای لحظه‌ای نمی تواند از آنچه دارد، لذت ببرد.

3. به توانايی ها، استعداد و امكانات خود توجه ندارد.

آدمی كه اهل رقابت است، به هيچ‌ وجه به توانايی ها، استعداد و امكانات خود توجه ندارد. بی مهابا در عرصه رقابت و چشم ‌و هم‌چشمی می افتد و برای اينكه به ديگران ثابت كند چه شايستگی هايی دارد، خود را به آب و آتش می زند.

4. عزت نفس کافی ندارد.

كسی كه دارای عزت نفس كافی است، برای خويشتن ارزشی قائل است و خود را قابل احترام می داند. چنين آدمی هرگز در پی رقابت با ديگران نيست و چشم‌ و هم‌چشمی نمی كند.(همچنین می توانید مقاله چگونه عزت نفس خود را تقویت کنیم؟ را بخوانید)

 

لطفاً از نظرات خود مرا مطلع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *