احساس گناه چیست؟

احساس گناه چیست؟

تعریف احساس گناه

احساس گناه یک حالت عاطفی است که در آن ما با انجام کاری که معتقدیم نباید انجام می دادیم یا برعکس، انجام ندادن کاری که معتقدیم باید انجام می دادیم، دچار تعارض می شویم. این می تواند باعث ایجاد حالت احساسی شود که به راحتی از بین نمی رود و تحمل آن دشوار است.

در واقع يكی از پيچيده ترين عواطف انسانی احساس گناه است كه از نظر روحی و روانی آدمی را تحت فشارِ شديد قرار می دهد. بيشتر اوقات هم از علت آن آگاه نيستيم.

با اين وجود شايد دردآورترين، سخت ترين و كشنده ترين رنج هايی است كه آدمی را به واكنش های ناخواسته می كشاند. دچار احساس تقصير و گناه می شويم و حال روانی مان بد می شود. خود را زير سؤال می بریم و نسبت به خويشتن عناد پيدا می كنیم.

احساس گناه چیست؟

نشانه های احساس گناه

احساس گناه به طرق مختلف ظاهر می شود. زمانی که احساس می کنید مسئول یک اشتباه هستید، ممکن است احساس گناه کنید. یا اگر احساس کنید مسئول اتفاقی که برای شخص دیگری افتاده است، ممکن است احساس گناه کنید. به یاد داشته باشید که احساس گناه می تواند برای شما کارساز باشد.

احساس گناه می تواند به عنوان زنگ خطری باشد که به شما اطلاع می دهد که چه زمانی انتخابی انجام داده اید که با ارزش های شخصی شما در تضاد است. به جای اینکه اجازه دهید شما را تحت تأثیر قرار دهد، سعی کنید آن را به کار بگیرید.

احساس گناه می تواند به شما کمک کند تا اعمال خود را بپذیرید و انگیزه شما را برای بهبود رفتارتان تقویت کند. همچنین ممکن است شما را به تمرکز بر کاری که می‌توانستید متفاوت انجام دهید، سوق دهد.

احساس گناه چیست؟

این مطلب را هم بخوانید
«نه» گفتن را یاد بگیرید

چه چیزی باعث احساس گناه می شود؟

احساس گناه وقتی ظاهر می شود كه «ارزشی» را زير پا بگذاريم كه جامعه يا خود معتبر می دانيم، البته اگر انسان از وجدان بيداری برخوردار باشد، سعی می كند دوباره چنين نكند.

با اين وجود اغلب به خاطر فشار روانی كه در اثر زير پا گذاشتنِ يكی از قوانين متحمل می شویم، خود را تنبيه می كنیم. اگر اين احساس گناه شدت يابد، خويشتن را از نعمت های بسياری محروم می كنیم، زيرا نمی توانیم خود را ببخشیم.

وقتی به خاطر اشتباهی كه كرده ايد، احساس تقصير می كنيد، در حقيقت نسبت به خود دشمنی پيدا می كنيد. آنانی كه می توانند با تسلط بر افكار خود، گذشته را فراموش كنند و در حال زندگی كنند، برنده اند.(برای آگاهی بیشتر می توانید مقاله «چگونه گذشته را رها کنیم؟» را کلیک کنید)

احساس گناه چیست؟

چگونه با احساس گناه مقابله کنیم؟

احساس گناه بار سنگینی ایجاد می کند. در طول زندگی‌تان تاکنون، احتمالاً یکی دو کار را انجام داده‌اید که پشیمان شده‌اید. اکثر مردم چنین کرده اند، زیرا اشتباهات بخشی طبیعی از رشد انسان است. با این حال، احساس گناهی که در آگاهی شما رخنه می‌کند و فضایی را در خود ایجاد می‌کند، می‌تواند باعث آشفتگی‌های عاطفی و فیزیکی زیادی شود.

ما نبايد به خاطر يك اشتباه نسبت به خود دشمنی پيدا كنيم. انسان نبايد فقط روی اشتباهاتش تمركز كند، چه بسا اگر آن اشتباه را نمی كرديد، ممكن بود جای ديگر اشتباه بزرگتری می كرديد.

بنابراين در عين درس گرفتن از گذشته بايد يكسره آن را به فراموشی بسپارید و حتی برای يك لحظه هم نبايد حسرتش را بخورید.

وقتی احساس گناه در انسان ظاهر می شود، با تفكر و بصيرتی كه ناشی از خودآگاهی است، باید آن را تجزيه و تحليل  كند و اجازه ندهد به صورت مبالغه آميز و آزاردهنده در ذهنش باقی بماند، فقط کافی است آن را در قالب تجربه حفظ  كند.

پيشنهاد می كنم پس از درس آموزی و متنبه شدن باید خود را از عذاب خودخوری و كينه توزی با خويشتن نجات بخشيم و به خود بگوييم و بقبولانيم شايد در آن لحظه همه چيز از حيطه قدرت ما خارج بود يا به هر دليل به غلط بودن آن كار وقوف نداشتيم.

احساس گناه چیست؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه شاد باشیم

خودت را ببخش

بخشش خود یکی از اجزای اصلی شفقت به خود است. هنگامی که خود را می بخشید، تصدیق می کنید که اشتباه کرده اید، مانند همه انسان های دیگر. سپس، می توانید به آینده نگاه کنید بدون اینکه اجازه دهید آن اشتباه شما را تعریف کند.

چقدر دوست دارم صدای آن مرد را كه پيش از پخش اذان راديو می خواند: «صد بار اگر توبه شكستی بازآ.» زيرا اين دعوت حق تعالی است كه حتی در صورت توبه شكنی باز خواستار آن است بنده اش شرّ را رها و يك بار ديگر به سوی او رجعت كند. وقتی خداوند چنين بخشنده است، ما چرا نباشيم و اينقدر سخت بگيريم؟

البته اين بخشش، مجوزی برای تكرار دوباره خطا نيست. حضرت علی (ع) فرموده: «مؤمن از يك سوراخ دو بار گزيده نمی شود.» اين ضرب المثل در بطن خود دو معنا دارد:

يك اينكه با سرزنش و مؤاخذۀ بيش از حد، خود را در دامان يأس و افسردگی نيفكنيم.

دوم اينكه نسبت به خود واقع بين باشيم. يعنی يك بار گزيده شدن به دليل ضعف ها و جهالت های بشری مجاز است، اما بار دوم آن خطا است.

بنابراين بيش از حد نسبت به خود سختگير نباشيد، همه آدم ها اشتباه می كنند و ما هم يكی از همه هستيم.

 

دیدگاه تان را با من درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *