چگونه تأثیر اولیه خوبی داشته باشیم

چگونه تأثیر اولیه خوبی داشته باشیم؟

تأثیر اولیه خوب چیست؟

یک تأثیر اولیه خوب می تواند در زندگی شخصی و حرفه ای شما مزایای کوتاه مدت و بلند مدت زیادی را به همراه داشته باشد. در واقع تأثیر اولیه خوب یک نوع سرمایه اجتماعی است.

اگر اولین برداشت مردم از شما این باشد که شما دوستانه، شایسته و قابل اعتماد هستید، به احتمال زیاد در کنار شما احساس راحتی می کنند. در این صورت احتمال بیشتری وجود دارد که شما را یک دوست بدانند و با شما صحبت کنند.

افرادی که ملاقات می کنید نیز احتمالاً شما را به یاد می آورند و شما را به دوستان و همکاران خود توصیه می کنند.

البته ملاقات با افراد جدید  ممکن است دلهره آور باشد و دانستن اینکه شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا آنها را بدست آورید، کافی است تا بسیاری از ما را دچار اضطراب و نگرانی کند.

اما خبر خوب این است که شما می‌توانید با یادگیری مهارت‌هایی تأثیر خود را در آن ثانیه‌هایِ حیاتی اول تقویت کنید. همچنین می توانید برای داشتن تأثیری فوق العاده از CD راز و رمز مجذوبیت و محبوبیت نیز کمک بگیرید.  

چگونه تأثیر اولیه خوبی داشته باشیم؟

اولین برداشت ها چیست؟

اولین برداشت ها نتیجه گیری تقریباً فوریی است که هنگام ملاقات با کسی برای اولین بار بدست می آوریم. ما این نظر را با دریافت سریع اطلاعات در مورد یک شخص، از جمله چهره، لباس، حالت و لحن صدای او شکل می‌دهیم.

ما در اولین ملاقات با بسیاری از ویژگی های یک فرد، نظری نه همیشه دقیق، در مورد آنها شکل می دهیم. برداشت های اولیه به سرعت شکل می گیرند، ماندگار می شوند و به سختی تغییر می کنند.

چه دقیق باشند و چه نباشند، تغییر اولین برداشت کسی از ما می تواند بسیار دشوار باشد و برای تغییر برداشت اولیه زمان زیادی نیاز است.

برخی از ویژگی هایی که ما سعی می کنیم در اولین برداشت آنها را بسنجیم عبارتند از: صمیمیت، صداقت، قابل اعتماد بودن و شایستگی یک فرد. اولین برداشت تبدیل به فیلتری می شود که ما برای تمام تعاملات آینده با آن شخص از آن استفاده می کنیم.

چگونه تأثیر اولیه خوبی داشته باشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه مذاکره کننده خوبی باشیم؟

20 نکته برای ایجاد یک تأثیر اولیه عالی

یک ضرب المثل قدیمی می گوید: «شما هرگز فرصت دومی برای ایجاد یک تأثیر اول عالی ندارید.»

تنها یک دهم ثانیه طول می‌کشد تا تأثیر اول را ایجاد کنید، بنابراین وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می کنید، باید از همان ابتدا اولین تأثیر خوب  را داشته باشید.

ایجاد یک تأثیر خوب به معنای تغییر شخصیت شما یا تظاهر به شخص دیگری نیست. این بدان معنی است که هر زمان که برای اولین بار با کسی ملاقات می کنید، بهترین و واقعی خود را نشان دهید.

نکات و ترفندهای تخصصی زیر به شما کمک می کند اولین تأثیر خود را به حداکثر برسانید و اطمینان حاصل کنید که به روشی درست به خاطر سپرده می شوید:

1. لبخند بزنید

لبخند واقعی یکی از جذاب ترین ویژگی هایی است که یک فرد می تواند داشته باشد. یک لبخند واقعی به چشمان شما می رسد و احساس اعتماد و صداقت را ایجاد می کند.

برای تسلط بر لبخند به چیزی فکر کنید که شما را سرشار از شادی کند و کاملاً لبخند بزنید. یک لبخند صمیمانه به مردم آرامش می دهد و باعث می شود مردم احساس خوشایندی کنند.

2. تماس چشمی برقرار کنید

تماس چشمی نوعی ارتباط غیرکلامی است. برقراری تماس چشمی به عنوان نشان دادن صداقت و به عنوان راهی برای نشان دادن احترام به شخصی که با او صحبت می کنید، تلقی می شود.

حفظ ارتباط چشمی همچنین نشان می دهد که شما به طرف مقابل توجه می کنید و به صحبت های او گوش می دهید.

سعی کنید قبل از شروع صحبت، تماس چشمی برقرار کنید و در طول مکالمه خود ارتباط چشمی منظم داشته باشید. روانشناسان توصیه می کنند که از «تکنیک مثلث» استفاده کنید.

یعنی یک مثلث وارونه خیالی را دور چشم و دهان طرف مقابل بکشید و در طول مکالمه، هر 5 تا 10 ثانیه نگاه خود را از یک نقطه مثلث به نقطه دیگر حرکت دهید. این باعث می شود که شما علاقه مند و درگیر موضوع مورد بحث به نظر برسید.

3. خود را مناسب معرفی کنید

اولین جمله از معرفی باید شامل: نام، عنوان شغلی یا تجربه شما باشد. اگر نشسته اید و شخصی برای ملاقات با شما نزدیک می شود، در صورت امکان بایستید تا به آن شخص سلام کنید. لبخند بزنید، و بالاخره ارائه دست دادن محکم که بیانگر اعتماد به نفس شما باشد.

4. لباس مناسب بپوشید

آنچه می پوشید تا حد زیادی به اولین برداشت شما کمک می کند. افراد تحت تأثیر ظاهر شما قرار می گیرند. سعی کنید یکی از لوازم جانبی مانند: یک جواهر منحصر به فرد، یک کراوات، پاپیون، و … را که می تواند یک آیتم به یاد ماندنی در نظر گرفته شود، نیز اضافه کنید.

همچنین نظافت شخصی و بهداشت نیز نقش مهمی در ظاهر کلی شما دارد، بنابراین توجه به دندان‌ها، موها، دست‌ها و ناخن‌ها را فراموش نکنید.

5. زبان بدن 

چیزی که نمی گویید می تواند حرف های زیادی بزند. ما فقط از طریق کلمات خود ارتباط برقرار نمی کنیم. حالات صورت، حرکات دست و وضعیت بدن ما نیز هر زمان که با افراد دیگر ارتباط برقرار می کنیم، پیام هایِ قوی ارسال می کنند. این نشانه‌های غیرکلامی می‌توانند تأثیر ناخودآگاه قدرتمندی بگذارند.

تحقیقات نشان می دهد که 60 تا 70 درصد معنا در ارتباطات انسانی از رفتار غیرکلامی ناشی می شود. با وجود این، بسیاری از مردم زیاد به زبان بدن خود فکر نمی کنند و از ارسال سیگنال های منفی بی اطلاع هستند.

توجه به زبان بدن به شما کمک می کند تا آن را تنظیم کنید و زمینه را برای ایجاد اولین تأثیر عالی فراهم کنید.

6. وقت شناس باشید

وقت شناس بودن نشان دهندۀ احترام و ادب برای دیگران است. وقتی دیر بیایید، چه برای یک قرار ملاقات، یک جلسه کاری یا یک جمع خانوادگی، این پیام را به دیگران می فرستید که زمان شما مهم تر از زمان آنهاست.

7. نگرش مثبت داشته باشید

داشتن نگرش مثبت بخش مهمی از ایجاد یک تأثیر اولیه خوب است. نشان دادن نگرش مثبت همیشه آسان نیست. اطمینان از اینکه روی طرف مقابل تمرکز می کنید و توجه کامل به او می کنید تا حد زیادی به ایجاد یک احساس گرم و قابل اعتماد کمک می کند.(مقاله چگونه مثبت بیندیشیم را کلیک کنید)

اگر در تنظیم نگرش خود مشکل دارید، به زمانی فکر کنید که احساس خوشحالی، اشتیاق یا سپاسگزاری می کردید و اجازه دهید این احساسات ذهن شما را به مکان بهتری سوق دهند.

8. همدل باشید

همدلی به معنای درک طرز فکر و احساسات طرف مقابل است. همدلی می تواند به ایحاد یک ارتباط قوی کمک کند. 

9. اعتماد به نفس داشته باشید

رفتار با اعتماد به نفس، احساس اعتماد به نفس ایجاد می کند. این ظاهر اعتماد به نفس به برداشت اولیه بهتر کمک می کند.

برای افزایش اعتماد به نفس کافی است به چیزهایی فکر کنید که در آنها مهارت دارید و آنچه قبلاً به دست آورده اید. اگر باور داشته باشید چیزی به دست نیاورده اید، از دست دادن اعتماد به نفس آسان است.

10. کلمات خود را عاقلانه انتخاب کنید

عبارات و کلمات مثبت و متقاعد کننده اغلب درها را باز می کنند و باعث می شوند افراد در حضور شما احساس راحتی کنند.

11. تحقیق کنید

انجام برخی تحقیقات اولیه می تواند به شما در درک زمینه و محیطی که در آن خواهید بود کمک کند. 

12. مخاطب خود را بشناسید

13. معتبر باشید

وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می کنید، سعی نکنید کسی باشید که نیستید. مردم می توانند به طرز قابل توجهی سریعاً به عدم صداقت پی ببرند، بنابراین خودت باش.

14. حس خوب ایجاد کنید

هر چه احساس بهتری در طرف مقابل ایجاد کنید، او تمایل بیشتری به داشتن تصور مثبت از شما خواهد داشت. 

15. خوشبین باشید

خوشبین بودن باعث ایجاد جوّ مثبت می شود. مردم از بودن در کنار افراد خوشبین لذت می برند. احساس نشاط تأثیر مثبتی بر برداشتی که ایجاد می کنید، خواهد داشت.

16. گوشی خود را کنار بگذارید

17. ارتباط خوبی برقرار کنید

در یک ارتباط خوب باید بیشتر از اینکه صحبت کنید، گوش دهید. گوش دادنِ بیشتر نشان می دهد که شما حواس تان جمع است و اجازه می دهد طرف مقابل احساس کند شنیده می شود. در این صورت مردم از تعاملات خود با شما لذت خواهند برد.

18. صحبت دیگران را قطع نکنید

این کار نه تنها نشان می دهد که شما واقعاً گوش نمی دهید، بلکه  باعث ناراحتی شخص قطع شده، می شود.

19. تناسب اندام خود را حفظ کنید

20. ورود خود را تمرین کنید

  • دستورالعمل‌های بالا می‌توانند شما را در مسیر تسلط بر هنر ایجاد یک برداشت اولیه خوب قرار دهند. با توجه به جزئیات و تمرین، می توانید تأثیری ماندگار ایجاد کنید، فقط به تلاش و زمان مداوم نیاز دارد.

چگونه تأثیر اولیه خوبی داشته باشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه زبان خود را کنترل کنیم؟

چگونه از ایجاد یک برداشت بد اولیه بهبود پیدا کنیم

اولین برداشت بد را بپذیرید و مشخص کنید کجا اشتباه کرده اید.

آنچه مهم است این است که بتوانید تشخیص دهید چه اشتباهی رخ داده است، نه اینکه خودتان را به خاطر آن سرزنش کنید.

فقط با پذیرش اولین برداشت بد می توانید شروع به شناسایی  اشتباه خود کنید.

روی آینده تمرکز کنید. روی اولین برداشت بد تمرکز نکنید.

تمرکز بر اولین برداشت بد تنها، بهبودی از آن را برای شما دشوارتر می کند.

هنگامی که آن را پذیرفتید روی اقداماتی که قرار است برای بهبود اولین برداشت بد انجام دهید، تمرکز کنید.

هنگامی که تشخیص دادید کجا اشتباه کرده اید، می توانید اقدامات اصلاحی انجام دهید.

خودآگاهی به شما کمک می کند تا بفهمید که چه کاری را باید متفاوت انجام دهید.

 

خوشحال می شوم که نظر شما را هم در ارتباط با این مطلب داشته باشم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *