چگونه کمتر قضاوت کنیم؟

قضاوت چیست؟

چگونه کمتر قضاوت کنیم؟

قضاوت مجموع افکار، احساسات و مشاهدات ماست. برخی خوب، برخی بد و برخی خنثی. داوری دیگران چیزی است که هر روز اتفاق می افتد. قضاوت آسان است و نیاز به تفکر و استدلال زیادی ندارد.

قضاوت کردن یا قضاوت شدن حس خوبی ندارد. همه ما قضاوت کرده ایم و مورد قضاوت قرار گرفته ایم. 

به راستی چرا ما به طور شگفت آوری مايليم در باره ديگران قضاوت كنيم؟ چرا من و شما بايد به خود اجازه دهيم در باره هر كسی اظهار نظر كنيم؟ 

چه كسی به ما چنين اجازه ای داده است که در مورد هر اتفاقی به داوری بنشينيم و گاهی هم طوری حكم بدهيم مانند اينكه هيچ كس ديگر نمی فهمد و تنها ما می فهميم؟

توماس آكویناس (Thomas Aquinas) می گويد: «اگر مردم را به حال خود گذاشتی، آنها نيز تو را به حال خود خواهند گذاشت.» پس اگر نمی خواهيد در موردتان داوری بشود، در مورد ديگران داوری نكنيد.

آدم وارسته و خوديافته، انسان ها را متفاوت می بيند، ولی قضاوت نمی كند، زيرا كمال را در تفاوت می بيند نه در يكسان انديشی.

چگونه کمتر قضاوت کنیم؟

چرا دیگران را قضاوت می کنیم؟

انسان ها نه كاملاً خوبند و نه كاملاً بد، بلكه مجموعه اي از صفات و عملكردهای خوب و بدند. شل سيلور استاين (Shel Silverstein) در يكی از داستانهايش می گويد:«يك روز مردی از گورخری پرسيد:تو سفيدی با خط های سياه يا سياهی با خط های سفيد؟ گورخر جواب داد : تو آدم خوبی هستی با خصلت های بد يا آدم بدی هستی با خصلت های خوب؟»

فرصت هایی برای قضاوت دیگران به راحتی در دسترس است. همه ما دیگران را قضاوت می‌کنیم. ممکن است به خاطر چیزهای کوچک باشد، مانند یک همکار که برای ناهار بیش از حد طولانی استراحت کرده است یا ممکن است بر سر مسائل بزرگتری باشد، مانند فردی که رفتار خودخواهانه دارد یا احساسات ما را جریحه دار می کند.

زمانی که متوجه شدید که در حال قضاوت دیگران هستید از خود بپرسید: آیا من این ویژگی ها را در خودم می بینم؟ گاهی ممکن است کسی را به خاطر کاری که خودمان انجام می دهیم یا انجام داده ایم قضاوت کنیم. به عنوان مثال، دفعه بعد که متوجه شدید در حال رانندگی سر کسی فریاد می زنید، از خود بپرسید: «آیا تا به حال ضعیف رانندگی کرده ام؟» 

اکثر قضاوت هایی که در مورد افراد انجام می دهیم بر اساس کمبود اطلاعات است. ما بر اساس آنچه می بینیم، قضاوت می کنیم نه بر اساس واقعیت ها.

چرا قضاوت می کنیم؟

در بیشتر موارد، ما دیگران را قضاوت می کنیم تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم، زیرا فاقد خودپذیری و عشق به خود هستیم.

برنامه نویسی ذهن احتمالاً بزرگترین دلیلی است که ما دیگران را بر اساس ظاهر بیرونی آنها قضاوت می کنیم. ذهن ما، ما را به قضاوت کسانی می‌کشاند که مطابق با «استانداردهای» ما نیستند. 

و در نهایت، به یاد داشته باشید که قضاوت در مورد یک شخص، مشخص نمی کند که او کیست، بلکه تعیین می کند که شما چه کسی هستید.

چگونه کمتر قضاوت کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
راز طول عمر

7 راه برای ترک عادت قضاوت دیگران

1. اگر متوجه شدید که در حال قضاوت کردن هستید، جلوی خودتان را بگیرید.

2. کسانی که نسبت به خود احساس خوبی دارند، علاقه کمتری به قضاوت دیگران دارند.

3. به دنبال خوبی های اساسی باشید. این نیاز به تمرین دارد، زیرا ذهن ما به طور طبیعی موارد منفی را جستجو می کند، اما اگر تلاش کنیم، تقریبا همیشه می توانیم چیز خوبی در مورد شخص دیگری پیدا کنیم.

4. به جای اینکه کسی را به خاطر کاری که انجام داده یا ظاهرش قضاوت کنید، سعی کنید در عوض او را درک کنید و خود را به جای او بگذارید. 

5. سعی کنید آن شخص را همانگونه که هست بپذیرید، بدون اینکه بخواهید او را تغییر دهید.

6. از گفتگوی منفی بپرهیزید و مراقب گفتگوی درونی خود باشید. 

7. مدیتیشن بهترین راه برای انجام عمل و پشت سر گذاشتن صحبت های قضاوت کننده برای همیشه است.

چگونه کمتر قضاوت کنیم؟

عواقب قضاوت دیگران چیست؟

قضاوت دیگران برای سلامتی مضر است. هر چه بیشتر دیگران را قضاوت کنید، بیشتر خودتان را قضاوت می کنید. با دیدن مداوم بدی ها در دیگران، ذهن خود را برای یافتن بدی ها تربیت می کنید. این می تواند منجر به افزایش استرس شود. استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و باعث فشار خون بالا، خستگی، افسردگی، اضطراب و حتی سکته مغزی شود.(اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید، به مطلب چگونه حال بهتری داشته باشیم؟ مراجعه کنید)

با قضاوت دیگران، منفی‌گرایی را در قلب خود، افزایش می‌دهید. کاری کنید که مردم به خاطر شما احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند. ما بیشتر عمر خود را صرف دور کردن مردم می کنیم. وقتی کسی را قضاوت می کنیم، روی ویژگی های منفی او تمرکز می کنیم. به جای انتقاد، سعی کنید به ویژگی های مثبت آنها نگاه کنید.

بنابراین اگر مايل هستيد از اين عادت بد دست برداريد، پيشنهاد می كنم وقتی با كسی روبرو می شويد، به جای آنكه در باره اش قضاوت كنيد، سعی كنيد از او چيزی ياد بگيريد و اطلاعاتی كسب كنيد.

 

این مطلب را هم بخوانید
راههای بهبود مهارت های ارتباطی در محل کار

امیدوارم این مقاله موردپسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191883 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *