چگونه بهترین شغل خود را پیدا کنیم؟

انتخاب شغل

چگونه بهترین شغل خود را پیدا کنیم؟

انتخاب شغل و حرفه آینده امری بسیار مهم و سرنوشت ساز می باشد و عدم موفقیت در این بخش از زندگی که فراهم کننده شرایط اقتصادی و رفاهی مناسب است، بر جنبه های دیگر اثر می گذارد و مانع شکوفایی استعدادها و تحقق آرمان هایمان می شود.

انتخاب شغل یکی از مهم ترین تصمیماتی است که در زندگی می گیرید. بنابراین شایسته است ابتدا به بهترین وجه و با تعمق شغل آینده خود را برگزینیم و سپس به اهداف دیگر بپردازیم.

وقتی نوبت به انتخاب شغل می‌رسد، همیشه ترس از انتخاب اشتباه وجود دارد. با مشاوره و جمع آوری اطلاعات دقیق، می‌توانید شغلی را انتخاب کنید که در سال‌ های آینده شما را در مسیری موفق هدایت کند.

چگونه بهترین شغل خود را پیدا کنیم؟

راهنمای سریع برای انتخاب شغل 

الف. به خودتان فکر کنید

یکی از جنبه های کلیدی انتخابِ بهترین شغل این است که به خودتان فکر کنید.بسیاری از افراد در زندگی‌تان می‌توانند به شما بگویند که چه کاری باید انجام دهید، یا فکر می‌کنند در چه کاری خوب هستید، اما تنها کسی که واقعاً می‌داند کدام حرفه بهترین است، خودتان هستید.

ب. علائق خود را در نظر بگیرید

با فکر کردن به علایق خود شروع کنید. اگر به نویسندگی علاقه دارید، برای مثال، شغلی در ساخت و ساز ممکن است بهترین گزینه نباشد.در عوض، شما به زمینه های خلاقانه تری مانند روزنامه نگاری، کپی رایتینگ یا حتی نوشتن خلاق نگاه می کنید.

دانستن و کشف چیزهایی که از آن لذت می برید و به آن علاقه دارید، شروعی قوی برای کشف مسیر شغلی به شما می دهد.

ج. از مهارت های خود استفاده کنید

وقتی کشف کردید که چه چیزی را دوست دارید و چه چیزهایی را دوست ندارید، توجه به  مهارت های خود قدم بعدی است. آیا مدرکی دارید که در مسیر شغلی جدید به شما کمک کند؟ آیا تجربه کاری در آن زمینه دارید؟

بسته به شغلی که می خواهید انتخاب کنید، ممکن است لازم باشد قبل از اینکه کسی شما را استخدام کند، واجد شرایط باشید.

د. مشاوره بگیرید

در صورت امکان با افرادی که قبلاً در آن زمینه کار می کنند صحبت کنید. آنها می توانند ایده خوبی از فراز و نشیب های شغلی به شما ارائه دهند.

همه مشاغل دارای عناصری هستند که مردم اغلب هنگام رؤیای یافتن شغل به آن فکر نمی کنند. بطور مثال اگرچه کار به عنوان مهماندار هوایی ممکن است جذاب به نظر برسد، آیا ساعت ها سفر مداوم با سبک زندگی شما مطابقت دارد؟ آیا هفته ها دور بودن از خانه چیزی است که از انجام آن خوشحال باشید؟

ه. به چیزی بیشتر از پول فکر کنید

برخی از افراد به دنبال مشاغلی هستند که وعده پول خوبی را می دهند مانند متخصصان پزشکی و وکلا.

البته، پول یک عامل انگیزشی عالی هنگام انتخاب شغل است، اما اگر در نهایت از نوع کار متنفر باشید، بی ارزش است. مهم تر این است که شغلی را که دوست دارید انتخاب کنید.

چگونه بهترین شغل خود را پیدا کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه مذاکره کننده خوبی باشیم؟

اصول چهارگانه تصمیم گیری برای انتخاب شغل

1- تضاد نداشته باشید

«تردیدهایمان خائنینی هستند که با نصایح خود ما را از هدفمان بازمی دارند، در حالی که تصمیمی راسخ و شروعی به موقع فتح و پیروزی را نصیبمان می سازد.»

ویلیام شکسپیر (William Shakespeare)

اگر همچنان دو یا سه هدف در سر می پرورانید و قادر به انتخاب نیستید، دچار تضاد شده اید.تردید در تصمیم گیری بدترین لحظه زندگی همه ماست، زیرا مانع از انتخاب و شروع کار جدید می شود.(همچنین می توانید مطلب چگونه تصمیم بگیریم؟ را بخوانید) 

2- حرفه ای دلخواه انتخاب کنید

اطمینان، آرامش و رضایت خاطر در پایان کار مستلزم علاقه به خود هدف است. به عبارت دیگر، باید با میل و رغبت به کار مورد نظر بپردازیم تا هرگز احساس خستگی نکنیم، زیرا کار کردن خود به گونه ای سرگرمی و لذت است.

کسانی که اوقات خویش را به حرفه ای دلخواه و سرگرم کننده اختصاص می دهند که در عین حال درآمدی هم نصیبشان می کند، بسیار خشنودتر از آنانی هستند که به کارشان علاقه ای ندارند.

3- «یکدله» باشید(راز پیروزی شیر)

«انسان می تواند به آنچه می خواهد برسد، به شرطی که دست از دامن تصمیم استوار رها نکند.»
توماس هریس (Thomas Harris)

می گویند شیر سلطان جنگل است و پر صلابت تر از آن حیوانی در جنگل نیست.در حالی که قدرت فیل و کرگدن چندین برابر قدرت شیر است. چرا شیر به لقب پر افتخار سلطان جنگل نایل شده است؟

علت سروری و برتری شیر، اعتماد به نفس بیشتر است. این حیوان با خودش «یکدله» است و هرگز تضاد در او راه ندارد.موفقیت شیر در زور و زورمندی نیست، بلکه در شیوه استفاده از قدرت جسمی اش است.

ما نیز اگر به نداهای عمیق وجودمان گوش فرادهیم  و با آن یکی گردیم، هرگز دچار دوگانگی و تضاد نمی شویم و به هنگام تصمیم گیری لحظه ای درنگ نمی کنیم.

4- دنبال کارهای متعدد نباشید

رسیدن به صدها آرزو در آنِ واحد امکان پذیر نیست. کسی که همۀ راهها را می جوید، همه را از دست می دهد. کسانی که آگاهی مبهمی از خواسته ها و آرزوهای خود دارند و افکارشان نامنسجم است، به هدف خود دست نمی یابند.(برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به کتاب «راز موفقیت در بازار کار» مراجعه کنید)

چگونه بهترین شغل خود را پیدا کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
راز موفقیت
نتیجه گیری:

انتخاب حرفه آینده طبق معیارهای دیگران و نیز پذیرفتن برخی توصیه های نابجای اطرافیان، به بیراهه رفتن است. همچنین به پیشداوری های جامعه در مورد ارزش و اعتبار یک حرفه خاص اهمیت ندهید. علایق ویژه خود را دنبال کنید و مطمئن باشید هرگز از این انتخاب پشیمان نخواهید شد.

حتماً مرا در جریان نظرات خود قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *