نحوه برخورد با افراد خودخواه

نحوه برخورد با افراد خودخواه

چگونه با افراد خودخواه کنار بیایید:

آیا کسی را در زندگی خود دارید که دائماً به شما این احساس را می دهد که به شما اهمیتی نمی دهد یا هر چیزی که احساس می کنید به اندازه آنچه برای او اتفاق می افتد *اهمیت* ندارد؟اگر چنین است،ممکن است با یک فرد خودخواه در ارتباط باشید.

خودخواه،خودشیفته،خود دوست،مشخصه کسانی است که تصوری متورم از اهمیت خود دارند.افراد خودمحور دارای منیت های عظیم هستند و نیاز به تأیید،تمجید و توجه دائمی شما دارند،اما به ندرت این هدایا را به شما پس می دهند.

در حالی که همه ما ذره ای خودخواهی طبیعی در درون خود داریم،خوب نیست که همیشه منافع خود را بر همه اطرافیانتان مقدم داشته باشید.

خوب است بدانید که یکی از نشانه‌های هوش هیجانی پایین،تمایل به خودخواهی و خودشیفتگی است.هیچکس خودخواه به دنیا نمی آید. گاهی اوقات موقعیت ها،فرد را خود محور می کند.این کاملاً به شخص بستگی دارد که چگونه موقعیت را مدیریت می کند.

نحوه برخورد با افراد خودخواه

چه چیزی باعث رفتار خودخواهانه می شود؟

خودخواهی ریشه در اصطلاح خودشیفتگی دارد.این رفتاری است که هم ژنتیکی و هم محیطی است.خودخواهی توسط تمایلات ذاتی و تحت تأثیر خلق و خو و همچنین یادگیری بیرونی از والدین و دیگران در طول رشد کودک حفظ می شود.تحقیقات نشان داده است که *خودخواهی و نوع دوستی* می تواند از طریق خانواده ها منتقل شود. 

افراد خودخواه اغلب احساس خطر،آسیب پذیری و اضطراب در برابر دیگران می کنند.افراد خودشیفته نیاز مفرط به تحسین و توجه افراد دیگران دارند و از اعتیاد به خاص بودنِ خود رنج می برند.آنها یک ناامنی اساسی دارند که مربوط به ناتوانی در عشق ورزیدن و دوست داشته شدن ایمن است.

من در کتاب «آرامش در حضور دیگران» در خصوص شخصیت افراد خودشیفته به طور مفصل صحبت کرده ام.شما می توانید برای اطلاع بیشتر به این کتاب مراجعه کنید.

نحوه برخورد با افراد خودخواه

این مطلب را هم بخوانید
چرا به فکر دیگران اهمیت می دهیم؟

7 روش مؤثر برای برخورد با افراد خودخواه

همه ما تا حدی خودخواه هستیم،اما مشکلات زمانی به وجود می آیند که به سطح بالایی از خود محوری برسد که در لبه خودشیفتگی قرار می گیرد.

حال اگر می‌خواهید بفهمید چگونه می‌توانید نیازهای خود را در رابطه با یک فرد خودخواه برآورده کنید،در اینجا چند استراتژی برای انجام آن وجود دارد که من آنها را برای شما به طور کامل توضیح می دهم.فقط کافی است تمرین کنید و تأثیرات شگفت انگیز آن را مشاهده کنید:

1. درک روانشناسی افراد خودخواه

این کار می تواند به شما کمک کند تا در مورد طرز فکر آنها و اینکه چرا کارهای خودخواهانه انجام می دهند،بینش و شفقت پیدا کنید.افرادی که *خودخواه* هستند،معمولاً در محیط‌ هایی بزرگ شده‌اند که در آن احساسات،افکار و نیازهای آن‌ها به رسمیت شناخته نشده است.

به خاطر داشته باشید منشأ رفتار خودخواهانۀ آنها در نیازهای برآورده نشدۀ آنها برای حمایت عاطفی است.سعی کنید بفهمید چه چیزی باعث رفتار خودخواهانه آنها می شود. 

اغلب، تلاش برای مقابله مستقیم با رفتار خودمحورانه و درخواست بهبود منجر به حالت تدافعی می شود. بنابراین ایجاد تغییر در یک فرد متمرکز بر خود، برای دیگران بسیار دشوار است.

فرد خودخواه باید انگیزه داشته باشد که این کار را برای خودش انجام دهد.اگر سعی کنید با رویارویی با آنها،نق زدن یا سوق دادن آنها به سمت کارهای رشد شخصی به رشد آنها در این زمینه کمک کنید،فقط شما را عصبانی می کند و آنها حالت تدافعی می گیرند و کمتر احتمال دارد این کار را انجام دهند.

با گذشت زمان، آنها ممکن است متوجه شوند که دوستان زیادی ندارند،روابط کوتاه مدت دارند،در حرفه خود پیشرفت نمی کنند،و … درد این می تواند منجر به یک سطح جدید تحول آفرین از خودآگاهی و مسئولیت شخصی شود.

2. توجهی را که شایسته آن هستید به خود بدهید

این یک استراتژی قدرتمند برای مقابله با افراد بسیار خودخواه است که از توجه به دیگران خودداری می کنند.افراد خودخواه مشتاق توجه شما هستند،برای جلوگیری از خشک شدن احساسات،توجهی را که به آنها می‌کردید به خود معطوف کنید.

نادیده گرفتن نیازهای خود برای سرازیر کردن توجه و انرژی به سمت یک فرد خودشیفته فقط شما را آماده می کند که از نظر عاطفی تخلیه شده و آسیب دیده باشید.

3. زمان با هم بودن را محدود کنید

زمان کمتری را با آنها بگذرانید.خسیس باشید و زمان زیادی را برای افراد خودخواه تلف نکنید.ممکن است با واکنش‌های بی‌شماری از بی‌علاقگی گرفته تا عصبانیت مواجه شوید،اما محکم بمانید.

بهتر است وقت خود را تنها بگذرانید تا با افراد بسیار خودخواه.

4. فعالانه به دنبال دوستان بهتر باشید

از اینکه به خود اجازه دلبستگی به چنین دوستانی بدهید،خودداری کنید.زیرا دوستی با یک فرد خودخواه به ندرت رضایت بخش است.بنابراین بهتر است وقت و انرژی خود را صرف دوستی با افرادی کنید که می توانید با آنها رابطه متعادل تر و سخاوتمندانه تری داشته باشید.

می توانید با بیرون رفتن بیشتر و تعامل با افراد جدید در رویدادهای اجتماعی،دوستان جدیدی پیدا کنید.(همچنین بخوانید:چگونه یک دوست خوب انتخاب کنیم؟)

5. به افراد خودخواه *نه* بگویید 

یک راه فوق العاده برای حذف افراد خودمحور از زندگی خود این است که در *نه* گفتن مهارت داشته باشید و از *نه* گفتن نترسید.(این مطلب را هم بخوانید:«نه»گفتن را یاد بگیرید

6. موضوعات مورد علاقه خود را در طول مکالمات مطرح کنید

اگر متوجه شدید که فرد حودخواه به تلاش خود ادامه می دهد تا به موضوع خود بازگردد،می توانید مؤدبانه به آنها یادآوری کنید که قبلاً در مورد آن شنیده اید.این امر شما را از تسلیم شدن به روش های جلب توجه آنها باز می دارد.

هر چه موضوعی که شما به صورت تصادفی مطرح می کنید، بیشتر بی ارتباط با موضوع فرد خودخواه باشد، بهتر است.

7. از انجام احسان به آنها دست بردارید

افراد خودخواه همیشه درخواست لطف می کنند، اما زمانی که به کمک آنها نیاز دارید،از کمک به شما سرمی زنند.

نحوه برخورد با افراد خودخواه

این مطلب را هم بخوانید
چگونه از بی حوصلگی دست برداریم؟

ویژگی های افراد خودخواه

آنها در گوش دادنِ فعالانه به دیگران خوب نیستند.گوش دادن فعال بخش اساسی یک رابطه سالم است. مهم است که با کسی باشید که در مورد شما می پرسد و وقت می گذارد تا با دقت به شما گوش کند.

افراد خودخواه توجه چندانی به دیگران ندارند و تا حد زیادی بر روی منفعت یا پیشرفت شخصی خود متمرکز هستند.

آنها انرژی و شادی را از شما می گیرند.یاد بگیرید که چگونه با آنها برخورد کنید تا از آسیب دیدن یا سوء استفاده از خود محافظت کنید.

افراد خودخواه فکر می کنند که برتر از دیگران هستند.

ناامنی ها و آسیب پذیری های خود را پنهان می کنند.

نسبت به دیگران همدلی بسیار کمی دارند و باعث می شوند احساس بی اهمیتی در شما ایجاد کنند.

بیشتر بر ویژگی های سطحی تمرکز می کنند تا شخصیت.فرد خودخواه به ظاهر شما،نوع ماشین یا درآمد شما بیشتر از شخصیت،علایق و نیازهای عاطفی شما علاقه مند است.

آنها به فعالیت هایی که شما به آن علاقه دارید،علاقه ای ندارند.

وقتی صحبت می کنید حرف شما را قطع می کنند.

آنها فرض می کنند که شما همیشه در دسترس هستید.

آنها گیرنده هستند نه بخشنده.

فرد خودمحور با صمیمیت عاطفی دشواری دارد.زیرا این نوع نزدیکی مستلزم باز شدن و آسیب پذیر بودن است و به شما امکان می دهد نقاط ضعف و نقص او را ببینید.

از دوستی خود سوء استفاده می کنند.اغلب،آنها می خواهند به نحوی از رابطه سود ببرند،عمدتاً برای داشتن مخاطبی که نیاز بی وقفۀ آنها به توجه و تأیید را تقویت کند.

انتظارات زیادی از دیگران دارند.اگر از این انتظارات کوتاهی کنید،احتمالاً خیلی سریع مورد قضاوت قرار می گیرید.

نحوه برخورد با افراد خودخواه

این مطلب را هم بخوانید
چگونه یک دوست خوب انتخاب کنیم؟

چگونه یک رفتار خودخواهانه را تغییر دهید؟

اگر برخی از نشانه‌های یک فرد خودخواه را در خود می‌بینید، تغییر خود باید در اولویت شما، قرار گیرد. در واقع، فقط عادت های شما هستند که باید تغییر کنند.

  • باید تصمیم بگیرید کمتر خودخواه باشید و نوع دوستی خود را افزایش دهید
  • شنونده بهتری شوید
  • دریابید که چگونه وقت خود را اختصاص دهید
  • عادات قدیمی را کنار بگذارید
  • نیاز به کنترل بی پایان را رها کنید
  • خود محوری می تواند به شهرت شما آسیب برساند و منجر به تنهایی شود
  • خودخواهی می‌تواند به این معنا باشد که وقتی بی‌رحمانه برای ارضای نیازهای خود تلاش می‌کنید، دیگران را آزار می‌دهید.

در رابطه با این مقاله دوست دارم نظر شما را بدانم. لطفاً در پائین قسمت «نظرات با ما» نظر بگذارید و اگر راهکاری دارید، آن را قید بفرمائید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *