چرا باید هر روز مطالعه کنیم؟

چرا باید هر روز مطالعه کنیم؟

فهرست مطلب

فواید مطالعه روزانه

مطالعه برکات پنهان بسیاری دارد که ما اغلب از آنها غافلیم. مطالعه به شما کمک می کند تا مهارت های تمرکز خود را تقویت کنید، باعث خواب بهتر می شود، یک تمرین برای مغز است، شما را همدل تر می کند، مهارت های ارتباطی شما را بهبود می بخشد، با افزایش سن، زوال شناختی را کاهش می دهد، حافظه شما را تقویت می کند، حتی می تواند به شما کمک کند طولانی تر زندگی کنید، به شما امکان می دهد چیزهای جدیدی بیاموزید تا به شما در موفقیت در کار و روابط کمک کند. 

هر کتابی که می خوانید فرصت های بی پایانی برای کاوش و یادگیریِ ایده های جدید به شما ارائه می دهد و به افزایش ضریب هوشی شما کمک می کند. 

چرا باید هر روز مطالعه کنیم؟

آیا مطالعه به زندگی کمک می کند؟

مطالعه به فرد کمک می کند تا دانش کسب کند و اعتماد به نفس را در زندگی افزایش دهد. می تواند به شما در بهبود شغل و رشد شخصی شما کمک کند. این به افراد اجازه می دهد تا دانش و مهارت های لازم برای موفقیت در زمینه انتخابی خود را کسب کنند، همچنین به شما کمک می کند تا تصمیمات درستی در زندگی بگیرید.

مطالعه به یادآوری اطلاعات و همچنین تثبیت احساسات شما کمک می کند. اهمیت عادت مطالعه در این است که ماهیچه های ذهنی را تقویت می کند. خواندن یکی از بهترین تمرینات ذهنی است. مشخص شده است که تحریک ذهنی منظم می تواند سرعت را کاهش دهد و حتی از بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل پیشگیری کند.

چرا باید هر روز مطالعه کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
«نه» گفتن را یاد بگیرید

مطالعه چگونه می تواند بر زندگی شما تأثیر مثبت بگذارد

خواندن مهم است زیرا ذهن شما را توسعه می دهد و به شما دانش و درس های زیادی از زندگی می دهد، به شما کمک می کند تا دنیای اطراف خود را بهتر درک کنید، ذهن شما را فعال نگه می دارد و توانایی خلاقیت شما را افزایش می دهد.

مهم ترین مزایای مطالعه :

1. فعالیت ذهنی شما را تحریک می کند

طبق یک مطالعه، یکی از مزایای اصلی مطالعه کتاب، کند کردن اختلالات روانی مانند آلزایمر و زوال عقل است زیرا، مطالعه مغز را تحریک می کند و آن را فعال نگه می دارد و  به آن اجازه می دهد قدرت و ظرفیت خود را حفظ کند. هر قسمت از بدن ما برای سالم ماندن به ورزش نیاز دارد و همین امر در مورد مغز نیز صدق می کند. خواندن به آن ورزش منظم می دهد و آن را سالم نگه می دارد.

2. حافظه شما را بهبود می بخشد

مطالعه منظم یک تمرین عالی برای مغز شما است. یکی از بزرگترین مزایای مطالعه روزانه این است که مغز شما فوق العاده قدرتمند می شود. یک واقعیت شگفت انگیز در مورد مغز ما این است که می تواند مقدار زیادی از اطلاعات را حفظ کند و با هر خاطره جدید، مغز شما مسیرها یا سیناپس های مغزی جدیدی ایجاد می کند.

3. مطالعه سطح استرس شما را کاهش می دهد

استرس یک مشکل واقعی است که بسیاری از ما روزانه با آن روبرو هستیم. مدیریت استرس بخش مهمی از زندگی ما است. همه ما همیشه در ذهن خود چیزهای زیادی داریم، اغلب احساس می کنیم تحت تأثیر رویدادهای روزانه قرار می گیریم. مطالعه به شما کمک می کند تا سطح استرس را به حداقل برسانید و شما را از هر نوع منفی گرایی دور می کند.(بیشتر بخوانید: چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟

4. مطالعه نه تنها سرگرم کننده است، بلکه آموزش نیز می دهد

خواندن برای افزایش دانش مهم است. اهمیت مطالعه کتاب اکنون بیش از هر زمان دیگری است. همه چیز به صورت دیجیتالی در دسترس نیست. راه های زیادی برای یادگیری بیشتر در مورد زندگی وجود دارد، حتی زمانی که احساس بی انگیزگی می کنید، می توانید یک بیوگرافی الهام بخش بخوانید تا روحیه خود را بالا ببرید.

5. دایره لغات و درک شما را افزایش می دهد

خواندن هر نوع کتابی می تواند دایره لغات شما را تا حد قابل توجهی بهبود بخشد. تسلط عالی بر زبان به بسیاری از افراد در زندگی حرفه ای و تحصیلی کمک می کند. کارفرمایان به دنبال استخدام افرادی با مهارت های تواناییِ برقراری ارتباط مؤثر هستند، علاوه بر این، با دانش واژگان بهتر، هنگام نشستن در گروهی با مخاطبان آگاه، می توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید. 

6. مهارت های تفکر تحلیلی شما را تقویت می کند

یکی از شگفت انگیزترین فواید مطالعه روزانه این است که می تواند مهارت های تحلیلی شما را بهبود بخشد. خواندن رمان‌های معمایی به شما کمک می‌کند تا مهارت‌هایی را توسعه دهید که می‌تواند به شما در حل مسئله کمک کند. شما می توانید از این موضوع در زندگی شخصی و حرفه ای خود سود ببرید.

7. از شما الگوی بهتری می سازد

این یکی ممکن است برای همه والدین جالب باشد. اگر می خواهید نمونه خوبی باشید، باید بیشتر بخوانید. به این ترتیب می توانید همه این مزایای مطالعه را به کسانی که به آنها اهمیت می دهید، منتقل کنید.

8. به شما کمک می کند تا مهارت های تمرکز خود را تقویت کنید

مشغول نگه داشتن خود با مطالعه برای حدود 20 تا 30 دقیقه در روز می تواند برای مغز شما عالی باشد و به شما در تمرکز بهتر کمک کند.

9. مهارت های نوشتاری شما را بهبود می بخشد

هرچه بیشتر بخوانید، مهارت های نوشتاری شما بهتر می شود . به شما کمک می کند تا جملاتی زیباتر و قابل فهم تر بسازید. چه باور داشته باشید یا نه، خیلی چیزها در زندگی شما به توانایی شما در نوشتن بستگی دارد. 

چرا باید هر روز مطالعه کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه رئیس خود را تحت تاثیر قرار دهید؟
10. منبع رایگان سرگرمی است

خواندن کتاب هزینه بسیار کمی دارد. شما می توانید به کتابخانه بروید و کتاب هایی در مورد هر موضوعی که به نظرتان جالب است پیدا کنید و خود را سرگرم کنید. اگر نمی توانید به کتابخانه بروید، حتی می توانید آنها را در منابع آنلاین جستجو کنید. فروشگاه های آنلاین متعددی کتاب های الکترونیکی رایگان برای خواندن دارند.

11. شما را شادتر می کند

خواندن مجلات، مقالات و کتاب های مختلف مغز را تحریک می کند تا اندورفین، اکسی توسین، سروتونین و دوپامین ترشح کند که هورمون های شادی هستند و باعث می شود خواننده احساس ارزشمندی، لذت و شادی کند.

12. به طول عمر بیشتر کمک می کند

بزرگسالانی که به طور فعال کتاب می خوانند، با اختلاف دو سال، بیشتر از افرادی که مطالعه نمی کنند، عمر می کنند. 

13. شما را برای یک استراحت شبانه خوب آماده می کند

افرادی که قبل از خواب مطالعه می کنند معمولاً از خواب عمیق و با کیفیتی لذت می برند. مطالعه می تواند راهی عالی برای جایگزینی تماشای تلویزیون یا سایر فعالیت هایی باشد که در واقع می توانند تأثیر منفی بر خواب شما داشته باشند. خواندن کتاب قبل از خواب به کاهش سطح اضطراب و استرس کمک می کند که برخی از دلایل بی خوابی هستند. با این حال، مزایا فقط برای نسخه های چاپی صدق می کند.(همچنین بخوانید: چگونه بیخوابی شبانه را متوقف کنیم؟)

14. هوش هیجانی را تقویت می کند

هوش هیجانی به عنوان توانایی فرد برای درک و تجزیه و تحلیل صحیح اطرافیان و احساسات دیگران تعریف می شود. افراد با هوش هیجانیِ بالا معمولاً در حوزه تخصصی خود کاملاً موفق هستند و در شرکت هایی که در آن کار می کنند به موقعیت های برتر دست پیدا می کنند.

15. مطالعه می تواند به شما کمک کند مقداری کالری بسوزانید

 مطالعه به شما کمک می‌کند کالری بیشتری نسبت به حالت معمولی که روی مبل می‌نشینید بسوزانید. هر عملی که انجام می دهیم، کالری می سوزاند. خواه صرفاً نفس بکشیم، صحبت کنیم یا فکر کنیم، بدن ما از انرژی برای انجام این وظایف استفاده می کند. خواندن، که یک فعالیت ذهنی نسبتاً پیچیده است، به منابع بسیار زیادی نیاز دارد.

16. مطالعه  باعث بهبود عملکرد مغز می شود

ذهن ما به اندازه بدن ما نیاز به تمرین دارد تا تناسب اندام و سلامتی خود را حفظ کند. مطالعه منظم به باهوش‌تر شدن شما کمک می‌کند، حتی می تواند حافظه و مهارت های تفکر انتقادی را بهبود بخشد. فردی که هر روز مطالعه می کند به مرور زمان در آن بهتر می شود.

17. به جلوگیری از زوال شناختی مرتبط با افزایش سن کمک می کند
18. مطالعه برای سلامت جسمی و روانی شما مفید است
19. با علائم افسردگی مبارزه می کند
20. به شما آرامش می دهد

چرا باید هر روز مطالعه کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه بی خوابی شبانه را متوقف کنیم؟

افراد موفق روزی چند ساعت مطالعه می کنند؟

88 درصد از افراد موفق حداقل 30 دقیقه در روز مطالعه می کنند. تام کورلی (Tom Corley) در کتاب خود با عنوان «عادت‌هایت را تغییر بده، زندگی‌ات را تغییر بده» در مورد مطالعه 5 ساله‌ای می‌نویسد که در آن با تعداد زیادی میلیونر خودساخته درباره عادات روزانه‌شان مصاحبه کرد. او به این نتیجه رسید که خواندن یک عامل کلیدی در موفقیت آنها بود.

 

لطفاً نظر فراموش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *