چرا تعریف حس خوبی دارد؟

چرا تعریف حس خوبی دارد؟

تعریف چیست؟

تعریف و تمجید بیانگر هر گونه قدردانی صادقانه از یک ویژگی یا رفتار در شخص دیگری است. یک تعریف می تواند باعث شود کسی احساس کند دیده شده و شنیده می شود.

تمجید صادقانه یک هدیه است مانند: «عالی به نظر می آیی!»،«این عینک شما را حتی جذاب تر نشان می دهد.»،«من عاشق اعتماد به نفس شما هستم، این باعث می شود بیشتر جذب شما شوم.» و …

کل تعامل ممکن است 30 ثانیه طول بکشد، اما حقیقت این است که  احساسی که در ما ایجاد می‌کند می تواند سال ها پس از آن باقی بماند.

همه ما مجهز به توانایی نشان دادن مهربانی به یکدیگر به روشی ساده و رایگان هستیم. دادن و دریافت آنها آسان است، آنها مردم را خوشحال می کند و اعتماد ایجاد می کند، حتی می تواند شروع کننده خوبی برای مکالمه باشد و به شما کمک کند دوست پیدا کنید.

به شما توصیه می کنم در تعریف و تمجید خسیس نباشید. شما با قدردانی از یک دوست، همکار یا یکی از اعضای خانواده چیزی از دست نمی دهید. تعریف و تمجید چیزی است که می‌توانیم هر روز برای آن در زندگی‌مان جا باز کنیم.

چرا تعریف حس خوبی دارد؟

15 دلیل برای اینکه چرا باید تعریف کنید 

1. بسیاری از ما لحظاتی را داریم که متوجه چیزی در مورد شخص دیگری می شویم و از آن قدردانی می کنیم، اما قدردانی خود را به جای اینکه ابراز کنیم، برای خودمان نگه می داریم. ما معمولاً فراموش می کنیم که یک تعریف ساده چقدر احساس خوبی را در شخص دیگری ایجاد می کند و چگونه می تواند تأثیر مثبتی بر زندگی دیگران داشته باشد.(در کتاب راز موفقیت در زندگی توضیح دادم که قدرشناسی چگونه  می تواند حال ما را بهتر کند)

2. انسان نیاز روانی دارد که مورد احترام و پذیرش قرار گیرد. 

3. هنگامی که شخص دیگری از ما در مورد چیزی که در آن مهارت داریم تعریف می کند، ما آن را در نحوه دید خودمان لحاظ می کنیم. بسیاری حتی تا آنجا پیش می روند که به دنبال تعریف و تمجید برای تقویت بیشتر آن مهارت تلاش می کنند.

4. تعریف و تمجید یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای افزایش شادی و ایجاد احساس انرژی بیشتر است. بنابراین، اگر می خواهید شاد باشید، باید به تعریف کردن عادت کنید.(در صورت تمایل مطلب چگونه شاد باشیم؟ را کلیک کنید)

5. اعتماد به نفس و عزت نفس شما را افزایش می دهد.

6. شنیدن تعریف و تمجیدهای دوستان، همکاران و عزیزان می تواند بسیار لذت بخش باشد.

7. وقتی فردی احساس می کند که مورد قدردانی قرار می گیرد، همکاری با افراد اطراف خود را تقویت می کند. 

8. تحقیقات نشان می‌دهد که دریافت تمجیدهای واقعی می‌تواند عملکرد را افزایش دهد.

9. تعریف‌های ما می تواند تأثیر مطلوبی بر خلق و خوی افراد بگذارد.

10. موجی از مثبت اندیشی ایجاد می کند.

11. باعث تقویت روابط بین فردی شما می شود.

12. روحیه فرد تعریف کننده را تقویت می کند.

13. مقاومت در برابر استرس و سلامت جسمانی شما را افزایش می دهد. 

14. مقابله با مشکلات را آسان‌تر می‌کند.

15. یک تعارف خوب، نه تنها دیگران را خوشحال می‌کند، بلکه نگرش شما را نیز تقویت می کند. در واقع در یک تعریف و تمجید واقعی، هم دهنده و هم گیرنده یکسان سود می برند.

چرا تعریف حس خوبی دارد؟

این مطلب را هم بخوانید
رفتارهای یک فرد با اعتماد به نفس چیست؟

تعریف کردن چه تأثیری بر مغز می گذارد؟

هم تعارف و هم پول نیازهای اساسی انسان را برآورده می کنند و هر دو می توانند به طور مساوی به ما انگیزه دهند. 

تعارف به عنوان یک پاداش اجتماعی عمل می کند که نیاز عاطفی ما را برای به رسمیت شناختن و پذیرفته شدن توسط جامعه برآورده می سازد.

محققان دریافته‌اند که تعریف کردن، ناحیه‌ای از مغز را فعال می‌کند که هنگام دریافت جایزه پولی فعال می‌شود.

وقتی یک تعریف و تمجید دریافت می کنید مدار پاداش در مغز شما فعال می شود و تمرکز و انگیزه شما افزایش می یابد و در اثر افزایش دوپامین احساس خوبی را تجربه می کنید.

نظرات و مکالمات مثبت نیز یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند. آنها تولید هورمون اکسی توسین را تحریک می کنند. یک هورمون احساس خوب که توانایی ما را برای برقراری ارتباط، همکاری و اعتماد به دیگران با فعال کردن شبکه هایی در قشر جلوی مغز ما افزایش می دهد.

چرا تعریف حس خوبی دارد؟

چگونه تعریف های خوبی انجام دهیم

همه ویژگی‌هایی دارند که شایستۀ تعریف و تمجید هستند. فقط باید توجه کنید و آنها را بشناسید.

برای تعریف واقعی، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند چیزی را در مورد شخصی که می‌خواهید از او تعریف کنید پیدا کنید. این می تواند در مورد یک مهارتی که آنها دارند، لباسی که پوشیده اند یا کاری که اخیراً برای تحت تأثیر قرار دادن شما انجام داده اند، باشد.

صادق باشید. تعریف صادقانه می‌تواند احساس خوبی در گیرنده ایجاد کند. 

اغراق نکنید. به عنوان مثال، به جای اینکه به کسی بگویید زیبا به نظر می رسد، در مورد اینکه رنگ لباس او چگونه رنگ پوست او را تکمیل می کند، نظر دهید.

تعارف باید صمیمانه و از دل باشد. 

چرا تعریف حس خوبی دارد؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه می توانم محبوب واقع شوم؟

چرا تعریف اغلب ما را ناآرام می کند؟

واکنش به تعریف و تمجید برای برخی افراد طبیعی نیست. همه تعارف را به خوبی قبول نمی کنند. این می‌تواند ناشی از احساس عزت نفس پایین، یا گذراندن زندگی بدون تجربه احساسات مثبت قدردانی باشد.(همچنین بخوانید مطلب چگونه عزت نفس خود را تقویت کنیم؟)

برخی از افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند ممکن است در برابر تمجیدات  شما مقاومت کنند. زیرا، این امر با تصور منفی آنها از خود در تضاد است و با دیدی که از خود  دارند، مطابقت ندارد.

بخشی از ناهنجاری ها از دوران کودکی نشأت می گیرد. از سنین پایین به بیشتر ما یاد داده شد که فروتن بمانیم.

بعضی افراد احساس بی لیاقتی می کنند.

راه حل:

اگر در پذیرش تعریف و تمجید مشکل دارید، بدانید که تنها نیستید. شما می توانید برای داشتن واکنش صحیح راههای زیر را امتحان کنید:

A. اولین چیزی که در مورد پاسخ دادن به یک تعریف و تمجید باید به خاطر بسپارید این است که متوجه شوید که شایسته دریافت آن هستید. بنابراین، از کسی که از شما تعریف می‌کند، احساس قدردانی کنید و با مهربانی آن را بپذیرید.

B. تعارف را جبران کنید. بازپرداخت تعریف و تمجید، ناامنی شما را در مورد پذیرش تعارف کاهش می دهد. دفعه بعد که کسی از شما تعریف و تمجید کرد، سعی کنید راهی پیدا کنید تا به او تعارف کنید.

C. تعریف و تمجید برای تقویت عزت نفس شما و نه کاهش بیشتر آن است. این به شما بستگی دارد که به تمجید پاسخ مثبت دهید تا بتوانید احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

چرا تعریف حس خوبی دارد؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه در برابر ناملایمات مقاوم باشیم؟

نحوه پاسخ به یک تعریف به شیوه ای برازنده

بدیهی ترین و در عین حال مؤثرترین راه برای پذیرفتن یک تعریف و تمجید، تشکر کردن است. تعریف و تمجیدها سزاوار قدردانی هستند. ابراز قدردانی می تواند روابط قوی ایجاد کند.

تعارف را با عشق بپذیرید و با لبخند بگوئید: «از توجه شما متشکرم». به رسمیت شناختن تعریف و تمجید می تواند عزت نفس شما را افزایش دهد.

تعارف را رد نکنید. این کار مثل امتناع از پذیرش هدیه از طرف کسی است. به عنوان مثال، اگر دوستی از کمک شما تشکر کند، مؤدبانه نیست که بگوئید: «هر کسی می توانست این کار را انجام دهد». این پاسخ نقش شما را کمرنگ می کند و به فردی که از شما تعریف کرده است، توهین می کند.

 

سپاسگزار خواهم بود که پیشنهادات شما را هم بدانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *