ازدواج سفید و تبعات آن

ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید و تبعات آن

منظور از ازدواج سفید، زندگی مشترک یک زوج بدون ازدواج رسمی است. بر خلاف ازدواج قانونی که بصورت رسمی ثبت می شود هیچگونه مشروعیتی به خصوص در کشور ما ندارد و دختر و پسر  براساس توافق دوجانبه با یکدیگر همخانه شده و یا دور از هم در منزل والدینشان سکونت دارند.

ازدواج سفید و تبعات آن

دلایل رواج ازدواج سفید

1. مشکلات مالی و عدم توانایی برای تأمین مسکن

2. عدم علاقه به مسئولیت پذیری

3. عدم وجود مهریه، جهیزیه و تشریفات خرید قبل از عروسی

4. فرار و یا ترس از مسئولیت پذیری و تعهد

5. مقابله با تحمیل نظر خانواده ها برای ازدواج

6. عدم وجود تعهدات موجود در ازدواج رسمی مانند مهریه، طلاق و …

7. اختلالات شخصیتی نظیر هوس بازی، تنوع طلبی جوانان و …

8. سنت های دست و پا گیر ازدواج

9. تهاجم فرهنگی و سایت های مجازی

10. کمرنگ شدن باورهای مذهبی و اخلاقی

11. هزینه های کمرشکن اقتصادی

12. قوانین و شرایط دشوار و زائد عقد و طلاق

ازدواج سفید و تبعات آن

تبعات اجتماعی ازدواج سفید

A. تبعات ازدواج های سفید برای بانوان بسیار بسیار فاجعه آمیز است زیرا هیچگونه تضمین و مسئولیتی در آن تعریف نشده است. 

B. مرد می تواند به دلخواه رابطه را برهم بزند و هیچگونه ضرر و زیانی را تقبل نکند.

C. عدم وجود امنیت روانی از ویژگی های مهم ازدواج سفید است. اینگونه روابط تأثیر مخرب و فاجعه آمیزی به خصوص بر ذهن و روان دختران  بر جای می گذارد.

D. در چنین ارتباطاتی برای فرزندان و بارداری های احتمالی هیچ پیش بینی ای انجام نگرفته و همین امر خود بر میزان کودکان نامشروع، بی شناسنامه و بی آینده و همچنین بر آمار سقط های غیرقانونی و مرگ و میر ناشی از آن می افزاید.

E. احتمال سرخوردگی و طرد خانوادگی و فامیلی.

F. از بین رفتن دوشیزه گی و بروز مشکل در ازدواج قانونی.

G. بی تکلیفی فرزند حاصل از ازدواج سفید.

H. بوجود آمدن حس گناه و عذاب وجدان.

I. عدم وجود آرامش.

J. افسردگی. 

K.مشکلات قانونی و جزایی.

L. کاهش فرزندآوری.

ازدواج سفید و تبعات آن

این مطلب را هم بخوانید
نحوه ابراز علاقه به مردان

راهکار مقابله با ازدواج سفید 

این موضوع بیشتر نیازمند حساسیت و همکاری والدین است. زیرا دختر و پسری که  به ازدواج سفید تمایل دارند تلاش قابل توجهی برای مقابله با آن نخواهند کرد، زیرا ظاهر فریبنده این نوع پیوند، مانع از رفتار منطقی خواهد شد. بنابراین در این حالت، والدین نقش بسیار پر رنگی دارند. 

در صورتی که فرزندتان ازدواج سفید کرده است قبل از هر عکس العملی می بایست آرامش خود را حفظ کنید. با برخورد غیراصولی با این موضوع شاید کار بدتر از این شده و فرزند خود را جسورتر کنید.

حل این مشکل می بایست با توجه به شرایط موجود در خانواده و فرزندان انجام شود. بنابراین پیشنهاد می شود قبل از هر چیزی با مشاور در ارتباط باشید.

همچنین دیگر راهکارهای موجود برای جلوگیری از پیوند سفید بشرح زیر است:

تربیت صحیح فرزندان و تعلیم مسئولیت پذیری

همکاری و فراهم نمودن بسترهای لازم برای ایجاد شغل و درآمد

کمک های مالی به جوانان برای ازدواج و تشکیل خانواده

کنترل نامحسوس رفتار و کارهای فرزند خود

ازدواج سفید و تبعات آن

ازدواج سفید یک جور شنا کردن خلاف جریان آب است!

در واقع ازدواجی بدون پایان است. این زندگی برای زن‌ها خطرناک‌تر است. در دفتر کارم با دخترانی مشاوره داشتم که با تصور این که زندگیشان زیر یک سقف با پسر مورد علاقه‌شان به ازدواج می‌انجامد یا این که فکر می‌کردند این زندگی دوام دارد، وارد رابطه‌ای شدند اما در نهایت از اینجا مانده و از آنجا رانده شدند.

دیگر خانواده‌‌شان آنها را نمی پذیرفت و رابطه‌شان به یک رابطۀ دائمی هم منجر نشد. در این میان هم آنقدر از لحاظ عاطفی و اقتصادی وابسته شدند که بعد از جدایی از شریک‌ زندگی‌شان به افسردگی‌های شدید یا حتی اعتیاد دچار شدند.

دست‌کم در زندگی‌های متعارف، بعد از جدایی از شریک زندگی یا هنگام اختلاف، حمایت خانواده و اطرافیان را دارید، و از بعضی حمایت‌های مادی و قانونی بهره‌مند می‌شوید، اما اگر در این زندگی حواستان به خودتان نباشد، بازنده اصلی هستید.

یک رابطه نامطمئن و ناپایدار می‌تواند از نظر روحی و جسمی زنان را تهدید کند و به آنها ضربه بزند. از نظر فیزیکی هم که خودتان بهتر می‌دانید زنان چقدر ممکن است آسیب ببینند.

ازدواج سفید و تبعات آن

این مطلب را هم بخوانید
عشق در خانواده

سخن آخر 

این پیوند از نظر حقوقی و قانونی هیچ جایگاهی ندارد، بنابراین می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد. هر چند که ممکن است ارضای عاطفی و جنسی و سرنوشت یکسان اقتصادی به دنبال داشته باشد،‌ اما به محض آشکار شدن، مردم با آن مخالفت می‌کنند و حمایت‌های اجتماعی از زوجین برداشته می‌شود.

در این شرایط  لازم است از سویی با فراهم کردن زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی و از سوی دیگر با فرهنگ‌سازی و تشویق جوانان به ازدواج دائم از میزان تمایلِ آنان به روابطی مانند ازدواج سفید کاست و جامعه را از عوارض چنین پیوندهایی، مصون نگه داشت.

به عنوان کارشناس مسائل خانواده مطالعه کتاب «جوانان و ازواج» را به شما توصیه می کنم. این کتاب حاصل تجربیاتم از مشاوره با دختران و پسرانی است که برای مشاوره ازدواج به نزدم آمدند.

ازدواج كردن آسان نيست. برای اين امر مهم بايد بسيار انديشيد،مشورت ها كرد و خلاصه كاری كرد كه عاقبت پشيمانی به بار نياورد. به همان اندازه كه نبايد از ازدواج ترسيد، به همان اندازه هم اين اتفاق بزرگ را نبايد سرسری گرفت. ازدواج هايی كه از روی شتابزدگی و عجله صورت می گيرند یا از روی ساده انديشی و خوش بينی زياد صورت می گيرند، سرانجام خوشی ندارند.

 

لطفاً نظر و دیدگاه خود را برایم بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *