کار چه تأثیری روی زندگی ما می گذارد؟

معنای کار چیست؟

کار چه تأثیری روی زندگی ما می گذارد؟

کار فعالیتی است که در آن فرد برای انجام کاری از قدرت یا توانایی برخوردار است. کار به ما شناخت، موقعیت، تعلق و عزت نفس می دهد. به زندگی ما هدف می‌دهد، ما را ارضا می‌کند. وقتی سخت تلاش می کنیم، درس های مهم زندگی مثل : عزم راسخ، توجه، مسئولیت پذیری و خویشتن داری را می آموزیم.

کار چه تأثیری روی زندگی ما می گذارد؟

چرا ما کار می کنیم؟ 

کار ریشه یک زندگی معنادار است.یک فضیلت است.به فرد این توانایی را می دهد که مستقل باشد، شکوفا شود، رشد کند و حال بهتری داشته باشد. کار مستلزم صرف زمان و انرژی است.

دختر بچه ای که به مهدکودک می رود و  نقاشی، آواز خواندن یا نوشتن را یاد می گیرد، در حال کار است. بزرگسالی که هر روز ساعات معینی به محل کار خود می رود و بابت آن حقوق می گیرد، مشغول به کار است.

کار دارای ابعاد مختلفی مانند کار برای امرار معاش و  کار برای شکوفا کردن استعداد و پتانسیل است. بنابراین بر اساس سن، شرایط، نیازها و خواسته های افراد، کار شکل های متفاوتی به خود می گیرد. کار وسیله ای را برای افراد فراهم می کند تا بیشتر آرزوهایشان را محقق کنند.  به شما پول می دهد. انسان برای زندگی، خورد و خوراک، پوشاک، اجاره، پرداخت قبوض، تفریح ​​با دوستان و خانواده و … به پول نیاز دارد.

کار چه تأثیری روی زندگی ما می گذارد؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه تمرکز خود را تقویت کنیم؟

كار يا استراحت

مثل فارسی زیبایی داريم كه می گويد: «راه بهتر از منزلگاه است.» يعنی كسی كه راه می پيمايد و كار می كند، بهتر از كسی است كه جايی ساكن است و استراحت می كند. خيلی ها اعتقاد دارند كار بيش از حد آدم را خسته می كند و اگر در خانه بنشينند و استراحت كنند، بيشتر عمر می كنند، اما اين حرف كاملاً غلط است.

كسی كه كار می كند، احساس خوبی دارد و چون نيروی بيشتری مصرف می كند، بهتر می خورد و بهتر هضم می كند، در نتيجه بهتر می خوابد.  كار  شما را مرفه می كند، با نشاط تان می كند. به شما دلیلی برای بیدار شدن در صبح می دهد و باعث می شود اهمیت چیزهای دیگر زندگی خود را درک کنید. به شما تحرک می بخشد، مانع از افسردگی می شود و …

کار چه تأثیری روی زندگی ما می گذارد؟

کار چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

انجام کاری که از آن لذت می بریم، می تواند تمرکز معناداری برای زندگی ما و همچنین درآمدزایی ایجاد کند. کار  یک ضرورت برای بقاست. زندگی شما را سازماندهی می کند، به شما آزادی انتخاب می دهد، آزادی برای داشتن چیزهایی که نیاز دارید و می خواهید.  

از فوايد كار اين است كه روزها را كوتاه و عمر را دراز می كند. وقتی انسان كار می كند، چون مشغول است، غم و دردها را از ياد می برد يا دست كم تحمل آن برايش آسان می شود. به رضايت از خود می رسد، زيرا احساس می كند وجود دارد و می تواند مفيد واقع شود. در نتيجه سر زنده می شود و به فردای بهتر اميد پيدا می كند.

کار چه تأثیری روی زندگی ما می گذارد؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه واقعیت های زندگی را بپذیریم؟

کار چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

کار باید یک هدف اصلی در زندگی شما باشد، اما نه تنها هدف، زیرا باعث از دست دادن فرصت های متعددِ شکوفایی انسان می شود. کار بیش از حد همچنین می تواند به سلامت روحی و جسمی شما آسیب برساند. ساعات کار طولانی تر می تواند خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و افسردگی را افزایش دهد.  حتی تحقیقات نشان می‌دهند که ساعات طولانی کار منجر به بهره‌وری کمتر و عملکرد شناختی ضعیف‌تر می شود.

کار چه تأثیری روی زندگی ما می گذارد؟

چرا کار چیز ارزشمندی است؟

از ديد روانشناسان بدن انسان به كمی هيجان نياز دارد. وقتی ما كار مي كنيم، به خصوص كاری كه با تحرك جسمی همراه است، هيجان هم پديد می آيد. هيجان در حد معمول نيز باعث شادابی و سر زندگی می شود. علم روانشناسی می گويد بيكاری انسان را افسرده و دلمرده می كند و حتی باعث مرگ زودرس می شود.

حضرت علی(ع) می فرمايند: «آن كه در كار كوتاهی ورزيد، دچار اندوه شد.» وقتی آدم احساس بيهودگی می كند، اين احساس همچون خوره به جانش می افتد و تمام شور و نشاطش را می گيرد. در حالی كه كمترين موفقيتِ كاری برای انسان لذت و شادی می آورد.(همچنین می توانید مطلب چگونه شاد باشیم؟ را بخوانید)

 

امیدوارم این مقاله موردپسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191883 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *