مزایای خنده

خنده چیست؟

مزایای خنده

صدها صفحه شرح و تفسیر در مورد مزایای خنده و خنده درمانی آمده، در هندوستان 300 باشگاه خنده وجود دارد زیرا معتقدند خنده بر هر درد بی درمانی دواست.

خنده مکانیزمی است که همه دارند؛ خنده بخشی از واژگان جهانی بشر است. هزاران زبان و صدها هزار گویش وجود دارد، اما همه با خنده تقریباً به یک شکل صحبت می کنند. همه ظرفیت خندیدن را دارند. خنده واكنشی است غيرارادی كه باعث انقباض هم‌آهنگ حداقل پانزده ماهيچه صورت می شود.

مزایای خنده

خنده بهترین داروست

خنده هيچ هزينه‌ای ندارد، اما نقش درمانی فوق‌العاده‌ای دارد.

15 دقیقه خنده برابر با 2 ساعت خواب است.

خندیدن باعث ترشح بیشتر اندورفین می شود، اندروفین ماده شیمیایی است که حس خوبی در بدن ما تولید می کند تا احساس شادی کنیم و حتی باعث تسکین درد یا استرس می شود.

در پس هر خنده‌ای سرشار از نشاط و زندگی می شويد. خنده اعضای داخلی بدن را حركت می دهد، تنفس را سريع‌تر می كند و حتی اشتها را زياد می كند، و باعث اميدواری می شود.

خنده باعث عدم افزايش كورتيزول می شود و ايمنی بدن را در برابر بيماریها زيادتر می كند. 

قدرت يادگيری را بيشتر می كند. به همين دليل در اتاق درس‌هايی كه نشاط وجود دارد، يادگيری هم بهتر انجام می شود.

خنده نوعی تخليه تنش‌های روانی است و انسان پس از آن‌ سبك می شود.

لقمان حكيم می گويد: «اندوه مرگ روح است و خنده زندگی آن.»

تعجب می كنيد اگر بگويم خنده كلسترول خون را كاهش می دهد، قند خون را كم می كند و از سكته قلبی جلوگيری می كند. خنده اگر طبيعی باشد، شخص را از كسالت، خستگی، رنج و اندوه روزمره نجات می دهد. اگر خنده نبود، روان بشر زير بارِ فشارهای روانی جان‌فرسا امكان بقاء را از دست می داد.

مزایای خنده

این مطلب را هم بخوانید
چگونه خوش بین باشیم

چگونه بیشتر بخندیم؟

تصمیم بگیرید که تا جایی که می توانید از ته دل بخندید. 
خنده را در برنامه صبحگاهی خود بگنجانید.
بیشتر لبخند بزنید. 
طنزها را بخوانید. 
با یک فرد بامزه دوست شوید.
یک کمدین مورد علاقه داشته باشید. 
یک کمدی خنده دار را دنبال کنید.
در شب ملاقات بیشتر از آن لذت ببرید.

مزایای خنده

چرا خنده اینقدر قدرتمند است؟

اگر اين توانايی را داشته باشيم كه در اوج نگرانی بخنديم، هرگز مغلوب نخواهيم شد. آدمی كه استقلال فكری دارد، در وجود خود احساس آرامش و مسرتِ وصف‌ ناشدنی می كند.

خنده باعث نوعی تخليه روانی و اميال سركوب‌ شده‌ای می شود كه در آدمی باقی مانده است. با خنديدن از شرّ اين اميال آزاد می شويم و احساس راحتی و آرامش می كنيم.

ويكتور هوگو (Victor Hugo) می گويد: «خنده مانند خورشيدی است كه حالت يخ‌ چهره‌ها را آب می كند.»

در آئين بودا خنده اهميت ويژه‌ای دارد. هر بودايی بايد روزانه ۱۵ دقيقه بخندد.

امانوئل كانت (Immanuel Kant) می گويد: «برای غلبه بر دشواریها سه راه وجود دارد: كار، اميد و خنده.»

به همين خاطر چارلز فيلدز (Charles Fields) می گويد: «بی ثمرترين روزهای ما روزی است كه نخنديده باشيم.»

مزایای خنده

چگونه شوخ‌ طبع باشیم؟

يكی از سرگرمی های رايج ما شوخ‌طبعی و لطيفه‌گويی است. امروزه مردم سراسر دنيا براي كاستن فشار كارِ طاقت‌فرسا و استراحت روحِ خويش لطيفه می سازند و می گويند، و به این ترتیب هم خود می خندند و هم ديگران را می خندانند.

در تلويزيون‌های كشورهای پيشرفته بيشترين هزينه صرف توليد برنامه‌های شادی بخش می شود. جامعه‌ شناسان معتقدند زندگی صنعتی چنان انسان را در چنبره خويش گرفتار كرده است كه گاهی گريز از آن به صورت جدی احساس می شود.

هر چند اكثريت مردم از هنر لطيفه‌ گويی برخوردار نيستند، اما می توانند آن را بياموزند. يعني طنزها و ضرب‌المثل‌هاي شيرين فارسی را می توانيد در دفترچه‌ای يادداشت كنيد و مرتب مرور كنيد تا در ذهنتان بنشيند و در موارد مختلف نيز از آنها استفاده كنيد. با این کار پس از مدت كوتاهی نزد دوستان خود محبوب می شويد و خود نيز درمی يابيد شوخ‌طبعی و نكته‌سنجی جزيی از عادت شما شده است.

پس كتاب طنز زياد بخوانيد، فيلم‌های خنده‌آور زياد ببينيد، با آدم‌های خنده‌رو فراوان معاشرت كنيد، هميشه مجلات فكاهی در دسترس‌تان باشد تا به اين ترتيب فشارهای روانی را از خود دور كنيد. ضمناً اگر می خواهید طنز گویی و شوخ طبعی را بیشتر بیاموزید کتاب «آرامش در حضور دیگران» را تهیه کنید و با خواندن صدها شعر ناب، گزیده گفتار، امثال و حکم، متل و مثل، لطیفه و طنز بی نظیر شمع پر فروغ هر مجلسی شوید.

آبراهام لينكلن (Abraham Lincoln) آزادیخواهی كه نامش باعث افتخار امريكا است، بسيار بذله‌گو و نكته سنج بود. در بدترين شرايط و حساس‌ترين جلسات از نكات و ظرايف به‌ جا استفاده می كرد تا همه را بخنداند و در عين حال خستگی را از ياد ببرند و آماده شوند سخت‌ترين مذاكرات را شروع كنند. می گويند لينكلن هميشه پيش از خواب كتاب‌های فكاهی می خواند تا شب را به آرامی سر كند!

مزایای خنده

این مطلب را هم بخوانید
راههای بهبود مهارت های ارتباطی در محل کار

تفريح فراموش نشود!

همانطور كه جسم به غذا نياز دارد و بدون آن نمی تواند حركت كند، روان انسان هم به خوراك نياز دارد و آن تفريح است. انسان عاقل و متفكر هم كار می كند، هم استراحت و تفريح. درست است كه پيگيری هدف بسيار مهم و ضامن موفقيت است، اما سرگرمی و استراحت نيز جای خود دارد.

زندگی  ارزش  و مفهوم  حقيقی  خود را موقعی از دست می دهد كه هيچگونه تفريحی نداشته باشيم، مغزی كه پُر كار و فعال است، نياز به مراقبت دارد كه از طريق تفريح اعمال می شود. وگرنه  پُر كاري، خستگی  عصبی می آورد و روح را كسل می كند. در نتيجه فرد پی در پی اشتباه می كند و بازدهی كارش پايين می آيد.

برخی فكر می كنند تفريح فقط در پايان هفته است و در جواب همسر و فرزندان می گويند:«روز جمعه كه شما را بيرون بردم!» همسران بسياری، به‌ ويژه همسران پزشكان، كارخانه‌داران و مديران شركت‌ها، وقتی به دفترم می آيند، گله می كنند:«وضع اقتصادی ما خيلی خوب است، ولی در محيط بسته بدون نشاطی زندگی می كنيم و تفريح نداريم.»

به شوهران اين خانم‌ها توصيه می كنم فقط ۱٠ درصد از زمان كارشان بكاهند و آن را به تفريح خانوادگی اختصاص دهند.

تفريح لزوماً به سفر رفتن يا گردش خارج از شهر نيست. با بچه‌ها بازی كردن، شوخی كردن با همسر، سينما رفتن، بوستان رفتن، كوه رفتن و شام خوردن در تالار غذاخوری همه تفريح هستند و به اعضای خانواده شادی، لذت و آرامش می بخشند، زيرا وقتی فرزندان در محيط آرام توأم با صميميت، به خصوص بين پدر و مادر، بزرگ شوند، احساس امنيت و لذت می كنند و با شخصيت محكم بار می آيند.

بنابراين به تفريح به اندازه كار كردن اهميت بدهيد. و‌گرنه كسانی كه فرصت كافی برای تفريح نمی يابند، دير يا زود ناگزيرند وقت خود را صرف معالجه بيماری كنند!

 

این مطلب را هم بخوانید
احساس گناه چیست؟

لطفاً نظر فراموش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *