اصول مذاکره در خانواده

اصول مذاکره در خانواده

فهرست مطلب

مذاکره با همسر

به طور کلی، مذاکره اولین گام در هر اختلافی است. این راهی است که می توانید به همسر خود بگویید که چه نگرانی هایی دارید و سعی کنید به توافقی متقابل برسید.

هیچ خانواده ای کامل نیست. هر خانواده ای مشکلاتی دارد، اما اگر بدانیم چگونه بهترین ارتباط را برقرار کنیم، می توانیم روابط خانوادگی سالمی داشته باشیم.

از طریق مذاکره، امتیازاتی می دهید که شریک زندگی تان را خوشحال می کند، و امتیازاتی دریافت می کنید که شما را خوشحال می کند.

اگر هدف نهایی شما از مذاکره «درست بودن» یا «برنده شدن» است، نگرش شما اشتباه است. این نوع نگرش برای روابط سالم خانوادگی مناسب نیست. شما باید بیشتر نگران دستیابی به یک راه حل مورد توافقِ دو جانبه باشید که معمولاً مستلزم سازش است.

انعطاف پذیر و متواضع باشید. اگر هر دو طرف انعطاف پذیر باشند و هیچ یک از طرفین در پایان بر «حق بودن» اصرار نداشته باشند، اغلب می توان به مصالحه دست یافت.

با گفت و گوهای بی پایان می توان از اکثر تضادهای روابط اجتناب کرد. هنگامی که اختلاف نظر وجود دارد، مذاکره می تواند به سودمندترین حل و فصل متقابل منجر شود.

نقطه قوت معمول مذاکرات خانوادگی این است که اعضای خانواده معمولاً ترجیح می دهند در مذاکرات خود به نتایج قابل قبولی برسند.

اگر حوصله خواندن این مطلب را ندارید، لطفاً voice را گوش دهید.

اصول مذاکره در خانواده

چرا نیاز به مذاکره داریم؟

زن و شوهری كه پايه ازدواج آنها بر اساس مهر و محبت بنا شده است، حق دارند كه بيش از ديگران از هم توقع داشته باشند و در نتيجه بيش از ديگران از هم برنجند.

بديهی است كه رنجش امری طبيعی است، اما بايد مراقب باشيم رنجش خود را از همسرمان پوشيده نگه نداريم، زيرا رنجش های كوچك و جزئی تدريجاً در روح و روان مان انباشته می شوند، به طوری كه جرقه ای می تواند آتش خشم بی پايان ما را شعله ور سازد.

متأسفانه سرانجام چنين وضعيتی به هيچ وجه خوشايند نيست، چون داد و فرياد راه می اندازيم، بد و بيراه می گوييم، ناله و شيون و نفرين سر می دهيم و خلاصه همه چيز را به هم می ريزيم.

از طريق مذاكره می توانيم به سوءتفاهم هايی كه عامل و منشأ هر گونه اختلاف اند، خاتمه دهيم. افراد به هنگام گفتگو اطلاعات لازم را در اختيار يكديگر قرار می دهند و در جريان كم و كيف نظرات هم قرار می گيرند كه نتيجه آن، آگاهی از خواسته های طرفين و دستيابی به راه حل های عقلانی و منطقی و نهايتاً برقراری تفاهم است.

اصول مذاکره در خانواده

این مطلب را هم بخوانید
عوارض محبت و عشق زیاد به همسر

اقدامات پيش از مذاكره

پيش از آنكه با طرف مذاكره وارد صحبت شويد، موضوع گفتگو را نزد خود بررسی كنيد. حرف‌هايی را كه می خواهيد به طرف مقابل بزنيد، يادداشت كنيد و جواب‌های احتمالی او را نيز بنويسيد، سپس برای جواب‌ها يا پرسش‌های او پاسخ تهيه كنيد. به اين ترتيب، با آمادگی بيشتری وارد جلسه گفتگو می شويد. 

به یاد داشته باشید کلید موفقیت در مذاکره، درک واقعیِ خواسته ها، نیازها و انگیزه های طرف مقابل است.

همچنین لازم است در انتخاب کلمات دقت کنید، زیرا آنچه گفته می‌شود و نحوۀ بیان آن می‌تواند اثرات طولانی‌ مدتی بر روابط خانوادگی داشته باشد.

اصول مذاکره در خانواده

آداب مذاکره

حتی شادترین زوج ها ممکن است نیاز به یادآوری داشته باشند که مذاکره برای خوشبختی طولانی مدت آنها ضروری است. اما یک زن و شوهر برای رسیدن به یک رابطه سالم چگونه باید با یکدیگر مذاکره کنند؟

A. رعایت انصاف و منطق

يكی از پيش شرط های مذاكره رعايت انصاف و منطق است. برای آنكه اين موضوع را به اثبات برسانيد، سعی كنيد طرف مقابل را درك كنيد، یعنی خودتان را به جای او بگذاريد. با اين كار بهتر می توانيد پی به مشكلات او ببريد. 

B. اعتراف به اشتباه

در مذاکره اگر اشتباه از طرف شما بوده بگویید من اشتباه کردم، و عذرخواهی کنید. اعتراف به گناه ارزش ما را بالا می برد. 

C. پيشاپيش يادآوری كنيد، شايد اصل ماجرا يك سوء تفاهم باشد

ضمناً يادآور شويد كه در پی حل مشكلات فيمابين هستيد، نه امتيازاتی كه از اين راه بدست مي آوريد. این موضع باعث می شود جوّ جلسه آرام شود و نتیجه بهتری بدست آید.

D. اگر طرف گفتگو اخیراً کار خوبی انجام داده، آن را یادآور شوید

 بعلاوه اگر خود کار بدی کرده اید اما او برخورد خوب و بخشنده ای داشته است، متذکر شوید و تشکر کنید. این رفتارِ صمیمانه و صادقانه باعث می شود خشم طرف مقابل فروکش کند و خود نیز با مهر و محبت گفتگو را ادامه دهد.

E. در طول مذاکره نگاه عاشقانه به یکدیگر بکنید

لبخند بزنید و در تمام مدت گفتگو مواظب باشيد خشمگين نشويد. 

F. با لحنی دوستانه و پر مهر صحبت كنيد

لحن ملایم و مهربان در گفتگوی دوستانه همه چیز را به سمت صلح و صفا سوق می دهد. با زیباترین و بهترین عبارت ها همسرتان را مخاطب قرار دهید. این کار روح او را از شادمانی لبریز می کند. متأسفانه ما عادت داریم به هر که نزدیکتریم، بیشتر حرمتش را بشکنیم. 

G. تأكيد كنيد ممكن است مقصر اين ماجرا خودتان باشيد

اگر تقصيری داشته ايد، حتماً آن را بر زبان بياوريد و از همسرتان پوزش بخواهيد. اين كار باعث می شود او نيز به نوبه خود آماده پذيرفتن اشتباهاتش شود.

H. زخم زبان، كنايه، تحقير و تمسخر ممنوع

 اگر چنین کردید، باید بدانید که دیگر هیچ امیدی به ادامۀ مذاکره و نهایتاً سازش و مصالحه نخواهد بود.

اصول مذاکره در خانواده

این مطلب را هم بخوانید
اهمیت ابراز محبت به همسر
I. مراقب باشید غرور همسر خود را جریحه دار نکنید

به خصوص وقتی دیگرانی هم در جلسۀ مذاکره حضور دارند که همسرتان با آنها رودربایستی دارد.

J. از حل دلخوری ها و رنجش های کوچک شروع کنید

زیرا به تدریج روحیه هر دو نفر بهتر می شود و برای حل مسائل بزرگتر آماده می شوند.

K. هنگام مذاکره به بیش از یکی – دو مسئله نپردازید

در آن واحد صد مشکل از دیروز تا فردا را مطرح نکنید. وقتی موضوع یا مشکلی را حل کردید و بر سر آن به توافق رسیدید، به مسئله بعدی بپردازید.

L. پوزش غیرمستقیم طرف مقابل را بپذیرید

اگر حین صحبت متوجه شدید طرف مقابل به نوعی از شما پوزش می خواهد، بر موضع خود پافشاری نکنید و مصرّ نباشید که به خطای خود اعتراف کند. به خصوص اگر نزد ديگران هستيد، حيثيت او را حفظ كنيد و اگر به منظور خود رسيديد، او را مانند «وامانده» ای رسوا نكنيد، زيرا كينه شما را به دل خواهد گرفت. 

M. حرف طرف مقابل را قطع نکنید

هنگامی كه طرف مذاكره در مورد مطلبی توضيح می دهد، حرف او را قطع نکنید و همه حواس خود را متوجه او سازيد، به او نگاه کنید و اگر لازم بود از حرف هایش یادداشت بردارید. با همين كار كوچك طرف شما رضايت خاطر پيدا می كند و هنگامی كه صحبت می كنيد، به نوبه خود می كوشد سراپا گوش باشد.

N. فعالانه گوش دهید

به همسرتان بگویید که می خواهید حرف او را بشنوید. به طرف مقابل بفهمانید که او را درک می کنید. به خانم ها و آقایان عزیز توصیه می کنم هر وقت طرف شما درخواست صحبت کرد، 10 تا 15 دقیقه فقط به او گوش دهید و به هیچ وجه حرفش را قطع نکنید. در این کار رازی نهفته است، آن هم اینکه طرف تخلیه روانی می شود و ناخودآگاه احساس می کند شما حق را به او می دهید که ساکت مانده اید.

ضمناً شنوندۀ خوب کسی است که به چشم طرف مقابل نگاه کند و خود را سراپا گوش نشان دهد. با دقت گوش کردن یعنی اینکه: «عزیزم، من به تو احترام می گذارم، و می خواهم اختلاف مان هر چه زودتر حل شود.»

به قول لئو بوسکالیا (Leo Buscaglia): «گوش دادن عشقیِ به عمل درآمده است.» بنابراین از این پیام های پنهانی یا غیر کلامی غافل نشویم و تا می توانیم روح همسر را از آن پُر کنیم.

O. خودداری از عصبانيت به هنگام مذاكره 

عصبانيت به هنگام مذاكره نه تنها شما را شخصی بی منطق و انصاف جلوه می دهد، بلكه مانعی بر سر راه خواسته هايتان فراهم می سازد. همچنين اگر احساس كرديد كه طرف صحبت شما خشمگين است به او فرصت دهيد اين انرژی مخرب را تخليه كند، همه حرفهايش را بزند و به آرامش برسد. پس از ايجاد فضايی آرام مذاكره روند واقعی خود را پيدا می كند. شايان ذكر است كه تخليه تنش های عصبی منجر به تخليه اطلاعاتی می شود و شرايط را برای برقراری تفاهمی تمام عيار آماده می سازد.

P. زمان و مکان مناسبی را برای گفتگو انتخاب کنید

تمام وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید تا بتوانید روی بحث تمرکز کنید.

Q. به جای کلمه «شما» از عبارت «احساس می کنم» استفاده کنید

 عبارت «احساس می کنم» نقطه شروع خوبی برای یک بحث است، زیرا هیچکس را سرزنش نمی کند، همچنین کمک می کند دیدگاهِ شما را دلسوزانه درک کنند. در حالیکه استفاده از کلمه «شما» معمولاً سرزنش و انتقاد را منتقل می کند و باعث می شود فضای مذاکره را خراب کند.

R. هرگز همسرتان را با ديگری مقايسه نكنيد

نخواهید همسرتان شبیه دیگران یا حتی خودتان شود. هر کسی خودش است و هویت خاصّ خود را دارد. اگر هم قرار به تغییر باشد، این خود او است که باید آن را در خود ایجاد کند. پس او را همان طور که هست بپذیرید تا اعتماد به نفس پیدا کند و خود راغب شود در خویشتن دگرگونی ایجاد کند.

S. به هر شكل كه می توانيد رفع رنجش را جشن بگيريد

با هديه دادن شاخه گلی يا هر چيز جزئیِ مورد نيازِ طرف مقابل. خانم می تواند از هنر آشپزی بهره بگيرد و كيك يا شيرينی بپزد، آقا نيز می تواند دعوت به عصرانه يا شامی در بيرون كند و  …

اصول مذاکره در خانواده

این مطلب را هم بخوانید
چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

نتیجه گیری

اگر به موارد ذکر شده در بالا با دقت عمل کنید، امکان ندارد دلخوری و رنجش تان از بین نرود، به اين ترتيب به صلحی نسبتاً طولانی می رسيد. آشتی های اجباری كه ناشی از آمدن مهمان يا پادرميانی دوستان و فاميل يا در اثر تمايل جنسی و يا وقوع اتفاقی مهم صورت می گيرند، بنيانی سست دارند، زيرا ريشه اختلافات همچنان ناشناخته و دست نخورده باقی مانده است. چون روش برخورد با اينگونه مسایل مشخص نشده است، ناگزير همه چيز دوباره به شكل نخست خود درمی آيد! به اين نكته خوب توجه داشته باشيد.

يك زندگی زناشويی موفق، به شانس و اقبال بستگی ندارد، راز و رمز ندارد، فقط راه و روش دارد. به شما توصیه می کنم اگر می خواهید هر بگومگوی مخرب را تبدیل به گفتگوی سازنده کنید، و هر سوء تفاهم، بحران و اختلافی را به راحتی مدیریت کنید، سی دی «هنر مذاکره در خانواده» را تهیه کنید. چندین بار آن را گوش دهید و نکات آن را با دقت اجرا کنید. با اطمینان به شما می گویم پس از اجرای دقیق تمرینات و نکات این سی دی قادر خواهید بود کنترل زندگی خود را بدست گیرید.

 

لطفاً نظر فراموش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *