چگونه در زندگی مثبت فکر کنیم؟

مثبت اندیشی چیست؟

چگونه در زندگی مثبت فکر کنیم؟

قدرت افکار مثبت را نمی توان انکار کرد، مثبت اندیشی باعث افزایش اعتماد به نفس، تقویت عزت نفس، ایجاد انگیزه و خلق و خوی بهترِ شما می شود. فکر کردن به حداقل یک فکر مثبت در هر روز می تواند مزایای قابل توجهی برای شما داشته باشد.(در صورت تمایل مقاله «عزت نفس چیست؟» را کلیک کنید)

در واقع افکار مثبت نه تنها بر سلامت عاطفی تأثیر می گذارد، بلکه سلامت جسمی را نیز بهبود می بخشد.مثبت اندیشی را می توان به عنوان نگرشی توصیف کرد که در هر موقعیتی، بر خوبی ها تمرکز می کند.

نحوه تفکر شما بر اعمال شما تأثیر می گذارد. هنگامی که یاد می گیرید افکار و احساسات خود را کنترل کنید، بدون در نظر گرفتن شرایط، برای رویارویی با هر چالشی آماده می شوید.

مثبت اندیشی یعنی یافتن تصورات مثبت و دیدن چیزها از زاویه ای خوش بینانه تر. بزرگ‌ترین مشکل افکار مثبت این است که به سرعت از بین می‌روند و چیزهایی مانند طرد شدن، تجربیات منفی و شکست‌ها جای آنها را می گیرند.

برای رفع این مشکل، تصمیم بگیرید که مثبت باشید. مثبت بودن، به خصوص زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، می تواند کمی دشوار باشد.اما با تمرین و صبر، مطمئناً می توانید این عادت را اتخاذ کنید.

این مطلب را هم بخوانید
چگونه بر رنج غلبه کنیم؟

اگر حوصله خواندن این مطلب را ندارید، لطفاً voice را گوش دهید.

چگونه در زندگی مثبت فکر کنیم؟

چگونه مثبت اندیش شویم؟

با بکارگیری راهکارهای زیر می توانید مثبت اندیشی را تمرین کنید و  یک فرد مثبت اندیش  شوید:

1. هر روز با انگیزه از خواب بیدار شوید

و مشتاقانه منتظر چیزهای خوبی باشید که کائنات برای شما در نظر گرفته اند.

2. کنترل صبح خود را به دست بگیرید

صبح زود از خواب بیدار شوید و به خودتان زمان بدهید تا برای روز آماده شوید. به جنبه های مثبت زندگی خود فکر کنید و به خود بگویید: “امروز روز خوبی خواهد بود” ، “امروز، روزی پُر از معجزه است، امروز اتفاقات خوب از هر سو سمت من جذب می شوند.”

3. از جملات تأکیدی مثبت استفاده کنید

سعی کنید برای شروع روز خود یا زمانی که احساس ناامیدی می کنید،از یک جمله قدرت بخش مانند: “من شایسته شادی در زندگی خود هستم” استفاده کنید. این پیام های انگیزشی می‌توانند آرامش را برای شما به ارمغان بیاورند و به شما یادآوری کنند که همه چیز بهتر خواهد شد، حتی اگر در حال حاضر بد باشد.

4. روی راه حل تمرکز کنید

تبدیل نشخوار فکری (فرآیندی که در آن ما به طور مداوم یک رویداد ناراحت کننده در گذشته را تکرار یا تجزیه می کنیم) به یک کار مفید برای حل مسئله. یعنی به جای اینکه روی خود مشکل تمرکز کنید، روی راه ‌حل تمرکز کنید.

5. خودگویی مثبت را تمرین کنید

چگونه در زندگی مثبت فکر کنیم؟

6. اجازه ندهید افراد منفی و بدبین روز شما را خراب کنند
7. تصمیم بگیرید که شاد باشید

شاد بودن، به خصوص زمانی که همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، می تواند کمی دشوار باشد. اما با تمرین و صبر، مطمئناً می توانید این عادت را اتخاذ کنید.

8. مثبت اندیش باشید

انرژی که ما در جهان خارج می کنیم، انرژی است که به ما بازمی گردد. بنابراین اگر به طور مداوم انرژی منفی را از طریق افکار و احساسات خود ارسال کنید، همان انرژی را به سمت خود جذب خواهید کرد. اما، اگر بتوانید انرژی خود را تغییر دهید، مثبت اندیشی بیشتری را نیز جذب خواهید کرد.

9. شکرگزاری را در زندگی روزمره خود تمرین کنید

هرگز قدرت سپاسگزاری را دست کم نگیرید. برای این کار بهتر است یک دفترچه سپاسگزاری تهیه کنید و هر شب پنج چیز را که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، در دفترچه تان یادداشت کنید. این کار شما را سرشار از شادی و مثبت اندیشی می کند.

10. با طبیعت ارتباط برقرار کنید

ثابت شده است که گذراندن زمان در طبیعت باعث تقویت تفکر مثبت و کاهش استرس می شود. شما همچنین می توانید با افزودن گیاهان به خانه و محل کار خود، فضای بیرونی عالی را به داخل خانه بیاورید.(بیشتر بخوانید: چرا ارتباط با طبیعت مهم است؟)

11. مدیتیشن را فراموش نکنید

مدیتیشن به شما کمک می کند احساسات منفی را حذف کنید و بیشتر روی جنبه های مثبت زندگی تمرکز کنید. مدیتیشن همچنین می تواند خلاقیت را افزایش دهد، و اضطراب را کنترل کند.

12. یک کار خوب حتی کوچک برای دیگری انجام دهید
13. یک آهنگ شاد گوش کنید

14. بخشی از وقت خود را صرف مطالعه طنز و جوک کنید
15. پیروی از یک سبک زندگی سالم
16. روی چیزهای خوب تمرکز کنید
17. مطالب  الهام بخش را بخوانید
18. از کلمات مثبت که افکار مثبت را القا می کنند، استفاده کنید

کلماتی که در مکالمات استفاده می کنید می توانند بر ذهنیت شما تأثیر بگذارند.بنابراین کلمات منفی را که در طول یک روز استفاده کرده اید یادداشت کنید و سپس آنها را با کلمات مثبت جایگزین کنید. کلمات مثبت افکار مثبت را القا می کنند.

19. خودتان را با هیچ کس مقایسه نکنید

اغلب ما وقتی می بینیم که فردی موفق تر از خودمان است، دچار حسادت می شویم. با خود فکر کنید، آیا آنها واقعا از شما بهتر هستند و حتی اگر هستند، آیا اصلاً مهم است؟ با گذراندن وقت برای حسادت، فقط وقت خود را برای افکار منفی تلف می کنید. در صورتی که می توانستید وقت خود را صرف چیزی کنید که شما را خوشحال کند.

20. دیگران را قضاوت نکنید

اگر دیگران شما را قضاوت کنند دوست نخواهید داشت پس آنها را قضاوت نکنید. پذیرش افراد نه تنها راهی عالی برای ایجاد احساس بهتر در دیگران است، بلکه روشی فوق العاده برای پرورش افکار مثبت است.

چگونه در زندگی مثبت فکر کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
راز طول عمر

فواید مثبت اندیشی برای بدن و ذهن

a. مثبت بودن همیشه آسان نیست اما با کمی کار روی برگرداندن افکار منفی خود، می توانید مثبت اندیش شوید و از مزایای آن بهره مند.

b. مثبت اندیشی می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد و به شما کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به خود و موقعیت تان داشته باشید.

c. مطالعات نشان می‌دهند که مثبت اندیشی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند افسردگی، فشار خون بالا و خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی – عروقی را کاهش دهد.

d. کسانی که به طور معمول تفکر مثبت را تمرین می‌کنند، موفقیت بیشتری را تجربه می‌کنند.

e. مثبت‌اندیشان وقتی با موقعیت‌های استرس‌زا مواجه می‌شوند،به‌ جای تمرکز بر چیزهایی که نمی‌توانند تغییر دهند، به دنبال راه حل هستند و از دیگران کمک و مشاوره می‌خواهند.

f. افراد مثبت، انعطاف پذیرترند و کمتر از شکست ناراحت می شوند و به احتمال زیاد در آینده موفق تر خواهند بود.

 

خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *