چگونه اعتیاد عاطفی را ترک کنیم

اعتياد عاطفي !  

چگونه اعتیاد عاطفی را ترک کنیم

گويند سرّ عشق نگوييد و نشنويد                              مشكل حكايتی است كه تقرير می كنند

از نظر روانشناسان اعتياد عاطفی چيزی شبيه اعتياد به مواد مخدر يا اعتياد به مشروبات الكلی است كه شخص فقط به حكم نياز به طرف او جذب می شود.

پس فقر معنوی در عاشق باعث می شود كه به شدت به معشوق وابسته شده و در خيلی از موارد آويزان او شود و اگر به دلايلی رابطه اش قطع يا تضعيف شود،معتاد عاطفی دچار چالش های شديدی می شود و همانند معتادی كه او را از مصرف مواد مخدر منع كرده اند، در تب و تاب می افتد.

عاشق واقعی نه كسی را استعمار می كند و نه مستعمره كسی  می شود. 

اگر حوصله خواندن این مطلب را ندارید، لطفاً voice را گوش دهید.

چگونه اعتیاد عاطفی را ترک کنیم

چه چیزی باعث اعتیاد عاطفی می شود؟

عاشقی كه ميل دارد معشوق به روش او تصميم بگيرد، كماكان درگير «من» خودش است و احساس مالكيت سراسر وجودش را فرا گرفته است.

عاشقی كه دائماً تلاش می كند كه معشوق را تغيير دهد، از احترام به خود محروم است و هنوز نمی داند كه عاشق واقعی، معشوق را همانطور كه هست می پذيرد. 

 يعنی به جای عشق به طرف مقابل تان، اعتياد به او پيدا می كنيد، زيرا ديگر هويتی برای شما باقی نمانده كه در پناه آن استقلال خود را حفظ كنيد.

در اين صورت اگر خللی به رابطه شما وارد شود، دچار افت روحی و روانی شده و تا مرز از خود بيخود شدن پيش می رويد. خودكشی ها، اسيدپاشی ها و متنفر شدن ها از معشوق، همه و همه ناشی از دست دادن هويت است.

اگر عاشقی ارزش و احترام لازم را برای خود قائل باشد، به يقين جدايی ها را فاجعه نمی پندارد و دست به اعمال جنون آميز نمی زند.

پس اگر بخواهيد عاشقی معرفی شويد كه عشق اصيل و سالم را می شناسد، بايد ضمن احترام به خود، به عقيده، سليقه و علایق معشوق خود احترام بگذاريد و اين مهم ميسر نمی شود، مگر طرفين از يك رشد درونی و غنای معنوی برخوردار باشند.

چگونه اعتیاد عاطفی را ترک کنیم

این مطلب را هم بخوانید
قهرم، قهر شیک!

مشخصات عشق اصیل

آلفرد آدلر (Alfred Adler) می گويد: «انسان رابطه گراست و نياز به حشر و نشر دارد. با حرف زدن و با گوش دادن، نيازهای روحی و روانی اش برطرف می شود، زيرا اجتماعی به دنيا آمده و زندگی در اجتماع به او امنيت می دهد.»

اريك فروم (Erich Fromm) می گويد: «انسان از لحظه ای كه به دنيا می آيد تا آن دمی كه از جهان می رود، هر كاری كه می كند در جهت رفع احساس تنهايی اش می باشد.»

عشق می ورزد تا عشق دريافت كند. می بخشد تا مهر و محبت عايدش شود. مهمانی می دهد تا مدح و ثنا دست و پا كند. در جمع حضور پيدا می كند، زيرا از تنهايی وحشت دارد.

به دنبال همدلی است، زيرا به مؤنسی قابل اطمينان نياز دارد. در فكر پيدا كردن همدمی است، زيرا نياز به جفت دارد. در فكر تسخير قلب هاست، زيرا فتح كردن را دوست دارد.

با سليقه، عقيده و باورهايش عاشق می شود، بدون اينكه بداند ناخودآگاه به چه راهی كشيده شده است.

نياز به جفت منحصر به بشر نيست. پرندگان، حشرات، پروانه ها، همه و همه جفتی دارند. عاشق می شوند و با خواندن، ندای عاشقانه سر می دهند و توليد مثل می كنند تا بقاي طبيعت تداوم يابد، ولی انسان كه اشرف مخلوقات است، شرايط ويژه ای دارد.

عشاق واقعی ضمن احترام به خود، به ارزش و اعتبار معشوق بها می دهند. هر كدام در فكر رشد و بالندگی ديگری می باشند.

فرق عشق را با دوست داشتن می دانند و حساب اين دو را از هم جدا كرده اند. در عين اينكه يك دل و يك دلبرند، قادرند ديگران را دوست بدارند و برای امنيت يكديگر تلاش كنند و قدرشناس يكديگر باشند.

با اين ترتيب نهال عشق كه در ابتدا نورس بود، تدريجاً همه وجود عاشق و معشوق را در بر می گيرد و به درخت تنومندی با ريشه های مقاوم تبديل می شود.

چگونه اعتیاد عاطفی را ترک کنیم

این مطلب را هم بخوانید
عوارض محبت و عشق زیاد به همسر

چگونه اعتیاد عاطفی را ترک کنیم

رهایی از زنجیر اعتیاد عاطفی نه تنها باعث ایجاد شادی می شود، بلکه سلامت جسمی را نیز به همراه دارد.

در زیر چند روش برای ترک اعتیاد عاطفی به شما معرفی می کنم :

  1. اعتیاد عاطفی ناشی از کمبود عشق به خود است و به همین دلیل مهم است که ابتدا باید بر یادگیری نحوه دوست داشتن خود به جای دیگران تمرکز کنید.

  2. کلید ترک اعتیاد عاطفی این است که نسبت به احساسات خود انعطاف پذیر باشید.

  3. برای ترک اعتیاد عاطفی، باید یاد بگیرید که این احساسات را با پاسخ‌های سازنده‌تر تطبیق دهید.

  4. عزت نفس خود را تقویت کنید. عزت نفس مانند یک سیستم ایمنی عاطفی است و می تواند قدرت ترک در شما ایجاد کند.

  5. اگر در حال فکر کردن هستید، حواس خود را با یک فعالیت مثبت مانند: ورزش، حل جدول یا حتی تلویزیون پرت کنید.

  6. بامدیتیشن خود را آرام سازید.

  7. از جملات تأکیدی مثل: «من احساساتم را در هر موقعیتی کنترل می کنم» استفاده کنید.

  8. و مهم ترین نکته : به خودتان زمان بدهید.

 

امیدوارم این مقاله موردپسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191481 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.