چگونه بر رنج غلبه کنیم؟

رنج چیست؟

رنج تنها بخشی از زندگی است و اجتناب ناپذیر است. هر چه بیشتر نواقص زندگی را بپذیرید،استرس کمتری تجربه می کنید. ایده پذیرش به‌ عنوان پادزهر رنج ممکن است غیرمعمول و دشوار به نظر برسد. رنج حتی می‌تواند دروازه‌ای به سوی تکامل شخصی، رشد و گسترش باشد. 

واكنش آدم‌ها در مقابل حوادث و رنجی كه به آنها می رسد،متفاوت است. يكی می گويد:«الخير فی ما وقع» و آرام و خونسرد در جهت رفع مشكل تلاش می كند.ديگری بی تابی می كند،فرياد می زند،گريه و زاری می كند و دائم می نالد:«آخر چرا من؟!»

ما خالق رنج خود هستیم. ما می‌توانیم با درک ریشه‌ای که باعث رنج ما می‌شود، رنج خود را متوقف کنیم و سپس اقدامی انجام دهیم، خواه تغییر گفتگوی درونی‌مان باشد یا انجام کارها به گونه‌ای دیگر.

رنج ما ناشی از انکار ذات الهی ما، عدم قدردانی ما از ارتباطمان با همه چیز، مقاومت ما در برابر ناپایداری و وابستگی ما به چیزهایی است که تنها تسکین موقتی را به همراه دارد.

چگونه بر رنج غلبه کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
راز طول عمر

رنج را بهتر بشناسیم

رنج همیشه بد نیست، در بعضی از اوقات می تواند سازنده و شفابخش باشد، به شرط اینکه با روشن بینی از آن درس بگیریم. ما باید شایستگی رنجی را که به ما می رسد، داشته باشیم.

منظور این است که اگر یک رنجی برایت آمد، فریاد نزن! این قدر زمین و زمان را به هم نزن! حوصله داشته باش، قدرت داشته باش، زمان همه چیز را حل می کند.

به جای آنکه دنبال مقصر بگردی، سعی کن اولاً عیب را در خودت پیدا کنی، ثانیاً اگر تو مقصر نبودی، سعی کن با حوصله رنج را تبدیل به خوشی کنی.

کنفوسیوس (Confucius) می گوید:«خدایا به من شهامت آن را بده تا آنچه را که نمی توانم تغییر دهم، تحمل کنم.»

از پس هر رنجي چه ‌بسا گشايش‌ها باشد. با رنج كشيدن تطهير و پالايش مي‌شويم. رنج بركتي است كه خدا بر ما نازل مي‌كند تا معناي رحمت بيكران او را بفهميم. پس شكوه و شكايت نكنيد و پذيراي آنچه باشيد كه پيش آمده است.

چگونه بر رنج غلبه کنیم؟

علل رنج

وقتی علت رنج را بدانید، متوجه خواهید شد که می توانید رنج را به آگاهی تبدیل کنید و به آرامش و شادی برسید.(برای اطلاعات بیشتر مقاله چرا می رنجیم؟ را کلیک کنید)

الف . مقاومت در برابر ناپایداری

شما می خواهید همه چیز به همان شکل باقی بماند. شما نمی پذیرید که همه چیز موقتی است. پذیرفتن اینکه هر چیزی که وجود دارد موقتی است به شما امکان می دهد وابستگی خود را به چیزها، افراد و حتی به تعریف خود از خودتان رها کنید. اینگونه است که شما به یادگیری و تکامل خود ادامه می دهید.

ب . چسبیدن به هویت

وقتی هویتی را انتخاب می‌کنید، هر چه که می‌گویید «من هستم…»، بلافاصله محدودیت و انتظاری از آنچه هستید ایجاد می‌کنید. این یک فرآیند ذهنی است و لزوماً یک واقعیت نیست.

ممکن است ارزش خود را در هویتی که انتخاب می کنید (مدیر عامل، شایستگی،و ..) بیابید و هر چیزی که احساس ارزشمندی شما را به چالش می کشد، به توهین تبدیل می شود.

شما رنج می برید زیرا ممکن است کسی به شما بگوید که شما آن چیزی نیستید که خود را باور داشتید.

ج . گوش دادن به نیروهای خارجی به جای گوش دادن به حقیقت خود

لائوتسه (Laotse) گفت:«کسی که دیگران را می شناسد عاقل است. او که خود را می شناسد روشنفکر است.»

وقتی احساس خود را بر اساس آنچه دیگران در مورد شما می گویند، قرار دهید، هرگز به پتانسیل واقعی خود پی نخواهید برد.

د . زندگی تقسیم شده

پارکر پالمر (Parker Palmer) می‌گوید:«زندگی تقسیم‌شده، زندگی‌ای است که در آن سخنان و اعمال ما حقایقی را که در درون برایمان عزیز می‌دانیم پنهان می‌کند یا حتی با آن در تضاد است.»

ه . زندگی در گذشته یا آینده

بودن در هر جایی به جز زمان حال، شما را از لذت بردن از زندگی خود باز می دارد. با توجه به زندگی خود در حال حاضر می توانید زیبایی های موجود در آن را مشاهده کنید و قدردانی از زندگی خود را تجربه کنید.

چگونه بر رنج غلبه کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
هوشمندانه کار کنید نه سخت!

رنج با انسان چه می کند؟

ما از رنج های خود چیزهای زیادی یاد می گیریم زیرا، مردم فقط از دردها می توانند رشد کنند. هیچ چیز مانند رنج انسان را مجبور به رویارویی با خودِ واقعی خود نمی کند.

رنج باعث می شود تمرکز ما به سمت درون معطوف شود و با آن بخش هایی از خود روبرو شویم که در غیر این صورت ممکن است نادیده بگیریم.

پس خدا می تواند از رنج استفاده کند تا ما را به افراد بهتری تبدیل کند. افرادی که می توانند او را برای همیشه دوست داشته باشند و از او لذت ببرند.

چگونه بر رنج غلبه کنیم؟

7 نوع رنجی که یک انسان باید از آن عبور کند

1 . تولد
2 . پیری
3 . بیماری
4 . مرگ
5 . جدا شدن از کسانی که دوستشان دارید
6 . نرسیدن به آنچه می خواهید
7 . رنجش 

چگونه بر رنج غلبه کنیم؟

راههایی برای غلبه بر رنج

مدیتیشن را به عنوان قدرتمندترین ابزار تمرین کنید.

رنج را شناسایی و تصدیق کنید. بسیاری از مردم از غم و اندوه فرار می کنند زیرا، جرأت رویارویی با آن را ندارند. 

ابراز همدردی کنید.

درک کنید که هیچ چیز به دنیا نمی آید یا از دست نمی رود. 

بپذیرید که هیچ چیز دائمی نیست.

حفظ روحیه شاد.(همچنین می توانید مطلب چگونه شاد باشیم؟ را بخوانید)

لذت بردن از لحظه لحظه زندگی ناپایدار، کوتاه و متغیر.

 

لطفاً نظر فراموش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *