چگونه در خانواده مذاکره کنیم

چگونه در خانواده مذاکره کنیم

مذاکره خانوادگی چیست؟

هیچ خانواده ای کامل نیست. هر خانواده ای مشکلاتی دارد، اما اگر بدانیم چگونه بهترین ارتباط را برقرار کنیم، می توانیم روابط خانوادگی سالمی داشته باشیم. 

در یک مذاکره، هر فرد می تواند بدون زیر پا گذاشتن دیگری به آنچه می خواهد برسد.از طریق مذاکره، امتیازاتی می دهید که شریک زندگی تان را خوشحال می کند، و امتیازاتی دریافت می کنید که شما را خوشحال می کند.

اگر هدف نهایی شما از مذاکره «درست بودن» یا «برنده شدن» است، نگرش شما اشتباه است. این نوع نگرش برای روابط سالم خانوادگی مناسب نیست.شما باید بیشتر نگران دستیابی به یک راه حل مورد توافق دو جانبه باشید که معمولاً مستلزم سازش است.

انعطاف پذیر و متواضع باشید. اگر هر دو طرف انعطاف پذیر باشند و هیچ یک از طرفین در پایان بر «حق بودن» اصرار نداشته باشند، اغلب می توان به مصالحه دست یافت.

با گفت و گوهای بی پایان می توان از اکثر تضادهای روابط اجتناب کرد. هنگامی که اختلاف نظر وجود دارد، مذاکره می تواند به سودمندترین حل و فصل متقابل منجر شود.

نقطه قوت معمول مذاکرات خانوادگی این است که اعضای خانواده معمولاً ترجیح می دهند در مذاکرات خود به نتایج قابل قبولی برسند.

اگر حوصله خواندن این مطلب را ندارید، لطفاً voice را گوش دهید.

چگونه در خانواده مذاکره کنیم

چرا نیاز به مذاکره داریم؟

زن و شوهری كه پايه ازدواج آنها بر اساس مهر و محبت بنا شده است، حق دارند كه بيش از ديگران از هم توقع داشته باشند و در نتيجه بيش از ديگران از هم برنجند.

بديهی است كه رنجش امری طبيعی است، اما بايد مراقب باشيم رنجش خود را از همسرمان پوشيده نگه نداريم، زيرا رنجش های كوچك و جزئی تدريجاً در روح و روان مان انباشته می شوند،به طوری كه جرقه ای می تواند آتش خشم بی پايان ما را شعله ور سازد.

متأسفانه سرانجام چنين وضعيتی به هيچ وجه خوشايند نيست، چون كه داد و فرياد راه می اندازيم، بد و بيراه می گوييم، ناله و شيون و نفرين سر می دهيم و خلاصه همه چيز را به هم می ريزيم.

از طريق مذاكره می توانيم به سوءتفاهم هايی كه عامل و منشأ هر گونه اختلاف اند، خاتمه دهيم. افراد به هنگام گفتگو اطلاعات لازم را در اختيار يكديگر قرار می دهند و در جريان كم و كيف نظرات هم قرار می گيرند كه نتيجه آن، آگاهی از خواسته های طرفين و دستيابی به راه حل های عقلانی و منطقی و نهايتاً برقراری تفاهم نسبی است.

چگونه در خانواده مذاکره کنیم

این مطلب را هم بخوانید
نکاتی درباره حضانت و ارث

چرا اقدام به مذاكره نمي كنيم؟

در زندگی زناشويی دلخوری ها، رنجش ها، شكايت ها و مشاجره ها فراوان است. اگر چنين نباشد، بايد نگران بود،زيرا به يقين رابطه زوجين به سردی گراييده و حتماً نسبت به هم بی اعتنا و يا دست كم بی تفاوت شده اند و در حالی كه از هم رنجش دارند،به زندگی يكنواخت خود ادامه می دهند.اما اگر بخواهند به بهبود روابط شان كمك كنند بايد نحوه بهتر گفتگو كردن و مذاکره را بياموزند.

كسانی كه معتقدند از گفتگو طرفی نبسته اند،بايد بدانند كه به شيوه درست حرف زدن آشنايی كافی نداشته اند. با گفتگو فاصله ها، دلسردی ها و رنجش ها از بين می رود.

هر گفتگويی آدابی دارد كه اگر به همه نكاتش توجه شود، پايانی خوش خواهد داشت. اما اگر با پيش بينی و سياست از قبل تعيين نشده اقدام به شكوه و شكايت كنيم، چه بسا وضع از آنچه كه هست، بدتر هم بشود!

بايد دست از خودخواهی برداريم. بايد بپذيريم آن رابطه ای معقول و موردپسند است كه مبتنی بر حس احترام به عقيده و گفتار طرف مقابل باشد.

چگونه در خانواده مذاکره کنیم

مهارت های مهم مذاکره

 1. کلید موفقیت در مذاکره، درک واقعی خواسته ها، نیازها و انگیزه های طرف مقابل است.
 2. دقت در انتخاب کلمات. زیرا آنچه گفته می‌شود و نحوه بیان آن می‌تواند اثرات طولانی‌ مدتی بر روابط خانوادگی داشته باشد.
 3. هنگام مذاکره با خانواده باید از انتقاد به کلی خودداری شود.
 4. شفقت کلید رسیدن به یک راه حل است.
 5. پرهیز از سرزنش و هر گونه رفتار ناخوشایند. زیرا  روند مذاکره را به بن بست می کشاند.(همچنین می توانید مطلب چگونه خوب مذاکره کنیم را بخوانید)

چگونه در خانواده مذاکره کنیم

این مطلب را هم بخوانید
مردها از راه چشم و زنها از راه گوش عاشق می شوند

مراحل مذاکره با خانواده

حتی شادترین زوج ها ممکن است نیاز به یادآوری داشته باشند که مذاکره برای خوشبختی طولانی مدت آنها ضروری است. اما یک زن و شوهر برای رسیدن به یک رابطه سالم چگونه باید با یکدیگر مذاکره کنند؟

 • فعالانه گوش کنید. به او بگوئید که می خواهید حرف او را بشنوید. به طرف مقابل بفهمانید که او را درک می کنید.
 • از قبل تصمیم بگیرید که در مورد چه چیزی بحث کنید و موضوع را به شیوه ای دلسوزانه، باز و قابل درک ارائه کنید.
 • از مهربانی و نرمی در رویکرد خود استفاده کنید. مهربانی تنها لحن صدا و کلمات انتخاب شده نیست، بلکه مستلزم تصمیمی آگاهانه برای کنار گذاشتن هر گونه قضاوت در گفتگو است.

 • اعضای خانواده باید طوری صحبت کنند که بخواهند با آنها صحبت شود، با مهربانی و محبت، نه قضاوت یا تندخویی، تا روابط سالم درون خانواده حفظ شود.
 • عصبانيت به هنگام مذاكره نه تنها شما را شخصی بی منطق و انصاف جلوه می دهد، بلكه مانعی بر سر راه خواسته هايتان فراهم می سازد.
 • زمان و مکان مناسبی را برای گفتگو انتخاب کنید. ضمناً تمام وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید تا بتوانید روی بحث تمرکز کنید.
 • روی موضوع متمرکز بمانید. اجازه ندهید مسائل دیگر در مذاکرات جاری دخالت کنند.
 • آرام باشید، آهسته صحبت کنید و قبل از صحبت فکر کنید.
 • هنگامی که در مورد موضوع مهم یا حساس با خانواده صحبت می کنید، سعی کنید از کلمه «شما» استفاده نکنید و به جای «شما» از عبارت «احساس می کنم» استفاده کنید. عبارت «احساس می کنم» نقطه شروع خوبی برای یک بحث است، زیرا هیچکس را سرزنش نمی کند، همچنین کمک می کند دیدگاه شما را دلسوزانه درک کنند. در حالیکه استفاده از کلمه «شما» معمولاً سرزنش و انتقاد را منتقل می کند و باعث می شود فضای مذاکره را خراب کند.
 • هرگز همسرتان را با ديگری مقايسه نكنيد. اگر قرار است مقايسه ای در كار باشد، سعی كنيد او را با خودش مقايسه كنيد، يعنی خطای احتمالی اش را با رفتار خوبی كه در موقعيت ديگری داشته است مقايسه كنيد.
 • به هر شكل كه می توانيد رفع دلخوری را جشن بگيريد. با هديه دادن شاخه گلی يا هر چيز جزئیِ مورد نيازِ طرف مقابل. خانم می تواند از هنر آشپزی بهره بگيرد و كيك يا شيرينی بپزد، آقا نيز می تواند دعوت به عصرانه يا شامی در بيرون كند و  …

 

این مطلب را هم بخوانید
عشق در خانواده

امیدوارم این مقاله موردپسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191883 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.