چگونه یک زندگی آرام داشته باشیم؟

چگونه یک زندگی آرام داشته باشیم؟

زندگی آرام چیست؟

زندگی آرام، زندگی ای است که از هر آنچه در زندگی یا اطرافتان می گذرد احساس رضایت می کنید و هیچ چیز و هیچکس نمی تواند این آرامش درونی شما را به هم بزند.

همه آرزوی داشتن یک زندگی آرام را دارند، اما اکثر ما از دستیابی به آن آگاهی نداریم. اگر هوس زندگی آرام دارید، یا خیلی مشغول هستید و یا انرژی خود را روی چیزهای اشتباه متمرکز می کنید، زیاد نگران نباشید، امیدی وجود دارد.

شما می توانید با ایجاد چند تغییر، لذت  زندگی  آرام را تجربه کنید. البته امکان ایجاد این تغییرات در طی چند روز وجود ندارد. در عوض، شما باید نحوه مدیریت زندگی خود را به تدریج و در طول زمان تغییر دهید.

در این مقاله می‌خواهم در مورد اینکه چگونه می‌توان یک زندگی آرام داشت و چگونه می‌توان بدون استرس از این زندگی لذت برد، برای شما صحبت کنم.

چگونه یک زندگی آرام داشته باشیم؟

چگونه زندگی آرامی داشته باشیم؟

آرام بودن به این معنی نیست که زندگی کاملی دارید. در عوض، نحوه برخورد شما با همه چیز اطرافتان است. کنترل ترس‌هایتان، احترام گذاشتن به دیگران، رها کردن کینه‌ها، همه و همه پله‌هایی به سوی یک زندگی آرام و سالم هستند.

در این دوران مدرن، ما چنان زندگی پر سرعتی داریم که برای یک لحظه توقف برای بسیاری مانند یک رؤیا به نظر می رسد. ما روز خود را با لیستی از کارها شروع می کنیم، این روزمرگی ما را از واقعیت های زندگی دور کرده است و بیشتر مردم زندگی خود را بدون هیچ احساسی از آنچه برایشان ضروری است، می گذرانند.

زندگی چیزی فراتر از کار و مسئولیت است، اگر اولویت‌های خود را مشخص کنید، می‌توانید زندگی آرامی داشته باشید.

چگونه یک زندگی آرام داشته باشیم؟

چند راه ساده برای داشتن یک زندگی آرام

همه ما هر از گاهی نگران و ناراحت می شویم. این یک بخش عادی از زندگی است. اما مهم این است که بتوانید خود را در لحظه آرام کنید، گفتن آن آسان تر از انجام آن است.

در ادامه، به چند پیشنهاد ساده می پردازم که می توانید هر روز تمرین کنید تا زندگی شاد و آرامی داشته باشید.

 • تنفس اولین و مؤثرترین تکنیک برای کاهش سریع خشم و اضطراب است. یک نفس عمیق بکشید. تنفس عمیق و آهسته بدن را تحریک می کند تا ترشح هورمون های استرس را متوقف کند و شروع به آرامش کند. با تنفس عمیق شروع کنید. 5 ثانیه نفس بکشید، 5 ثانیه نفس را نگه دارید و 5 ثانیه نفس را بیرون دهید.
 • به اندازه کافی بخوابید.
 • قدردانی را تمرین کنید. 
 • اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید.
 • تغذیه سالم داشته باشید.
 • مثبت اندیشی را تمرین کنید.
 • به موسیقی گوش دهید. گوش دادن به موسیقی می تواند تأثیر بسیار آرام بخشی بر بدن و ذهن شما داشته باشد.
 • چای سبز، شکلات تلخ، عسل، انبه برای کاهش اضطراب بسیار کمک کننده هستند.
 • نور خورشید، چه از طریق پنجره و چه از بیرون، می تواند نگرانی شما را برطرف کند.

 • محیط زندگی و فضایی که در آن هستید را همیشه مرتب نگاهدارید.
 • گلها را بو کنید.
 • رایحه درمانی را امتحان کنید.
 • مرکبات را بو کنید. بوی پرتقال شیرین می تواند به کاهش علائم اضطراب و بهبود خلق و خو کمک کند. ضمناً بوی قهوه می تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند.
 • یک دوست پشمالو در آغوش بگیرید.
 • بخندید. هیچ چیز به اندازه خنده روحیه بد را از بین نمی برد. خنده بهترین داروست.
 • حس شوخ طبعی خود را پرورش دهید. طنز به شما این امکان را می دهد که تنش را رها کنید.
 • با عناصر طبیعت : ابرهای آسمان، ماه تابان، آب، چمن، كوه، صحرا، بيدهاي مجنون و … ارتباط برقرار کنید و ضمن درك زيبايی و شكوهشان، از آنها نيرو بگيريد.

چگونه یک زندگی آرام داشته باشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه حسادت نکنیم؟

عوامل کمک کننده به آرامش

اگر می خواهید زندگی آرامی داشته باشید، باید توقعات خود را کاهش دهید و میل به کنترل همه چیز را در اطراف خود رها کنید و روی چیزهایی که در حال حاضر مهم هستند مثل خوابتان تمرکز کنید.

 • علایق خود را فراموش نکنید

از روزی که به دنیا می آییم، آنقدر روی تعقیب رؤیای رسیدن به یک زندگی ایده آل متمرکز می شویم که علایق خود را از یاد می بریم. اگر خواهان یک زندگی آرام هستید، زندگی را با شرایط خود شروع کنید. به دنبال چیزهایی باشید که آرامش را برایتان به ارمغان می‌آورد.

 • از میل به کنترل افراد دست بکشید

همه ما می خواهیم بر زندگی خود کنترل داشته باشیم، اما گاهی اوقات این کنترل را به اطرافیانمان تعمیم می دهیم و مشکل از اینجا شروع می شود. اگر می خواهید زندگی آرامی داشته باشید، بسیار مهم است که کنترل دیگران را متوقف کنید. تحمیل اراده خود به کسی و کنترل روابط نه تنها باعث ایجاد تضاد می شود، بلکه تمام خوشبختی را از زندگی شما بیرون می کشد. سعی کنید افرادی را که شما را احاطه کرده اند بپذیرید. 

 • بخشش را تمرین کنید

اگر همیشه به گذشته یا رنجش ها فکر می کنید، هرگز آرامش واقعی را نخواهید یافت. برای داشتن یک زندگی آرام، تمرین بخشش برای دیگران و خودتان مهم است. به گذشته فکر نکنید و به خاطر اشتباهاتی که مرتکب شدید خودتان را سرزنش و ملامت نکنید. به جای آن، بر روی روز فعلی تمرکز کنید.

 • مهارت های مذاکره را بیاموزید

مهارت های مذاکره و ارتباط قاطعانه را بیاموزید. اینها مهارت های ارتباطی مهم و سازنده ای هستند که به شما کمک می کنند تا از درگیری با دیگران اجتناب کنید و به طور مؤثر از آن عبور کنید.

 • دکمه مکث را بکار بگیرید

بسیاری از پاسخ‌های عجولانه به نتیجه غم‌انگیزی منجر شده است، زیرا زمان برای اندیشیدن در همه مسائل و زوایای آن سپری نشده است. اگر کسی شما را از نظر جسمی یا روحی آزار می دهد، با عصبانیت یا خشونت واکنش نشان ندهید. بایستید و فکر کنید و در عوض پاسخ مسالمت آمیز را انتخاب کنید.

از طرف مقابل بخواهید بایستد و فکر کند و به او بگویید که خشم یا خشونت مشکل را حل نمی کند. به سادگی بگویید “لطفا این کار را نکنید”. اگر از توقف خودداری کرد، خود را از صحنه یا موقعیت دور کنید.

زمانی که احساس می‌کنید باید به چیزی به گونه‌ای پاسخ دهید که خشم، ناامیدی یا عصبانیت شما را نشان دهد، به خود بگویید «مکث کن». خود را از موقعیتی که باعث سردرگمی و ناتوانی در تفکر می شود دور کنید. با دادن فضا به خود، زمان خواهید داشت تا بر احساسات اولیۀ عصبانیت غلبه کنید و راه حل هایِ متفکرانه از جمله پاسخ ندادن را جایگزین آنها کنید.

 • گوش دادن انعکاسی را تمرین کنید

اهمیت گوش دادن متفکرانه برای داشتن یک زندگی مسالمت آمیز در این است که دیگر افراد را صرفاً از منظر خود نبینید و سخت تلاش کنید تا بفهمید که شخص دیگر واقعاً چه می گوید و گفته هایش چه معنایی دارد. این می تواند منجر به دادن و گرفتن موثر به جای واکنش بر اساس آنچه فکر می کنید یا استنباط و حدس می زنید، شود.

 •  برای داشتن یک زندگی آرام، اولویت بندی کنید

 اولویت های خود را مشخص کنید. برای افرادی که دوستشان دارید و کارهایی که دوست دارید انجام دهید، وقت بگذارید. در این صورت یک زندگی آرام دیگر رؤیا به نظر نمی رسد.

 • زمانی را برای مدیتیشن اختصاص دهید

حتی اگر چند دقیقه در روز باشد. یک نقطه آرام پیدا کنید، روی یک کوسن راحت بنشینید، چشمان خود را ببندید و نفس عمیقی بکشید. به لحظه حال توجه ویژه ای داشته باشید. با هر نفس، تمام اضطراب ها، افکار منفی و نگرانی ها را از بدن خود خارج کنید و ریه های خود را پُر از امید و آرامش کنید. اجازه دهید افکار مثبت وارد شوند و در ذهن شما جاری شوند. 

 • اضطراب یا عصبانیت خود را رها کنید. بخشی از اضطراب یا عصبانیت بخاطر داشتن افکار غیر منطقی است. برای رهایی از اضطراب خود را آرام تصور کنید. 
 • وقتی عصبانی هستید، یک مکان آرام و خوب برای توقف پیدا کنید، نفس عمیق بکشید و استراحت کنید. تلویزیون یا کامپیوتر را خاموش کنید. در صورت امکان به طبیعت بروید یا به یک پیاده روی خوب و طولانی بروید. یک موسیقی ملایم بگذارید. وقتی دوباره احساس آرامش کردید، بلند شوید و به زندگی خود ادامه دهید.
 • حداقل یک بار در روز ده دقیقه را در یک مکان آرام بگذرانید، مانند زیر یک درخت سایه دار یا در پارک، یا هر جایی که بتوانید آرام و بدون حواس پرتی بنشینید و با خود خلوت كنيد و در سكوت جانانه ای مجموعه اعمال و گفتار و كردار خود را بررسی كنيد.  آنگاه از توصيه های درون خود پيروی كنيد، زيرا ندای درون صحيح ترين راه را به شما نشان می دهد .
 • سعی کنید با کاهش هر چه بیشتر استرس، آرامش را در تمام زمینه های زندگی خود پرورش دهید. در صورت امکان از موقعیت های استرس زا مانند ترافیک، جمعیت زیاد و … اجتناب کنید.
 • در شادی زندگی کنید. شادی به زندگی شما آرامش می بخشد زیرا، شما همیشه آماده هستید تا آنچه را در دیگران و دنیا خوب است ببینید و برای جنبه های شگفت انگیز زندگی سپاسگزار باشید.(اگر به شاد بودن اهمیت می دهید، به مطلب چگونه شاد باشیم؟ مراجعه کنید.)
 • با خداوند ارتباط برقرار کنید. كسانی كه ارتباط عميق و مستحكمی با خداوند دارند، در آرامش مثال زدنی به سر می برند و دارای اعتماد به نفس قوی و روحيه شادی هستند. 

چگونه یک زندگی آرام داشته باشیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه از شکست درس بگیریم

نتیجه گیری

زندگی شاد و آرام یک مدینه فاضله نیست. البته، یک زندگی آرام به این معنا نیست که همه مشکلات شما ناپدید می شوند، اما می تواند به شما قدرت مقابله شجاعانه با مشکلات را بدهد.

هنگامی که با مشکل مواجه می شوید، اجازه ندهید  درگیری شما را فراگیرد. در عوض، با مشکلات کنار بیایید بدون اینکه اجازه دهید روی زندگی شما تأثیر بگذارد.

توجه داشته باشید که این یک شبه اتفاق نخواهد افتاد! برای رسیدن به یک زندگی آرام، اولویت های خود را تغییر دهید، به چیزهای ضروری در زندگی توجه کنید و قلب خود را به روی آرامش باز کنید. شما قادر خواهید بود بهشت ​​خود را روی زمین بسازید.

 

امیدوارم این مقاله موردپسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191883 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.