چگونه زبان خود را کنترل کنیم؟

مهار زبان

چگونه زبان خود را کنترل کنیم؟

زبان مانند فرمان ماشين است. اگر از هدايت راننده خارج شود، دردسر می آفريند. همانطور كه فرمان ماشين را بايد محكم نگهداريم و مواظب همه طرف باشيم وگرنه به جايی می خورد و خسارت به بار می آورد، بايد مهار زبان خود را نيز محكم در دست داشته باشيم .

بيشترين دلخوری ها و رنجش ها، ناشی از عدم مهار زبان است. چه دوستی ها كه به خاطر گفتن مطلب نسنجيده بر بادِ فنا رفته است.  چه كانون های گرم خانوادگی كه به دليل تلخ گويی و بد زبانی زوجين از هم پاشيده است.

در جهان حاضر، ما نه تنها به صورت حضوری، بلکه از طریق ایمیل، پیامک، فیس بوک، توییتر، وبلاگ ها، و … باید زبانمان را کنترل کنیم. شما می توانید دنیای خود را با کنترل زبان و استفاده از کلمات مناسب تغییر دهید.

چگونه زبان خود را کنترل کنیم؟

نقش زبان در روابط

به اين داستان كوتاه نيم نگاهی بیندازيد تا معلومتان شود كه نقش زبان چقدر در رابطه ما با ديگران اثربخش است.

پدری به فرزندش گفت: «هر وقت خشمگين هستی، روی ديوار اطاقت يك ميخ بكوب و هر وقت خوشحال هستی، يك ميخ از ديوار بيرون بياور.»

پسر مدتی اين كار را كرد و سپس سراغ پدر رفت و گفت: «بيا ديوار اطاق مرا ببين.» پدر پس از ديدن ديوار سوراخ سوراخ شده گفت:  «آيا به اثر باقی مانده از آنها روی ديوار توجه كرده ای؟ حتی در زمانی كه شاد هستی و ميخی را بيرون می كشی، جايش باقی می ماند، آيا می شود جايش را به راحتی پُر كرد؟»

پائولو كوئيلو (Paulo Coelho) می گوید: «از همه سلاح های مخربی كه بشر اختراع كرده است، زبان وحشتناك ترين و قوی ترين آنهاست، خنجر رد خون بر جای می گذارد، نيزه پرتاب شده از دور دست ديده می شود، زهرها را می شود شناخت و از آن پرهيز كرد، اما سخن تلخ می تواند بدون آنكه ردی بر جای گذارد، تخريب كند.»

چگونه زبان خود را کنترل کنیم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه یک زن خانه دار موفق باشیم

راه های کنترل زبان

احتمالاً درد پشیمانی از کلماتی را که به زبان آورده‌اید می‌دانید. اگرچه شما می توانید از طریق بخشش به دنبال بازگرداندنِ روابطِ تیره شده باشید، اما کلمات گفته شده هرگز قابل بازیابی نیستند. آنچه می گوییم بر اکنون و آینده ما تأثیر می گذارد.

برخی از کلمات می توانند در حافظه ما حک شوند، یک جمله خوب می‌تواند زندگی را متحول کند. کلمات ممکن است آزار دهنده باشند، همچنین می توانند تشویق کننده باشند و به سادگی لبخند را به چهره بیاورند.

بنابراین برای اینکه بتوانید زبان خود را در کنترل داشته باشید باید با تکنیک های آن آشنایی داشته باشید:

یاد بگیرید قبل از صحبت کردن، 10 ثانیه مکث کنید و به خودتان فرصت دهید تا فکر کنید آیا چیزی که می گویید خوب است یا نه.

 با سنجیدن دقیق کلماتِ خود، زبان خود را به خوبی “هدایت” کنید.

 کلماتی را بیان کنید که باعث تشویق، آرامش، الهام بخشیدن و تقویت می شود.

عواقب آن را در نظر بگیرید. لحظه‌ای به تأثیری که گفته‌هایتان می‌تواند بر طرف مقابل و به طور کلی روی موقعیت بگذارد، فکر کنید.

بیشتر گوش کنید، کمتر صحبت کنید.

از کلمات مناسب استفاده کنید.

یک پاسخ آرام می تواند خشم را فرو نشاند. همچنین می توانید مطلب چگونه خشم خود را کنترل کنیم را بخوانید.

کلمات محبت آمیز روح را آرام می کند.

اگر حرف خوبی برای گفتن ندارید، اصلاً چیزی نگویید.

اگر چیز مثبتی برای گفتن به ذهنتان خطور نمی کند، فقط  مؤدبانه لبخند بزنید و موضوع را به آرامی تغییر دهید.

 

این مطلب را هم بخوانید
چگونه عزت نفس خود را تقویت کنیم؟

امیدوارم این مقاله موردپسند شما قرار گرفته باشد. خواهشمندم دیدگاه خود را برای من ثبت نمائید. ضمناً در این زمینه اگر می خواهید از مشاوره دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و مشاور خانواده کمک بگیرید، می توانید با شماره 88191883 تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *