چگونه واقعیت های زندگی را بپذیریم؟

چگونه واقعیت های زندگی را بپذیریم؟

پذیرش واقعیت چیست؟

پذیرش واقعیت معمولاً به پذیرش آنچه که نمی‌توانید تغییر دهید یا کنترل کنید، اشاره دارد و به معنای پذیرفتن همه چیز در مورد خود، بدن، وضعیت فعلی، و زندگی تان بدون سؤال و سرزنش است. یک مهارت تحمل پریشانی است که برای جلوگیری از تبدیل درد به رنج طراحی شده است.

در حالی که درد بخشی از زندگی است، پذیرش واقعیت به ما اجازه می دهد تا از تبدیل شدن آن درد به رنج، خشم و غم جلوگیری کنیم.

این کلیدی است که بسیاری از موقعیت ها را باز می کند. کلیدی برای زندگی شادتر، خرد بیشتر، آزادی و در نهایت برای درک بهتر خود.

چگونه واقعیت های زندگی را بپذیریم؟

چگونه پذیرش رادیکال زندگی شما را متحول می کند؟

هر کسی که تا به حال گرفتار غرق شده باشد، می‌آموزد که شنا کردن در برابر آن معنی ندارد، زیرا فقط ما را به عمق بیشتری می‌کشاند. با این حال، حرکت با جریان طبیعی آب معمولاً ما را با خیال راحت به ساحل برمی‌گرداند. زندگی هم همینطور است، خیلی چیزها از کنترل ما خارج است.

ما تمام تلاش خود را می کنیم و تا آنجا که ممکن است سعی می کنیم زندگی و شرایط خود را به سمتی که انتخاب کرده ایم بکشیم. اما همیشه نتیجه نمی دهد. از آنجایی که هیچ راهی برای اجتناب از درد و ناامیدی وجود ندارد، باید به دنبال راه هایی برای پذیرش آن باشیم.

پذیرش رادیکال به ما یاد می دهد که چگونه سازگار شویم. قبل از اینکه بتوانیم چیزی را تغییر دهیم باید آن را همانطور که هست بپذیریم. پذیرش یک موقعیت انرژی عاطفی را آزاد می کند و به ما کمک می کند تا از آن برای تمرکز بر چگونگی کنار آمدنِ مؤثر با موقعیت استفاده کنیم، تصمیمات منطقی تری بگیریم، راه حل پیدا کنیم و شرایط را تغییر بدهیم.

چگونه واقعیت های زندگی را بپذیریم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه یک زن خانه دار موفق باشیم

8 راه برای تمرین پذیرش رادیکال در زندگی روزمره

پذیرش رادیکال یک شبه اتفاق نمی افتد، نیاز به یادگیری و تمرین دارد. هر چه بیشتر تمرین کنید، آسان تر می شود.

1. ذهن آگاهی را تمرین کنید و در لحظه حال زندگی کنید

ذهن آگاهی در زندگی روزمره به معنای تمرکز بر روی کار انجام شده است. وقتی در حال غذا خوردن هستید، باید روی غذا خوردن تمرکز کنید. وقتی در حال رانندگی هستید، باید روی رانندگی تمرکز کنید.

خیلی وقت ها ما کارها را بدون فکر انجام می دهیم و ارتباط خود را با لحظه حال از دست می دهیم. پذیرش رادیکال مبتنی بر مهارت ذهن آگاهی است.(همچنین بخوانید: چگونه تمرکز خود را تقویت کنیم؟

2. خودتان را ببخشید

وقتی اشتباه می کنید باید خودتان را ببخشید و از آن به عنوان تجربیات یادگیری استفاده کنید، نه اینکه خودتان را سرزنش کنید. حق ندارید خود را زیر سؤال ببرید و از کرده های خود ایراد گرفته و دچار احساس گناه یا تقصیر بشوید. یادآوری این نکته به خود که اگر عقل امروزم را داشتم، آن روز چنین اشتباهی نمی کردم و یا اگر اشتباه دیروزم را نمی کردم به آگاهی امروز نمی رسیدم، نوعی قرص آرام بخش است که روح و روان شما را تسلی می دهد، به این کار پاک سازی ذهن یا تخلیه تنش ها، استرس ها و نگرانی ها می گویند.

3. آگاه باشید

از واکنش خود به آنچه باعث ناراحتی شما می شود، آگاه باشید. شما می خواهید آن را انکار کنید، یا از آن فرار کنید.

4. صحبت کنید

خود گفتاری راه خوبی برای شروع تمرین پذیرش رادیکال است. وقتی متوجه شدید که در مورد چیزی که در حال وقوع است وارد انکار و عدم پذیرش می شوید، آن را با خود صحبت کنید:

«این چیزی است که اتفاق افتاد و کاملاً ناعادلانه است و دلیلی برای پذیرش آن وجود ندارد.»

بعد خودت جواب بده:

«با نپذیرفتن چه چیزی را می توانید تغییر دهید؟»

5. واقعی باشید

اگر به تازگی شغل یا شریک زندگی خود را از دست داده اید، باید با آن روبرو شوید. به جای تمرکز بر اینکه نباید اتفاق می‌افتاد، در مورد آنچه با آن روبرو هستید، واقعی باشید.

به این موضوع فکر کنید که اگر به جای مقاومت یا بحث در برابر آن، آنچه را که اتفاق افتاده است بپذیرید، چه احساسی خواهید داشت؟

خودتان را در حال بیدار شدن و درست کردن قهوه تصور کنید. چقدر حالت چهره و انرژی شما متفاوت خواهد بود.

6. تمام احساسات خود را بپذیرید

سرخوردگی، خشم، مقاومت، انکار و … این احساسات «بد» نیستند، آنها ممکن است مانع از حرکت در موقعیت‌های دشوار شوند، اما توقف در زندگی شما را توجیه نمی کنند. بسیار مهم است که آنها را به طور کامل بپذیرید، و آنها را بد معرفی نکنید.

7. لیستی از مزایا و معایب را بنویسید

نپذیرفتن این موضوع چه مزیت هایی و چه معایبی دارد؟

صادق باشید. وقتی به لیست معایب خود نگاه می کنید، متوجه خواهید شد که وقتی از پذیرش آن امتناع می کنید، چقدر ممکن است وضع  بدتر شود.

شما همیشه این حق را دارید که از پذیرش یک موقعیت امتناع کنید و آن را پس بزنید، اما باید بدانید که پذیرش رادیکال یک گزینه است و مزایای زیادی برای شما دارد.

با ذکر یک مثال این موضوع را برای شما روشن تر می کنم:

دوست دختر شما که خیلی هم دوستش دارید، تصمیم می گیرد از شما جدا شود. اکنون باید بدون او زندگی کنید.

الف: واکنش غریزی

سعی می کنید از واقعیت فرار کنید، پاسخ دادن به تماس‌های دوستان را متوقف می‌کنید، عصبانی می شوید، شروع به افزایش وزن می کنید، و …

ب: پذیرش رادیکال

شرایط را می پذیرید حتی، اگر شما را به شدت غمگین و ناراحت کند. سعی می کنید روی داشتن یک برنامه خواب سالم، رژیم غذایی و ورزشی تمرکز کنید، زیرا این چیزها هنوز در کنترل شما هستند.

به تنظیم مجدد برنامه های آینده خود فکر می کنید. شما می خواستید آنها را با او انجام دهید، اما اکنون تلاش می کنید به راه هایی فکر کنید که آنها را به تنهایی یا با شخص دیگری انجام دهید.

ج: بهینه نیست، اما چه انتخاب دیگری وجود دارد؟

شروع به گذراندن زمان بیشتری با دوستان می کنید، سلامتی شما بهبود می یابد و متوجه می شوید که کمتر روی بدبختیِ رخ داده تمرکز می کنید.

8. از مدیتیشن، مراقبه، و جملات تأکیدی مثبت استفاده کنید

به شما قدرت و اعتماد به نفس برای مواجهه با مشکلات را می دهند، بی قراری های ذهنی را آرام می کنند، موجب کاهش و رفع اضطراب و استرس می شوند.

بنابراین سعی کنید با تکرار کلمات امیدبخش و دلگرم کننده روحیه خود را از هر لحاظ قویتر سازید. برخی از جملات تأکیدی مثبت شامل:

من می توانم در زندگی خود به موفقیت برسم.

افرادی هستند که مرا دوست دارند و در صورت نیاز در کنارم خواهند بود.

هر روز یک آغاز جدید است.

چگونه واقعیت های زندگی را بپذیریم؟

این مطلب را هم بخوانید
چگونه حسادت نکنیم؟

7 نکته برای مقابله با شرایط خارج از کنترل

دکتر ویکتور فرانکل (Viktor Frankl) می گوید: «تلاش برای سرکوب یک فکر یا یک احساس تنها در خدمت قوی‌تر کردن آن فکر یا احساس است.» 

A. به جای مقاومت در برابر چیزی که از آن می ترسید، سعی کنید به آن متمایل شوید.

B. پذیرش را در آغوش بگیرید تا زندگی خود را به سمت بهتر تغییر دهید.

C. بپذیرید که زندگی ارزش زیستن دارد، حتی اگر گاهی اوقات بسیار سخت باشد.

D. روی چیزی که می توانید کنترل کنید، تمرکز کنید. 

E. وقت خود را صرف کارهایی کنید که برای شما معنادار است.

F. مراقب احساسات فیزیکی مانند تنش و استرس در سراسر بدن خود باشید.

G. بیشتر استراحت کنید.

 

لطفاً نظر فراموش نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *