طلاق توافقی مُد روز

تعریف طلاق توافقی

طلاق توافقی مُد روز

طلاق توافقی طلاقی است که زن و شوهر در مورد مسائل مالی و غیرمالی با یکدیگر توافق می‌کنند. هنگامی که دادخواست طلاق توافقی در دادگاه مطرح شود، زن و شوهر به مراکز مشاوره معرفی می‌شوند.

بر اساس قانون «حمایت از خانواده جدید»، زن و شوهر می‌توانند از ابتدا دادخواست را در مراکز مشاوره مطرح کنند.

طلاق توافقی مُد روز

مزیت طلاق توافقی چیست؟

در طلاق توافقی، زن و شوهر متقابل به جدایی و پایان دادن به ازدواج توافق می کنند. در نتیجه، طلاق متقابل باعث صرفه جویی در زمان و همچنین پول در مقایسه با طلاق اعتراضی می شود. علاوه بر این، درخواست طلاق توافقی نیز آسان تر است.

طلاق توافقی مُد روز

نحوه شروع طلاق توافقی

شما می خواهید طلاق را شروع کنید. طلاق می تواند سخت باشد، به خصوص اگر بچه دارید. شما پُر از امید وارد زندگی زناشویی شده اید و شکستِ ازدواج شما ناگزیر غم انگیز و ناامید کننده است.(همچنین بخوانید مطلب چگونه از طلاق جلوگیری کنیم؟)

همچنین ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که برای شروع مراحل طلاق به کدام سمت بروید. آیا به وکیل طلاق نیاز دارید؟ خودتان می توانید این کار را انجام دهید؟ یک طلاق چقدر خرج دارد؟ و …

طلاق توافقی مُد روز

در طلاق توافقی چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟

یکی از آسانترین راههای طلاق، طلاق توافقی است و معمولاً در دادگاهها وقت رسیدگی به اینگونه دعاوی خیلی کمتر از طلاقی است که زن و شوهر اختلاف دارند.

برای طلاق توافقی باید از قبل پیش بینی های لازم انجام شود وگرنه زن و شوهر ممکن است برای طلاق توافق داشته باشند ولی روی شرایط آن توافق نکرده باشند.

بنابراین پیش از رفتن به دادگاه باید روی شرایطی که در زیر می‌آید، توافق شود:

درخواست طلاق

این کار زمانی انجام می شود که شما و همسرتان متقابل برای پایان دادن به ازدواج توافق کنید و هر دو با شرایط طلاق موافقت کنید.

ثبت درخواست طلاق در مقایسه با طلاق های اعتراضی فرآیند بسیار ساده تری است زیرا همه چیز توسط وکیل انجام می شود.

نحوه پرداخت مهریه

آیا زن مهر را بخشیده است یا بخشی از آن را می‌بخشد؟ 

مهر را می‌خواهد دریافت کند یا دریافت کرده است؟

قرار است مهر را قسطی دریافت کند یا یک‌جا آن را دریافت می‌کند؟

اگر مهریه را بذل کرده است، آیا مرد هم قبول بذل کرده یعنی بخشیدن مهر را قبول کرده است؟

آیا توافق نامه را در دفتر اسناد رسمی تنظیم کرده‌اید؟

و اگر این کارها را نکرده‌اید، باید هر دو در دادگاه حاضر شوید و متن توافق‌نامه را در دادگاه تأیید کنید.

جهیزیه

زن باید ابتدا جهیزیه خود را دریافت و سپس زیر توافق‌نامه برای طلاق توافقی را امضا کند و اگر جهیزیه را دریافت نکرده است، باید ترتیب دریافت آن با ضمانت اجرا مشخص شود.

چنان‌چه زن صورت امضا شده جهیزیه خود را نداشته باشد، تنها راه‌ حلی که باقی می‌ماند، آن است که برای تک تک آنها کاغذ خرید داشته باشد و برای آن دسته از وسایلش که کاغذ خرید مشخص ندارند، به ندرت می‌توان اقدامی کرد.

در هر صورت برای این‌ که نقل و انتقال جهیزیه برای شما آسان شود و به احتمال دچار مشکلی نشوید، به طور حتم با یکی از وکلای دادگستری مشورتی بکنید. این مشورت از بسیاری اشتباهات جلوگیری می‌کند.

البته دریافت جهیزیه با شکایت به مراجع قانونی نیازی به حضور  وکیل دادگستری ندارد، اما حضور وکیل کار را آسان‌تر می‌کند.

نفقه

باید بررسی شود که نفقه گذشته و نفقه زمان عده پرداخت شده است یا خیر. یا این‌ که زن نفقه خود را بخشیده است.

اجرت‌المثل

آیا زن در مقابل قبول طلاق توافقی، اجرت‌‌ المثل زندگی زناشویی خود را دریافت کرده است یا آن را به مرد می‌بخشد؟ باید مشخص شود که زن در این مورد ادعایی دارد یا نه.

در بسیاری از موارد مرد به زن قول می‌دهد در ازای توافق برای طلاق، فلان مبلغ یا فلان ملک را می‌دهم. همه اینها باید در توافق‌ نامه جداگانه‌ای آورده شوند؛ به خصوص اگر مرد پیش‌تر درخواست طلاق کرده باشد و روی همان درخواست زن و مرد به توافق رسیده باشند، زن می‌تواند درخواست اجرت‌المثل کند.

مبنای اجرت‌المثل بر اساس سه عامل تعیین می‌شود:

کارهایی که زن در خانه کرده است

سنواتی که با هم زندگی کرده‌اند 

وُسع مالی مرد

با توجه به این سه عامل، دادگاه مبلغی را به عنوان اجرت‌ المثل به زن می‌دهد.

حضانت فرزندان

یکی از اساسی‌ترین ارکان طلاق توافقی، تعیین تکلیف فرزندان است؛ که چه کسی بچه‌ها را نگهداری کند و کسی که بچه‌ها را نگهداری می‌کند، خودش متکفل مخارج آنهاست یا اگر زن آنها را نگه می دارد چه کسی مخارج را می پردازد و برای هر بچه چقدر، همین‌طور شهریه مدرسه و دیگر هزینه‌ های ضروری نیز باید تعیین تکلیف شوند.

لازم به توضیح است که در حضانت باید هم از جسم فرزند مراقبت شود و هم تربیت اخلاقی و آموزش مناسب با شرایط او انجام گیرد.

اگر حضانت فرزند با پدر باشد، نباید مانع از ملاقات او با مادر و بستگان مادری شد و برعکس. در مواردی که حضانت فرزند با مادر است، ازدواج مادر می‌تواند یکی از دلایل «سلب حضانت» باشد.

حق سرپرستی

ممکن است زنی فکر کند چون حضانت بر عهده اوست، بچه‌ها مال او هستند و فقط حق دیدار با پدرشان را دارند. اگر زن چنین فکر می‌کند، در اشتباه است؛ چون حضانت با سرپرستی تفاوت دارد.

اگر قرار است بچه‌ها متعلق به شما باشند، باید این را در دادگاه عنوان کنید تا ثبت شود، زیرا مرد هر گاه بخواهد می‌تواند بچه‌ها را از مادر بگیرد.

البته برای حضانت مادر اولویت دارد. به طور معمول توصیه می‌شود که بچه‌ها پیش مادر باشند چون بچه‌ها از طریق پدر یتیم نمی‌شوند.

یادتان باشد دختر که به سمت بلوغ می‌رود به مادر نیاز دارد. درست است که شرع و قانون می‌گوید باید پیش پدر باشد، اما اگر مادر صالح باشد و به معیشت فرزندان توجه کند و برای آنها وقت بگذارد، چون مهربان‌تر است و بارِ عاطفه‌ها را بر دوش می‌کشد، بهتر می‌تواند به آنها رسیدگی کند.

ضمناً مواردی هم هست که زن صلاحیت ندارد و پدر صالح‌تر است و توانایی بیشتری برای سرپرستی فرزندان دارد، در این صورت مرد می‌تواند این اولویت را از زن ساقط کند و فرزندان را نزد خود نگهداری کند.

طلاق توافقی مُد روز

این مطلب را هم بخوانید
نکاتی درباره حضانت و ارث

تذکر پایانی

وقتی شما روی تمام مسائل از قبل به توافق رسیدید، در محضر دادگاه به مشکلی برنخواهید خورد، ولی اگر روی مسائل فیمابین صحبت نکرده‌اید، دست‌کم تلاش کنید برای هر مسئله‌ای قبلاً فکر کرده باشید که پیش قاضی از روی دستپاچگی پاسخی ندهید که بعد پشیمان شوید یا به ضررتان تمام شود.

 

حتماً نظر خود را بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *