ویژگیهای افراد جذاب و دوست داشتنی

ویژگیهای افراد جذاب و دوست داشتنی

فهرست مطلب

چگونه فردی جذاب و دوست داشتنی شویم؟

داشتن یک شخصیت دوست داشتنی و مغناطیسی باید برای شما کاملاً طبیعی باشد! فوق العادهِ دوست داشتنی بودن یک مهارت مهم زندگی است که در صورت استفاده عاقلانه می تواند انواع درها را به روی شما باز کند.

اگر می‌خواهید فردی باشید که فوق‌العاده دوست‌ داشتنی است، به یاد داشته باشید که مراقب نحوه برخوردتان باشید. راز جذابیت این است که خود را دوست داشته باشید. عشق به خود، اعتماد به نفس و اصالت عناصر اساسی جذابیت هستند. 

راههای زیادی برای جذاب به نظر رسیدن وجود دارد از جمله: شانه های خود را بالا نگه دارید، با سر بالا راه بروید، مستقیم به جلو نگاه کنید، بازوهای خود را در کناره های خود قرار دهید، از خمیدن خودداری کنید، لبخند بزنید، اعتماد به نفس داشته باشید، خودتان باشید، خود را مرتب نگه دارید، خوب لباس بپوشید، همیشه خوب و سالم به نظر برسید، به چشمان مردم نگاه کنید. توانایی نگاه کردن به چشم، اعتماد به نفس خاصی را نشان می دهد، همچنین امکان ارتباط بهتر با دیگران را فراهم می کند، و … 

البته اینها یک شبه اتفاق نمی افتد، اما با کمی تمرین، در کمترین زمان شما می توانید به فردی دوست داشتنی تبدیل شوید!

ویژگیهای افراد جذاب و دوست داشتنی

آیا برای دستیابی به موفقیت، جذابیت لازم است؟

جیم ران (Jim Rohn) سخنران انگیزشی، یک بار گفت: «موفقیت چیزی است که توسط شخصی که تبدیل می شوید جذب می کنید.» البته منظور ران جذابیت بیرونی نیست، بلکه جذابیت درونی است. بنابراین، اگر موفقیت و همه چیزهایی که به ارمغان می آورد می خواهید، باید فردی بهتر و جذاب تر شوید.

دنیای بیرونی ما همیشه بازتابی از دنیای درون ما خواهد بود. بسیاری از ما مشروط شده‌ایم که برای بخش‌هایی از زندگی‌مان که دوست نداریم، چیزی خارج از خودمان را سرزنش کنیم. برای مثال: والدین، رئیس، دوستان، رسانه ها، همکاران، همسر، فرزندان،آب و هوا، اقتصاد، کمبود پول، و …

اگر می خواهید در هر زمینه ای از زندگی خود موفق باشید، ابتدا باید باور داشته باشید که توانایی انجام آن را دارید. زیرا عزت نفس مهم ترین کلید رفتار شماست. اگر فکر می کنید بی ارزش هستید، انگیزه ای برای افزودن ارزش به خودتان نخواهید داشت. همه چیز به نگرش شما برمی گردد. باور به خود یک نگرش است. باید این باور را انتخاب کنید که هر چیزی را که در ذهن خود قرار دهید، می توانید بدست آورید. اگر فقط باور داشته باشید که ممکن است، آنگاه هر کاری را که لازم است انجام می دهید تا نتیجه دلخواه خود را بدست آورید، اما اگر فکر می کنید غیرممکن است، آنچه لازم است را انجام نمی دهید، همچنان به نتیجه صفر خواهید رسید.

بنابراین، برای رسیدن به موفقیت ابتدا باید به فردی جذاب تبدیل شوید و برای حذاب شدن، باید متعهد به انجام روزانه همه مراحل زیر شوید:

مرحله یک : صحبت با خود را بررسی کنید

نحوه صحبت با خود واقعاً تفاوت ایجاد می کند زیرا اگر می خواهید زندگی خود را تغییر دهید، نه تنها باید طرز فکر خود را در مورد خود تغییر دهید، بلکه مهمتر از آن نحوه صحبت با خود را نیز تغییر دهید. شروع به صحبت مثبت و دلداری با خود کنید. وقتی اشتباه می کنید، خودتان را سرزنش نکنید، فقط به خودتان بگویید دفعه بعد بهتر عمل خواهید کرد.

مرحله دو : باورهای محدود کننده خود را حذف کنید

«بزرگترین زندان، زندانی است که برای خود می سازیم.»

چارلز شواب (Charles R. Schwab)

وقتی به خود می گوییم که نمی توانیم کاری را انجام دهیم یا به اندازه کافی خوب یا شایسته نیستیم، این باور ما را از ارزش واقعی خود به عنوان یک انسان دور می کند. باور محدود کننده خود را شناسایی کنید، سپس بنویسید که این باور چگونه شما را محدود می کند، در مرحله بعد تصمیم بگیرید که می خواهید چگونه باشید، و در نهایت عمل کنید.

مرحله سه : یک نگرش مثبت ایجاد کنید

نگرش ذهنی مثبت بر دیدگاه شما نسبت به زندگی و رفتار شما تأثیر می گذارد. ذهن ما فوق العاده قدرتمند است. افکار شما تقریباً هر چیزی را که برای شما اتفاق می افتد کنترل و تعیین می کند و می تواند شما را خوشحال یا ناراحت کند. افکار ما باعث ایجاد تصاویر و احساساتی می شوند که می توانند ما را به موفقیت و اعتماد به نفس یا دقیقاً برعکس آن وادار کنند. زیرا هر آنچه را که با اطمینان فکر و باور کنیم، به واقعیت ما تبدیل خواهد شد. هر انسانی طبق قانون وجودش همان جایی است که هست. در واقع افکاری که در شخصیت خود ساخته است او را به اینجا رسانده است.

مرحله چهار : اضافه کردن ارزش یا کمک به دیگران

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای تبدیل منفی‌گرایی به مثبت‌گرایی، افزودن ارزش یا کمک به دیگران است. ایجاد تغییر در زندگیِ شخص دیگری همواره عزت نفس شما را بالا می برد. وقتی به دیگران می دهید، سود می برید.

خردمندی می گفت: «هر چه در زندگی می خواهی، به دیگران بده.» اگر در زندگی خود عشق بیشتری می خواهید، پس نسبت به دیگران محبت بیشتری داشته باشید. اگر حمایت بیشتری می خواهید. بیشتر از دیگران حمایت کنید. به همین سادگی.

مرحله پنج : همیشه کار درست را انجام دهید

از آنجایی که عزت نفس شما بر اساس اعمال و تصمیمات مثبت است، قطعاً می خواهید از احساس گناه دوری کنید. شما می توانید این کار را زمانی انجام دهید که متعهد شوید همیشه آنچه را که درست است انجام دهید، حتی اگر سخت باشد. وقتی در مورد چیزی احساس گناه می کنید، به عزت نفس شما آسیب می رساند. برعکس، وقتی کارهایِ درست را انجام می‌دهید، به ساختن شخصیت ادامه می‌دهید و به یک فرد قوی تر و مثبت تر تبدیل می شوید.

مرحله شش :  100 درصد مسئولیت زندگی خود را بپذیرید

به طور مثال، اگر سلامتی شما خوب نیست، نمی توانید کسی را سرزنش کنید، شما تصمیم گرفته اید که چه بخورید، بنابراین باید مسئولیت کامل را بپذیرید. اگر در زندگی به نتایجی که می‌خواهید نمی‌رسید، به خاطر چیزی خارج از خودتان نیست، مشکل شما هستید، اما خوشبختانه راه حل شما نیز هست. اگر چیزی طبق برنامه پیش نمی رود، بپرسید: «چگونه این را ایجاد کردم؟ چه چیزی می توانم از این بیاموزم؟ چگونه می توانم از این نتیجه در آینده جلوگیری کنم؟» حقیقت این است که، شما هر چیزی را که برای شما اتفاق می افتد ایجاد می کنید. وقتی این را به طور کامل درک کردید، تغییراتی را که باید ایجاد کنید، ایجاد خواهید کرد.

مرحله هفت : دقیقاً تصمیم بگیرید که چه می خواهید

باید تصمیم بگیرید که واقعاً از زندگی و حرفه خود چه می خواهید. یک دقیقه وقت بگذارید تا مشخص کنید چه کاری را دوست دارید انجام دهید؟ به چه چیزی علاقه دارید؟ به اعماق درون خود نگاه کنید تا مشخص کنید واقعاً از چه چیزی لذت می برید. ابتدا باید مسئولیت تصمیم گیری در مورد آنچه می خواهید را بپذیرید و سپس تلاش کنید تا به جایی که می خواهید برسید. یکی از تکنیک هایی که بسیاری افراد از آن با موفقیت زیادی استفاده می کنند، تجسم است. تجسم عمل دیدن خود در جایی است که می خواهید در چند سال آینده باشید. به عنوان مثال، در سه سال آینده، کجا می خواهید شغلی داشته باشید؟ شغل ایده آل، حقوق ایده آل و شرایط کاری ایده آل شما چیست؟ تصور کنید که هر شغلی در دنیا به روی شما باز است.

مرحله هشت : به راه موفقیت فکر کنید و سختی را بپذیرید

«تمام آنچه که یک انسان بدست می آورد یا نمی تواند بدست آورد، نتیجه مستقیم افکار اوست.»

جیمز آلن (James Allen)

همه چیز با یک فکر شروع می شود. سپس این فکر به عمل تبدیل می شود. عمل اغلب با درد همراه است. چرا؟ چون باید کار متفاوتی انجام دهید. شما باید از منطقه امن خود خارج شوید. شما باید خود انضباط داشته باشید. مایکل فلپس (Michael Phelps) دارنده مدال طلای المپیک، سال ها تمرین کرد تا به اوج ورزش خود برسد. کار آسانی نبود، اما او هر روز به یک برنامه تمرینیِ دقیق پای بند بود. اگر واقعاً می‌خواهید در زندگی موفق باشید، باید مایل باشید که زمان بگذارید، باید در این مسیر کمی سختی بکشید. اما نکته مهم در مورد سختی این است که این سختی موقتی است، اما فواید آن می تواند مادام العمر باقی بماند.

ویژگیهای افراد جذاب و دوست داشتنی

این مطلب را هم بخوانید
چکونه یک زندگی سالم داشته باشیم؟

31 ویژگی افراد دوست داشتنی

ما دوست داریم که مورد محبت قرار بگیریم، مورد احترام قرار بگیریم و با دیدی مثبت به ما نگریسته شود. اگر شما هم مثل خیلی ها معتقدید ظاهر فیزیکی نیروی محرکه جذابیت است، در اشتباه هستید. در حالی که ظاهر فیزیکی نقش دارد، افکار شما و اینکه چگونه خود را می بینید، قدرت غالبِ پشت جذابیت هستند. با طرز فکر صحیح می توانید جذابیت خود را آشکار کنید. با انجام این 31 اقدام یاد بگیرید چگونه دوست داشتنی تر باشید:

1. علاقه واقعی به دیگران نشان دهید

وقتی نسبت به شخص دیگری علاقه خالصانه نشان می‌دهید، به آن شخص اجازه می‌دهید در کانون توجه قرار گیرد، همچنین به آنها نشان می دهید که برای نظرات و افکارشان ارزش قائل هستید. این مطمئناً شما را دوست داشتنی تر می کند.

2. مهربانی با دیگران را تمرین کنید

شما نسبت به همه، صرف نظر از طبقه و شرایط، به میزان مساوی مهربانی، احترام و کرامت نشان می دهید و به این فکر می کنید که چگونه اعمال شما، چه بزرگ و چه کوچک، می تواند بر آنها تأثیر بگذارد.

3. شوخ طبع باشید

شوخ طبعی مانند جادو است. این توانایی را دارد که موانع را از بین ببرد و مردم را دور هم جمع کند. زندگی را کمتر جدی بگیرید و سرگرمی و شادی را ایجاد کنید.

4. اطلاعات خود را در مورد موضوعات مختلف تکمیل کنید

زمانی که شما به خوبی آگاه هستید و به خوبی مطالعه می کنید، دانش گسترده شما تمایل دارد مردم را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین شما را به میزان قابل توجهی دوست داشتنی تر می کند. با آموزش در مورد موضوعات مختلف، مردم می‌خواهند در اطراف شما باشند.

5. متواضع باشید

تواضع و فروتنی، از شما یک فرد اصیل می سازد. 

6. به جای جستجوی اعتبار، خود را تأیید کنید

به جای اینکه به دنبال افراد دیگری باشید تا شما را تأیید کنند، تمرین کنید تا خود را تأیید کنید. برای خودنان زندگی کنید نه برای راضی نگه داشتن دیگران.

7. به راحتی با موقعیت‌های مختلف و جدید سازگار شوید
8. قابل اعتماد باشید
9. بخندید

وقتی می خندید، زیبایی درونی از خود ساطع می کنید. همراه با خندیدن، لبخند زدن یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد جذابیت است. وقتی لبخند می زنید، با همه اطرافیانتان ارتباط برقرار می کنید. آیا می دانستید موفق ترین افراد آنهایی هستند که بیشتر لبخند می زنند؟ درسته. به علاوه، لبخند مسری است. لبخند شما به لبخند زدن دیگران کمک می کند.

10. فعالانه گوش دهید

شنونده بهتری نسبت به سخنور باشید. قضاوت را به حالت تعلیق درآورید و قلب و ذهن خود را برای شنیدن باز کنید. کسی که واقعاً می داند چگونه گوش کند، مغناطیسی است.

11. تأثیر اول را عالی بگذارید
12. دیگران را همانطور که هستند، بپذیرید

پذیرفتن افراد آنگونه که هستند آنها را به سمت شما می کشاند. هیچ کس دوست ندارد مورد قضاوت قرار بگیرد. قضاوت و انتقادِ دیگران را رها کنید. بر نقاط قوت افراد به جای عیوب آنها تمرکز کنید. به علاوه، داشتن ذهنیت پذیرنده، کمک می کند که خود را به جای دیگران قرار دهید تا ببینید چرا آنها این احساس را دارند. 

13. سبک زندگی سالم داشته باشید

روزانه نوعی ورزش داشته باشید. غذاهای سالم بخورید.  این کار را به این دلیل انجام دهید که به خودتان احترام می گذارید نه اینکه دیگران را تحت تأثیر قرار دهید.(همچنین بخوانید: «چگونه یک زندگی سالم داشته باشیم؟»

14. سازنده صحبت کنید

از کلمات خود برای نشاط، الهام بخشیدن، ایجاد انگیزه و تشویق استفاده کنید.

15. در دسترس باشید و فقط در صورت درخواست کمک کنید
16. درخواست کنید نه شکایت

اگر چیزی از کسی نیاز دارید، مستقیماً آن را بخواهید. از آنها شکایت نکنید. این یک حقیقت اساسی است که کسانی که شکایت می کنند موقعیت های بیشتری را برای شکایت جذب می کنند.

17. مراقب مسائل حل نشده زندگی خود باشید

با مهربانی اما به وضوح با مسائل منفی در اسرع وقت برخورد کنید. اگر چیزی باعث رنجش شد، تحمل نکنید. هرچه بیشتر آن را به تعویق بیندازید، مشکل بزرگ‌تر می‌شود و آسیب‌های پایدار می‌تواند نتیجه آن باشد. اگر بتوانید هر چه سریعتر ببخشید و طلب بخشش کنید، احساس سبکی بیشتری خواهید داشت. 

18. اجازه دهید دیگران بدانند که شما سپاسگزار هستید

به آنها بگویید و نشان دهید که از داشتن آنها در زندگی خود احساس خوشبختی می کنید.

19. برای یادگیری باز باشید

درک کنید که همیشه چیزی برای یادگیری وجود دارد. به تکامل خود ادامه دهید و در مسیر خودسازی بمانید.

20. زندگی خود را به اندازه کافی ساده کنید

به خودتان زمان و فضایی برای تمرکز بدهید تا عجله، استرس، بهم ریختگی یا حواس پرتی نداشته باشید. 

ویژگیهای افراد جذاب و دوست داشتنی

این مطلب را هم بخوانید
چرا رقابت می کنیم؟
21. قدرت باورنکردنی اکنون را در آغوش بگیرید

هیچ چیز ارزشمندتر از این لحظه نیست. حضور کامل در کنار فردی که با او هستیم بهترین هدیه ای است که می توانیم به او بدهیم و بدون شک باعث می شود که طرف مقابل بیشتر جذب ما شود. حضور کامل برای دیگری، نیاز به تمرین دارد اما نتیجه آن بسیار زیاد است و روابط شما بسیار غنی تر  می شود.

22. یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید

قبل از هر چیز خودتان را دوست داشته باشید و به خود احترام بگذارید. زمانی که خود را پذیرفتیم، پیامی خاموش به دیگران ارسال می کنیم که جالب و ارزشمند هستیم. هر چه بیشتر تمرین کنید که خودتان را بپذیرید و دوست بدارید و دیگران را دوست داشته باشید، احتمالاً افراد بیشتری شما را دوست خواهند داشت. تنها زمانی که خود را دوست داشته باشید، می توانید شروع به دوست داشتن دیگران کنید و همانطور که احترام به خود افزایش می یابد، جذابیت شما نیز افزایش می یابد. بدانید که شما تعیین می کنید که دیگران شما را چگونه ببینند. اگر خود را در نهایت دوست داشتنی نمی بینید، باعث می شود مردم فکر کنند که شما دوست داشتنی نیستید.

23. واقعی باشید

بسیاری از مردم با قرار دادن شخصیت های دروغین، خودِ واقعی خود را پنهان می کنند. هنگامی که این کار را انجام می دهید، نه تنها خود واقعی خود را مسدود می کنید، بلکه روابط نادرستی ایجاد می کنید. دلیلی وجود ندارد که عیوب خود را پنهان کنید یا وانمود کنید که وجود ندارند. ویژگی های واقعی خود را در آغوش بگیرید؛ هیچ کس از شما انتظار ندارد که کامل باشید. کسانی که با خودشان صادق هستند ذاتاً جذاب ترند. واقعی بودن یعنی پذیرفتن آنچه هستید. 

24. با احساسات خود مهربان باشید

هر چه بیشتر به خود بگویید که به خاطر داشتن این احساسات اشتباه می کنید، بیشتر سعی می کنید احساسات خود را سرکوب کنید یا آنها را تغییر دهید، و به خود احساس طرد شدن و رها شدن خواهید داد. این روشی مهربانانه برای رفتار با خود نیست. از خود بپرسید که چه چیزی باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

25. یاد بگیرید چیزهای منفی را که به خود می گویید تشخیص دهید

هر کسی یک منتقد درونی دارد که تمام کارهای بدی را که انجام می دهند به آنها می گوید. شما هرگز نمی توانید به طور کامل از شر آن منتقد درونی خلاص شوید، اما می توانید به روشن کردن آن افکار منفی کمک کنید و به آنها قدرت کمتری برای کنترل شما بدهید. در نظر بگیرید که چرا احساس می کنید دوست داشتنی نیستید. آیا به این دلیل است که اخیراً کسی از شما جدا شده است؟ آیا به این دلیل است که به خود می گویید زشت هستید. به این فرآیندهای فکری توجه کنید. وقتی متوجه شدید که در باره خودتان فکر منفی دارید، تصدیق کنید که فکر منفی دارید و آن را با یک فکر مثبت یا خنثی جایگزین کنید.

ویژگیهای افراد جذاب و دوست داشتنی

این مطلب را هم بخوانید
افراد صادق چه ویژگی هایی دارند؟
26. به خودتان اجازه دهید ناقص باشید

در هیچ مقطعی از زندگی قرار نیست کامل باشید. اشکالی ندارد! اگر به این فکر می کنید که برای دوست داشتنی شدن باید کامل باشید، همین الان این تفکر را کنار بگذارید. همچنین، هنگامی که انتظارات کمال را برای خود ایجاد می کنید، تمایل دارید که این انتظارات را در مورد افراد دیگر و در روابط اعمال کنید.

27. از زندگی لذت ببرید

مردم تمایل دارند به سمت کسانی کشیده شوند که شادتر هستند و بیشتر از زندگی خود لذت می برند. شروع کنید به لذت بردن از چیزهایی که در حال حاضر دارید. به طور مثال، سعی کنید راه هایی برای لذت بردن از شغل خود پیدا کنید. اگر این شغلی نیست که به طور خاص از آن لذت می برید، پس تمام تلاش خود را بکنید تا چیزهای سرگرم کننده را در روز کاری خود بسازید تا در مورد آن احساس ناراحتی نکنید. برای خود یک ناهار خوشمزه درست کنید که می توانید منتظر آن باشید، در زمان استراحت خود زیر نور آفتاب قدم بزنید. وقت خود را با دوستان خود بگذرانید. لازم نیست کار هیجان انگیز خاصی انجام دهید، اما صرف وقت گذرانی و نوشیدن چای با هم می تواند شما را جوان کند و احساس شادی بیشتری نسبت به خود و زندگی تان ایجاد کند. 

28. پرورش تمایلات دوست داشتنی

خود را برای پیک نیک بیرون بیاورید یا از خود با یک شام شیک پذیرایی کنید.

29. گشاده رو باشید

گشاده رویی باعث می شود مردم به سمت شما کشیده شوند. 

30. احساس جذابیت کنید

هر یک از ما مملو از زیبایی طبیعی است. وقتی احساس جذابیت می کنید، جذابیت را آزاد می کنید. وقتی صمیمانه باور داشته باشید که فردی جذاب هستید، اطرافیانتان نیز همین فکر را خواهند کرد.

31. باز باشید

مردم جذب افراد بسته و غیر قابل دسترس نمی شوند. پذیرای روابط معتبر باشید و شاهد گسترش ارتباطات باشید. وقتی به دیگران اجازه می دهید با شما ارتباط برقرار کنند، فوراً جذاب تر می شوید.

ویژگیهای افراد جذاب و دوست داشتنی

توصیه آخر

اگر مایلید علاقمندان زیادی داشته باشید و دیگران به شما اعتماد پیدا کنند و محبوب القلوبِ دوستان و آشنایانتان قرار بگیرید، نوار «دوست داشتنی تر بشوید!» را به شما پیشنهاد می کنم.

شمع دوست داشتنی شدنِ هر مجلس و محفلی راه و رسمی دارد، ستاره درخشان شدن محافل دوستان و فامیل راز و رمزی دارد، شلوغ بودن اطرافتان و دلبستگی و وابستگی به شما، بدون مطالعه، تعمق و زحمت امکان پذیر نیست.

کنترل زبان، عدم داوری و قضاوت و زیرکی هایی که در این نوار آمده، شما را به سطحی ارتقاء می دهد که اطرافیانتان ناچارند که شما را الگوی رفتاری خودشان قرار دهند.

باید کاری کنید، کارستون که دوستان و آشنایان دلتنگ شما بشوند. این نوار شامل صدها نکات باریکتر از مویی است که حاصل چندین دهه، مطالعه و مشاوره روی مسائل مختلف است.

باید حال و روحیۀ خوبی داشته باشید تا دوستان و آشنایان بتوانند از پرتو نشاط، سرزندگی و شادابی شما برخوردار شوند، و این کار شدنی و آسونه.

 

لطفاً نظر خود را بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *