مهم ترین اختلاف زن و شوهر

[vc_row][vc_column][vc_column_text]یکی از عمده ترین اختلاف های زوجین، دیر آمدن مرد به خانه است. طبیعی است هیچ مردی حق ندارد بدون دلیلِ موجه دیر به خانه برود. اما زنان هم نباید در صورت دیر آمدن مرد به خانه؛ جنجال به پا کنند. زن باید علت واقعی را پیدا کند و آن گاه واکنش نشان دهد. واکنش از روی حدس و گمان، رابطه ای متعادل و عادی را پر از خشونت و مشاجره می کند. اجازه بدهید وضعیت مردی را که دیر به خانه می رسد، بررسی کنیم؛ چنین مردی پیش خود فکر می کند این بار هم سر و صدای همسرش بلند می شود. این تصور منفی عصبی اش می کند. به علاوه همین که به ذهنش می رسد زن به او ظنین است، عصبانیتش دو چندان می شود. حال کافی است هنگامی که به خانه می رسد، لحن همسرش کمی تند باشد. آن وقت است که فاجعه اتفاق می افتد. از آن طرف زن که از دیر آمدن شوهر نگران شده، از همه جا بی خبر متعجب می شود که چرا همسرش با اولین سوال عصبانی شده است. در نتیجه او هم خشمگین می شود و با لحنی تند علت عصبانیت بی جهت مرد را می پرسد. مرد که خستگی کارهای روزانه به حد کافی نیرویش را تحلیل برده، منفجر می شود و دعوا آغاز می گردد. با بررسی این ماجرا درمی یابیم مرد عصبانی و خسته از کار روزانه از همسرش انتظار خوشامدگویی دارد. او که از درگیری های شغلی کسل است، با صرف غذا و کمی استراحت به آرامش می رسد. اما انتظارش برآورده نمی شود. در این شرایط ضریب خطای آدمی بالا می رود و مرد مرتکب اشتباه می شود.

پرسش همسرش را شک به خود می انگارد و از کوره درمی رود. در حالی که باید حق را به جانب همسر دهد و نگرانی او را بابت دیر کردنش دریابد. برای زن نیز با نگرانی اولیه اش زمینه عصبی شدن فراهم می شود. او که سوالش را با لحنی خشن مطرح کرده، در مواجهه با پاسخ تند شوهر عصبی تر می شود. سرانجام این زوج بی آن که یکدیگر را درک کنند بر سر هیچ و پوچ مشاجره می کنند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1538990345879{margin-top: 33px !important;margin-bottom: 21px !important;}”][vc_column][vc_column_text]در اینجا سوالی مطرح می شود: در چنین موقعیتی تکلیف زن چیست؟ آیا حق دارد نگران شود؟ آیا حق دارد از مرد علت دیرآمدنش را بپرسد یا خیر؟[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]زن باید از شوهر سوال کند، وگرنه او فکر می کند این موضوع برای زن بی اهمیت است. اما زن باید سوال خود را با لحنی دوستانه مطرح کند، آن هم پس از این که شوهر شام خورد و کمی استراحت کرد. زن باید او را متوجه کند به خاطر نگران بودن چنین پرسشی کرده است. با این برخورد شوهر مجبور می شود با حوصله و به نرمی دلیل دیر آمدن را توضیح دهد. اما اگر زن لحن تند و غیر دوستانه ای داشته باشد، مرد احساس می کند مورد بازخواست قرار گرفته است. از طرفی هم خسته و گرسنه است. بنابراین ممکن است حتی با لحن زننده ای بگوید به تو مربوط نیست یا زیر لب بگوید کار داشتم یا سکوت کند.

این مطلب را هم بخوانید
قهرم، قهر شیک!

غربی ها در این مورد رویه معقول دارند که بد نیست برای ما هم الگو باشد. زن غربی، وقتی همسرش دیر می آید، نمی گوید دیر آمدن تو مرا عصبانی کرده. می گوید اتفاقی برایت پیش آمده؟ او با این عبارت به همسرش می فهماند برای خود او نگران شده است.[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”41px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text][/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”0″ screen_tablet=”768″ responsive_tablet=”true” size_tablet=”30″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][wgl_spacing spacer_size=”42px”][vc_column_text]از مردی نامنظم که بیشتر مواقع دیر به خانه می آمد و دائم با همسرش مشاجره داشت، پرسیدم: به چه دلیل دیر به خانه می روی؟[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”21px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]جواب داد: «شغلم طوری است که نمی توانم سر ساعت مغازه را تعطیل کنم. یعنی اگر آخر وقت مشتری بیاید، نمی توانم ردش کنم. در نتیجه نمی توانم سر ساعت به منزل برسم. هر چند همسرم از این وضعیت با خبر است اما تا می رسم غرولند می کند. من هم دیگر به این رفتارش عادت کرده ام. این است که دیگر تلاشی برای سر وقت رسیدن نمی کنم.»

مرد دیگری می گفت: «گاهی پیش می آید به موقع به منزل نرسم. پیش از این که در را باز کنم، فریاد همسرم بلند می شود چرا دیر آمدی؟ اصلاً فکر نمی کند شاید دیر آمدنم علتی داشته است.»

پرسیدم: وقتی مطمئنید دیر می رسید چرا تلفنی اطلاع نمی دهید تا نگران تأخیرتان نشود؟

پاسخ داد: «گاهی این کار را می کنم. اما گاهی هم تلفن دم دست نیست. مثلاً بیرون از محل کارم هستم و نمی توانم به او خبر دهم. از طرفی می ترسم عادت کند. آن وقت اگر یک بار نتوانم زنگ بزنم، بیشتر نگران می شود.»

این مطلب را هم بخوانید
گالری تصاویر

گفتم: بیشتر زنان مایلند ساعت دقیق آمدن همسرشان را بدانند. منظور آن ها بازخواست یا کنجکاوی نیست، بلکه می خواهند ناهار یا شام را طوری آماده کنند که به محض ورود او غذا را بکشند. حالا شما خود را به جای همسری بگذارید که نمی داند کی پلو را دم کند تا ته نگیرد، کی خورش را بار بگذارد که به موقع حاضر شود، به بچه ها غذا بدهد یا نه و خلاصه ده ها مورد دیگر که به سلیقه شخصی زنان مربوط می شود و به ما مردان مربوط نیست. ما با دیر آمدن همه نقشه های آن ها را به هم می ریزیم. در حالی که وقت شناسی حداقل احترامی است که می توانیم به زحمت های روزانه شان بگذاریم. از یاد نبریم نهایت آرزوی هر زن فراهم آوردن شرایط آسایش و راحتی برای شوهرش است. قبول کنیم همسری که یکی – دو ساعت را در نگرانی و اضطراب به سر برده، نمی تواند خوشامدگوی خوبی به هنگام ورود شوهرش باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1538990993830{padding-left: 20px !important;}”][vc_column][wgl_spacing spacer_size=”17px”][vc_column_text css_animation=”fadeInLeft”]سیمین خانم می گفت همسرش حق ندارد او را منتظر بگذارد و شکوه می کرد: «شوهرم اگر بخواهد، می تواند سر ساعت به خانه بیاید. ولی به عمد دیر می آید تا مرا ناراحت کند. هنگام انتظار کشیدن مرتب باید از پشت پنجره خیابان را نگاه کنم تا ببینم کی می رسد و ماشینش را پارک می کند. دیگر خسته شده ام، گاهی طاقتم طاق می شود و می روم در خیابان منتظر می شوم. نمی دانم چرا این مرد لج می کند و حرص مرا درمی آورد. وقتی هم می آید، حسابی خودش را می گیرد و یک کلمه حرف نمی زد. من هم که تا آن لحظه چشم انتظار آمدنش بوده ام، سخت عصبانی می شوم و هر چه از دهانم درمی آید، نثارش می کنم. شما خودتان اگر مدتی منتظر آمدن کسی باشید، عصبانی نمی شوید؟»[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”17px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][wgl_video_popup link=”https://www.youtube.com/watch?v=7e90gBu4pas” bg_image=”17″][wgl_spacing spacer_size=”42px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]پاسخ دادم: بله، انتظار اگر بیش از حدّ معمول باشد، آدم را عصبی می کند. ولی نگفتید چرا در دقایق انتظار خود را سرگرم کاری نمی کنید. مثلاً به درس بچه ها رسیدگی نمی کنید، تلویزیون تماشا نمی کنید یا کتابی نمی خوانید. این کارها باعث می شود پس از ورود شوهر بتوانید آرامش تان را حفظ کنید و کار به مشاجره نکشد.[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]سیمین خانم گفت: «وقتی منتظر کسی هستم، حوصله هیچ کاری را ندارم.» پرسیدم: فکر نمی کنید با این رفتار نقطه ضعف خود را به شوهرتان نشان می دهید و او هم خواسته یا ناخواسته اذیت تان می کند؟

این مطلب را هم بخوانید
نوع لباس دغدغه نوجوانان

پاسخ داد: «اتفاقاً خودش هم همین حرف را می زند. می گوید تا دست از این کارم برندارم، همین آش است و همین کاسه.»

گفتم: پس بهتر است توصیه مرا قبول کنید و دست از این کشمکش بیهوده بردارید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][wgl_spacing spacer_size=”34px”][vc_column_text]

مراقب زندگیتان باشید، تا فرزندانی موفق پرورش دهید.

[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”28px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]در اینجا باید به زنان خوب و دوستدار شوهر توصیه ای بکنم. شما که دوست ندارید به تنهایی غذا بخورید و حتماً باید شوهر کنارتان باشد، لازم است به نکته ای ظریف توجه کنید. اگر علاقمندید او هر چه زودتر وضع مالی اش را بهبود بخشد و خواسته هایتان را برآورده کند، باید خود را برای این گونه دیرآمدن ها آماده سازید. بدیهی است اگر شوهرتان به دلیل خاصی مجبور شد مدتی بیش از حد کار کند، باید دور بسیاری از برنامه های معمولی مثل مهمانی و رفت و آمد را خط بکشید. زیرا همیشه چنین فرصت کاری خوبی برای همسرتان مهیا نیست. در چنین مواقعی باید برای خود سرگرمی سالمی پیدا کنید تا هم شوهرتان آسوده خاطر به کارهایش برسد، هم شما هنری بیاموزید یا تخصصی پیدا کنید. زنان موقعیت شناس شغل شوهر را دست کم نمی گیرند. زیرا موفقیت مرد بازده اقتصادی خوبی خواهد داشت و رفاه خانواده بیشتر می شود. درثانی، رضایت خاطری که از این بابت به مرد دست می دهد، تأثیر مطلوبی بر روابط زناشویی می گذارد. مردی که از کارش راضی است، به نسبت مردان دیگر در خانه خوش اخلاق تر است و در برابر ناملایمات صبوری بیشتری نشان می دهد. البته زنان در صورتی باید چنین فرصتی به شوهر بدهند که مدت آن کوتاه باشد وگرنه شوهر باید در برنامه کاری خود تجدید نظر کند. زیرا زندگی فقط کار و مادیات نیست.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.