مردها از راه چشم و زنها از راه گوش عاشق می شوند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]قرار بود این مصاحبه هم مثل مصاحبه های قبل در مورد رمان نویسی و نگارش داستان باشد ولی چون این بار طرف حساب ما یک روانشناس است، مصاحبه خواهی نخواهی به سمت و سوی دیگری رفت و رنگ و بوی دیگری گرفت و خارج از چارچوب مصاحبه های قبلی قرار گرفت.

این مصاحبه را به چشمی نگاه کنید که دارید با یک روانشناس صحبت می کنید. روانشناسی که رمان هم می نویسد!

(مصاحبه محک با دکتر اصغر کیهان نیا)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1538990345879{margin-top: 33px !important;margin-bottom: 21px !important;}”][vc_column][vc_column_text]«مهتاب شبی» داستانی واقعی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]سه سال روی نقشه داستان کار کردم. «مهتاب شبی» قصه یک زن شیرازی است که همسر مردی به نام چنگیز می شود و حوادثی که اتفاق می افتد و می تواند مشکلات یا مسائلی باشد که در زندگی خیلی ها وجود دارد و برای هر مشکلی راهکار ارائه داده شده است.

سپید سپید یا سیاه سیاه

هیچ انسان بدی وجود ندارد، زیرا شخصیت هر انسان از دو فاکتور ارث و اکتساب تشکیل می شود. هیچ کس قادر نبوده که پدر و مادرش را خودش انتخاب کند و بر اساس قانون مندل ارث انتقال پیدا کرده و بخشی از شخصیت فرد شده است. عامل دوم اکتساب است و آنچه از محیط خانه و مدرسه کسب می کنیم، که خود هیچ دخل و تصرفی در آن نمی توانستیم داشته باشیم و به ما تحمیل شده است. پس هیچ انسانی خوب خوب و هیچ انسانی بد بد نیست، درست برعکس شخصیت های هالیوودی!

«راز موفقیت در بازار کار» بیست و دو بار تجدید چاپ شد

اولین کتاب من در سال هفتاد و دو به نام «راز موفقیت در بازار کار» به بازار آمد که بیست و دو مرتبه تجدید چاپ شد و کتاب های بعدی من عبارتند از: زن امروز، مرد دیروز؛ جوانان و ازدواج؛ خانواده خوشبخت؛ تفاهم؛ تسخیر قلب برای زنان؛ تسخیر قلب برای مردان؛ حسن و پوتین طلایی؛ نوجوانان چه می گویند؛ مهتاب شبی؛ نطنز شهر خوشبختی من و راز موفقیت در زندگی که تألیف های من بوده اند و چند کار ترجمه داشته ام با عنوان های زندگی بدون سیگار، ممکنه با من ازدواج کنی؟ و کتاب زنان و مردان عاشق چه کسی می شوند؟[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”41px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css_animation=”fadeInRight”][/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”0″ screen_tablet=”768″ responsive_tablet=”true” size_tablet=”30″][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text css_animation=”fadeInLeft”][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][wgl_spacing spacer_size=”42px”][vc_column_text]دخترهای ایران گلخانه ای هستند[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”21px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]بیشتر دخترهای ایران گلخانه ای بار می آیند. یعنی آن چنان از طرف پدر و مادر در رفاه کامل قرار می گیرند که نازپرورده می شوند و طاقت مبارزه و رویارویی با مسائل و مشکلات زندگی را از دست می دهند و مثل «شمیلا» قهرمان رمان داستانی «مهتاب شبی» که به خاطر چهار عامل به همسری چنگیز که مرد ایده آلی نبود درآمد که چهار عامل عبارت بودند از:[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1538990993830{padding-left: 20px !important;}”][vc_column][wgl_spacing spacer_size=”17px”][vc_column_text css_animation=”fadeInLeftBig”]

  • نداشتن قدرت «نه» گفتن.
  • احترام به خواسته پدر و اطمینان صد در صد به او.
  • تحت تأثیر تعریف های دیگران از چنگیز.
  • انجام یک عمل انسانی (او می خواست با وقف خودش به چنگیز که دارای گذشته بدی بود یک عمل انسانی انجام دهد).
[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”17px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][wgl_video_popup link=”https://www.youtube.com/watch?v=7e90gBu4pas” bg_image=”17″][wgl_spacing spacer_size=”42px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]مردها فوری و زنان به مرور عاشق می شوند[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”20px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]در پشت جلد «مهتاب شبی» می خوانیم «سبز شدن جوانه های عشق در قلب زنان فوری و آنی نیست و به زمان معقول نیاز دارد.» یعنی زنها از راه گوش عاشق می شوند و این ملزم به شنیدن های پی در پی است ولی مردها از راه چشم و آنی عاشق می شوند. به خاطر همین است که زن دوست دارد «دوستت دارم» بشنود و مرد نمی داند.

 

رمان داستانی دوم من

«نطنز شهر خوشبختی من» رمان داستانی دوم من است که داستان فرار یک دختر و پسر را به تصویر می کشد که فرارشان از ایوان درکه شروع شده و به شهر نطنز ختم می شود.

ژانر نوشتاری «کیس استادی»

در این روش کیس را پیدا می کنم و بعد روی آن استادی می کنم و آن را به نتیجه می رسانم، که این نتیجه به صورت نصیحت نیست و کاملاً کاربردی است و راه حل ارائه می دهد و در آن روانشناسی را از حالت سخت به آسان تبدیل کرده ام تا خواننده را سردرگم و گیج نکند.

سه ماه در کانون اصلاح و تربیت

برای کتاب «نوجوانان چه می گویند؟» سه ماه به کانون اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان رفتم و با آنها گفت و گو کردم و بعضی از آنها را به تلویزیون بردم و اولین بار دختران فراری را من برای مصاحبه به تلویزیون بردم.

تصمیم به رمان نویسی گرفتم

اغلب کتاب های من علناً از مسائل و مشکلات سنین و قشرهای مختلف جامعه سخن می گوید و آن مسائل را طرح می کند و برای مشکلات مربوط به آن راهکار ارائه می دهد ولی در همین حین متوجه شدم که مردم به شنیدن قصه، داستان و سرگذشت علاقمندند و کتاب هایی را در قالب رمان داستانی براساس دستاوردهای واقعی خودم و تجربیات ملموسم نوشتم.

مشاور خانواده، ناشر و نویسنده هستم

من مشاور خانواده هستم برای مشاوره به رادیو هم می روم. از سال هفتاد مشغول به نوشتن کتاب های بسیاری شدم و ناشر هم هستم و به بسیاری از زنان کمک کرده ام تا بتوانند کتاب های خود را به چاپ برسانند.

 

صبح زود بهترین وقت برای نوشتن

4 تا 5/6 صبح هر روز می نویسم، و بهترین وقت برای نوشتن آن زمان است زیرا مغز آماده است و هیچ مشغله ای در آن زمان نداریم و من با تنظیم زمانم به تمام کارهایم می رسم و به این جمله عقیده دارم که «شوپنهاور» فیلسوف آلمانی گفته: «کسی که بی نظم و بیکار است هیچ وقت، وقت ندارد و آدم منظم و پُرکار همیشه وقت دارد.»[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][wgl_spacing spacer_size=”34px”][vc_column_text css_animation=”fadeInRightBig”]

هیچ موفقیتی تصادفی نیست.

– کیهان نیا
[/vc_column_text][wgl_spacing spacer_size=”28px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]نوشتن کتاب آسان است و حتی فرستادن آن به کتابفروشی هم کار سختی نیست، ولی فروش کتاب و بیرون آمدن آن از کتابفروشی برحسب شانس و تصادف نیست و بسیار مهم است و بستگی به محتویات کتاب دارد. برای موفق شدن کتاب چند چیز را باید بدانیم:

  • نیاز جامعه را بشناسیم.
  • مخاطب خودمان را بشناسیم.
  • به روانشناسی و جامعه شناسی محیط خودمان آگاه باشیم.

نحوه نگارش و انتقال مطلب آسان و روان باشد.

داستان کوتاه تمرینی برای بلندنویسی

نوشتن داستان های کوتاه به نویسنده کمک می کند که به تمرکز فکر برسد و محدوده زمانی خود را بفهمد و در آن قالب مطلب بنویسد و از زیاده گویی و پُرگویی اجتناب کند و کوتاه نویسی تمرینی برای بلندنویسی است.

مطالعه و مطالعه

بالاترین فاکتور برای نویسندگی مطالعه در تمام زمینه ها است. مثلاً ما برای نوشتن رمان فقط نباید به خواندن رمان ها بسنده کنیم و باید کتاب های مختلف با مضامین مختلف را مطالعه کنیم.

عصر سرعت

من سبک نگارش ساده و روان را می پسندم زیرا در عصر سرعت مردم از معماخوانی و پیچانه خوانی مطالب لذت نمی برند. البته باید دقت کنیم که ساده نویسی با مبتذل نویسی اشتباه نشود زیرا دو چیز کاملاً متفاوت هستند.

رمان های آقای «ر0 اعتمادی» را دوست دارم. از سبک نوشتن ایشان خوشم می آید و بین رمان نویس ها کار ایشان و آقای مودب پور را بیشتر دوست دارم.

نویسندگی عشق است

به قول ویکتور هوگو «دلم می خواست ننویسم نمی توانستم، کسی که می نویسد نمی تواند که ننویسد» نویسندگی منبع درآمد نیست و کسی که می نویسد باید عاشق نوشتن باشد.

همسرم در کار من

همسرم اولین خواننده کتاب های من است. او کتاب هایم را بازخوانی و بازنویسی می کند و ویراستار موضوعی کتاب هایم می باشد.

عشق آموختنی است

اریک فروم در کتاب هنر عشق ورزی گفته که «عشق آموختنی است و شما بر اساس عقیده، سلیقه و افکار خود عاشق می شوید.» ضرورت ندارد که در ازدواج عاشق بشوی و باید هنر عشق ورزی را یاد بگیرید تا بتوانید در زندگی زناشویی خود انسان موفق باشید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_icon icon_fontawesome=”fa fa-check” background_style=”rounded-outline” align=”right” css_animation=”fadeInRightBig”][vc_text_separator title=”خانم ها، از حقوق خود دفاع کنید!”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]من در کتاب زن امروز، مرد دیروز و بعضی از کتاب های دیگرم حقوق زنان را بیان کرده ام و بر این باورم که زن باید با آموختن و با نشان دادن توانایی های خود نسبت ناتوانی را از خود دور کند و این مسئله انجام نمی شود مگر اینکه او سه گام اساسی بردارد تا به این مرحله رشد برسد.

  • تحصیلات و تخصص و اگر شرایط آن را ندارد فن یا هنری یاد بگیرد که برایش پول ساز باشد.
  • آگاهی از روانشناسی و روحیات خود و همسرش.
  • آگاهی به مسائل و حقوق و قوانینی که به نفع اوست ولی او اطلاع ندارد چرا که مطالعه نمی کند. «زن توانمند زنی است که از حقوق خود دفاع کند.»

گذشت بی شائبه ممنوع!

گذشت در زندگی باید نوبتی باشد و نباید همیشه یک طرف گذشت کند. زیرا گذشت های ادامه دار موجب تلمبار شدن رنجش ها می شوند درست مثل دیگ زودپز که اگر سوپاپ اطمینان آن بخار بیرون ندهد، منفجر خواهد شد.

قانون تشابه و تضاد

در کتاب «مهتاب شبی» از این قانون گفته ام. ازدواج هایی که صورت می گیرد گاهی براساس قانون تشابه است. یعنی دختر یا پسر به دلیل شباهت هایی که در شخصیت و رفتار طرف مقابل می بینند و یا ادعا می شد که به خودشان شبیه است ازدواج می کنند و عده ای دیگر مثل (شمیلا که دختری مهرطلب بود و قدرت نه گفتن نداشت) به دنبال کسی می گردند که مکمل آنها باشد و آن چیزی را که آنها ندارند او داشته باشد، مثلاً وقتی کمرو و خجالتی هستند به طرف مرد اجتماعی، قلدر و سلطه جو می روند تا کمبود خود را جبران کنند و بهترین ازدواج آن است که هر دو قانون در آن در کنار هم باشد یعنی هم تشابه و هم تضاد داشته باشند.

تا می توانید بخندید

بسیاری از مراجعین را خنده درمانی می کنم و خنده یکی از عوامل از بین بردن ناراحتی ها و استرس ها می باشد.[/vc_column_text][vc_icon icon_fontawesome=”fa fa-check” background_style=”rounded-outline” align=”right” css_animation=”fadeInRightBig”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]اگر بدانید که رفتار طرف مقابل شما تا حدود بسیار زیادی به گذشته او مربوط است راحت تر می توانید با او کنار بیایید و در این کتاب علت رفتار افراد در گذشته آنها جستجو شده و روانکاوی شده اند و این کتاب 13 بار تجدید چاپ شد.

تو نیکی می کن و در دجله انداز

سعی کنید خوبی کنید تا خوبی ببینید و بزرگان در این مورد صحبت های بسیار کرده اند و طبق قانون کارما «از هر دستی بدهی با همان دست می گیری»

مشاوره قبل از ازدواج

یک عمر زندگی را با یک تصمیم عجولانه خراب نکنید. با مشاوره قبل از ازدواج به راحتی می توانید بفهمید که آیا «او» می تواند فرد مناسبی برای تو باشد یا نه.

رمان های داستانی در بازار احساس گرایی آنها

افراد دو دسته اند: افراد احساس گرا و عقل گرا. من سعی می کنم در کنار احساسات در کتاب هایم منطق حکمفرما باشد و مثل بعضی از نویسنده ها کتاب هایم را با کلمات ممنوعه، اسم های ممنوعه و یا طرح جلد ممنوعه جذاب نشان نمی دهم. و عاملی که باعث فروش کتاب هایم می شود محتوی آنهاست.

خداوند به تو عقل داده

درست است که گفتیم دو عامل ارث و اکتساب شخصیت را تشکیل می دهد ولی امروز که «تو» عقل بالغ داری باید مسائل بد گذشته که در ذهنت به غلط جا خوش کرده اند را بیرون بریزی و سعی کنی که رفتار خوبی داشته باشی و اینجاست که این شعر مصداق پیدا می کند:

به غیر از آنچه نمودی نمی توانستی کرد

کنون ببین که به علاجش چه باید کرد

حسن و پوتین طلایی

داستانی است که در آن پسری به نام حسن آرزوی داشتن پوتین را دارد. این کتاب دارای مضامین روانشناختی است یعنی روانشناسی شخصیت کودک را بیان کرده.

هشت سال روی آن کار کردم

هشت سال تمام بر روی کتاب فوق العاده جالب راز موفقیت در زندگی کار کردم و دایره المعارفی است که همه باید یکی از آن را داشته باشند.

«مهتاب شبی» به چاپ دوم رسید

رمان «مهتاب شبی» در عرض بیست روز به چاپ دوم رسید. من برای نوشتن آن به ویلای یکی از دوستانم در اصفهان رفتم و چندین روز پی در پی می نوشتم. چون رمان نویسی احتیاج به تمرکز خاصی دارد.

و این کتاب به شما می گوید که «گول نخورید» و یکی از جمله های نمادین آن اینست که «عشق پُر از دام است وقتی جلوه می کند، فقط انوارش را نشان می دهد و نمی گذارد سایه هایی را که این انوار می سازند ببینیم!»[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.