مراقبت از عشق

مراقبت از عشق
مدل کالا: lمراقبت از عشق
موجودی: در انبار
قیمت: 0تومان
قیمت بدون مالیات: 0تومان

همسران چگونه می توانند هوای زندگی مشترک خود را آفتابی نگه دارند؟

 

عشق مراقبت می خواهد

 

بعد از یک سال زندگی زناشویی دیگر خانم وآقا

به فکر زیبایی صورت هم نمی افتند و فقط

متوجه خلق و خو و رفتار یکدیگر می شوند.

"اسمایلز"

 

یکی از پیچیده ترین سوال هایی که جوامع امروز هنوز نتوانسته اند بدان پاسخ کافی بدهند، این است: چرا خانم ها و آقایانی که با بررسی همه جانبه و تفاهم کامل و اکثراً عاشقانه زندگی مشترک را شروع می کنند، پس از چند سال به یکنواختی رابطه و نوعی بی تفاوتی می رسند؟ بر سر آنانی که با شیفتگی و دلدادگی آغازِ زندگی خود را جشن می گیرند، چه می آید که رو در روی هم می ایستند و حاضر نمی شوند یک قدم به نفع طرف مقابل عقب بنشینند؟ چرا گاهی از هم دلزده می شوند و به جای اینکه پایه های عاطفی پیوندشان محکم تر شود، سست تر می گردد؟ ولی تنها اندکی از همسران استثنا هستند و می توانند تا پایان با یکدیگر در تفاهم کامل و توأم با عشق به سر برند! به طوری که اغلب پس از فوت یکی آن دیگری طاقت نمی آورد و او هم به سرای باقی می پیوندد، در این مقاله به این سؤال پاسخ کامل داده خواهد شد. کشف این راز خیلی از گفته ها و نگفته ها را بیان می کند.

متأسفانه اختلافِ همسرانی که به دلیل دلدادگی ازدواج کرده اند، زودتر از افرادی شروع می شود که با آشنایی قبلی یا به خاطر فامیل بودن پیمان زناشویی بسته اند. به ظاهر باید عکس قضیه صادق باشد. اما حقیقت امر چنین است. زیرا خانم و آقایی که بر پایه احساس ازدواج می کنند، کمتر مصلحت را در نظر می گیرند. آنها پس از ازدواج و فروکش تبِ عشقشان تازه متوجه ایراد طرف مقابل می شوند. زیرا اکنون دیگر نگاه مبالغه آمیز ندارند و یکدیگر را بالاتر از معیارهای حقیقی نمی بینند.

زن و شوهر جوانی که با عاشقی و دلدادگی ازدواج می کنند، برای حفظ و تداوم عشق خود باید بسیار از خود گذشتگی نشان دهند. در سایه چنین تلاشی است که نهالِ عشقشان بارور می شود و به درختی تنومند تبدیل خواهد شد. اختلاف های جزیی مانند علف هرزی است که پای نهال عشق می روید و مانع تغذیه کافی آن از خاک اطرافش می شود. حال اگر اختلاف ها ادامه پیدا کند و مثل علفی هرز دور نهال عشق بپیچد و از آن تغذیه کند، پس از چند سال این نهال به چه شکل درخواهد آمد؟

فروید، روان شناس می گوید: "عشق چیزی جز تمایلات شهوانی نیست". البته عده ای اصولاً عشق را قبول ندارند و معتقدند عشق مساوی است با :

الف : غریزه جفت؛  یعنی همان حرف اریک فروم که می گفت: "انسان از لحظه ای که بدنیا می آید تا آن دمی که از دنیا می رود هر کاری که می کند برای رفع احساس تنهایی خود است".

ب : تأیید و تصویب؛  یعنی انسانها چه خانم، چه آقا علاقه مندند که از سوی جنس مکمل یا همان جنس مخالف تأیید شوند و در حقیقت حرف آلفرد آدلر را تکرار می کنند زیرا آدلر گفته: "انسان رابطه گراست و نیاز به حشر و نشر دارد، بنابراین  دنبال کسی می گردد که او را تأیید کند".

ج: تمایل جنسی؛ یکی از ارکان عشق عبارت است از میل جنسی که البته آن هم نیازِ طبیعی هر انسانی است ولی متأسفانه در بسیاری از جوامع اصلاً اسمی از آن نمی آورند و معمولاً آن را تابو می پندارند؛ در نتیجه به راحتی از آن می گذرند ولی بعدها وقتی همسران با هم زندگی می کنند یک رکن جدید به آن میل غریزی و طبیعی اضافه می شود که در واقع همان عادت است  و بعضی افراد اسم این عادت را به اشتباه عشق می گذارند.

متأسفانه فروید بین مهر اصیل و عشق و محبت از یک طرف و تمایلات شهوانی از طرف دیگر فرقی قائل نشده است. فکر می کنم بهتر است این کج سلیقگی حضرت فروید را نادیده بگیریم.

امروزه بیشتر روان شناسان معتقدند عشق واکنشی آموختنی و احساسی فراگرفتنی است. یعنی هر آدمی عشق را با توجه به آموخته ها، باورها، ایده ها، عقیده ها، شرطی ها و محدودیت هایش می شناسد و سپس تجربه می کند.بنابراین محیط رشد آدمی تأثیر عمیقی بر عشق ورزی اش دارد. انسان های سراسر جهان با عشق یکسان برخورد نمی کنند. اما همه بر این باورند اگر دوست داشتن شدت یابد به مرحلۀ عشق می رسد. حافظ فرق عشق، هوس و تمایلات شهوانی را این گونه بیان کرده است:

 

عشقبازی کار بازی نیست، ای دل سر بباز

زان که گوی عشق نتوان زد به چوگان هوس

 

شرط حفظ عشق و علاقه

حالا ببینیم پس از این مقدمه طولانی، چه مشخصات و علائمی بیانگر این است که همسران یکدیگر را دوست دارند و سپس بررسی بیشتری کنیم تا دریابیم که این افراد چه خط مشی ای را انتخاب کرده اند که در تفاهم مطلق یا نسبی هستند، باید یادمان باشد هیچ موفقیتی رایگان بدست نمی آید، پس به تکامل و تعالی رساندن عشق بهایی دارد. هر زن و شوهری این بها را پرداختند نه تنها هر دو شاد و سرزنده خواهند بود، بلکه فرزندان برومندی هم خواهند داشت.

1. قدرشناسی

خانم و آقا باید قدرشناس یکدیگر باشند. یعنی خانم باید همسرش را بالفعل درک کند و خود را جای او، مسئولیت ها و دلمشغولی هایش بگذارد و آقا هم باید به ارزشِ کار همسرش چه بیرون از خانه کار می کند و چه خانه دار است بها بدهد و هرگز به همسرش که خانه دار است نگوید کارهای خانه جزیی هستند. قدرشناسی همسران از یکدیگر باعث دلگرمی به زندگی مشترک می شود.

 

2. مهرورزی

ابراز عشق و محبت باید کلامی باشد یعنی حتماً به زبان جاری شود به خصوص آقایانی که در این مورد خسیس اند باید بدانند که ویروس عشق در گوش خانمها  است، پس به نجواهای عاشقانه بها می دهند. مهربانی و ابراز محبت خرجی ندارد ولی بارِ عاطفی اش بسیار زیاد است. نبی اکرم (ص) در 14 قرن پیش فرموده: «مردی که به همسرش می گوید دوستت دارم یک عمر در خاطر آن زن باقی می ماند.»

 

3. حامی و پشتیبان

وقتی خانم و آقایی به یکدیگر ثابت کنند که همدم، غمخوار، مؤنس، حامی و پشتیبان یکدیگرند، هر دو به امنیت روانی می رسند در نتیجه سختی ها و مشکلات را بهتر درک و سپس تحمل می کنند. وقتی انسان فکر می کند که غمخوار و پشتیبانی  دارد، مسلماً کارآیی اش در امور بهتر می شود.

 

4. پذیرش

مهم ترین دلیل یک زندگی پایدار پذیرش همسر همانطور که هست و قبلاً بوده، می باشد. همسرانی که در فکرِ تحمیل عقیده به طرف مقابل مطابق با سلیقۀ خودشان هستند باید بدانند این طرز فکر زندگی آنها را دستخوش حوادث ناخوشایندی خواهد کرد. احترام متقابل به عقاید و افکار یکدیگر خانم و آقا را به هم نزدیک تر می کند.

 

5. متعهد بودن

مسئولیت پذیری و متعهد بودن به وعده و قول و قرارهایی که در شروع به یکدیگر داده اند، یکی از ارکانی است که زندگی خانم و آقا را به تفاهم مطلق می رساند. وفاداری به آنچه که در شروع ازدواج به صورت تعهد مطرح می شود. سهل انگاری، بی توجهی و تنبلی نسبت به تعهدات باعث بروز اختلافات پیدا و پنهان می شود.

 

6. مهارت کلامی

آگاهی به هنر مذاکره و داشتن مهارت کلامی از جمله مواردی است که باعث می شود خانم و آقا سخت ترین بحران ها را پشت سر بگذارنند. مهارت کلامی به ما می آموزد که چگونه یک بگومگوی مخرب را به گفتگویی سازنده تبدیل کنیم.

 

7. احترام به حریم شخصی

گذشت آن زمان ها که همسران جوان ادعا می کردند ما یک روح ایم در دو بدن. شرایط اقتصادی سال های اخیر و علاقه خانم ها به کار خارج از خانه خیلی از معیارهای گذشته را درهم ریخته، بنابراین همسران هر کدام حریم شخصی و فعالیت های اجتماعی مشروعی دارند که باید طرفین به این حریم احترام بگذارند.

 

8. بیماری

بیماری به معنی بستری شدن نیست که اگر اتفاق بیفتد، همسر بیمار نیاز به مراقبت و توجه همسر خود دارد، علاوه بر اینها نشانه عشق و علایق همسران زمانی بهتر خود را نشان می دهد که فرضاً اگر یکی از همسران ابراز داشت دیشب سردرد داشتم یا چنین و چنان بودم، آن دیگری باید پرس و جوی احوالش باشد. در این صورت است که انسان احساس می کند غمخواری دلسوز دارد.

 

9. اعتمادسازی

صداقت بی چون و چرای همسران با یکدیگر موجب اعتمادسازی می شود، بخصوص همسرانی که هر دو کار می کنند باید در موارد مختلف و به خصوص مسائل مادی با هم، هماهنگ باشند و در چون و چرا و سایر مواردی که نیاز به تصمیم گیری دارد از همفکری یکدیگر استفاده کنند. 

 

10. حفظ الغیب

همیشه در زندگی همسران جوان افرادی هستند که شیطنت می کنند و زن و شوهرهای بی تجربه را روبروی هم قرار می دهند. آگاه باشید که در دام این گونه افراد مغرض نیفتید، حتی زمانی که از همسر خود دلخوری دارید، نزد دیگران حفظ الغیب او باشید و اجازه ندهید دیگران به عنوان نصیحت و راهنمایی دخالتی در زندگی شما کنند.

شماره 580 هفته نامه سلامت شنبه 26 تیر 95

نوشتن نظر

نام شما:


نظر شما: توجه : HTML ترجمه نمی شود!

رتبه: بد           خوب

کد امنیتی را در کادر زیر وارد نمایید: