مقالات

زن امروز چه می گوید؟ - چهارشنبه 09 بهمن 1392 - 16:54:05
مقاله دکتر اصغر کیهان نیا در روزنامه همشهری زن امروز با زن دیروز فرق دارد. تمدن، تکنولوژی، ماهواره، اینترنت، کامپیوتر و ژنتیک همه چیز را در هم ریخته است. پژوهش، تحقیق و به تعالی رسیدن بخشی از خواسته های زن امروز شده است. آن زمان که علم و دانش در تیول مردان بود، سپری شده است. زن امروز دیگر مثل گذشته مرد را خدای خود نمی داند. او به تکنیک، تخصص و تکنولوژی بها می دهد. او امروز برای خودش کسی شده است. وقتی زن امروز در نقش پزشکی حاذق ظاهر می شود و بیمار خود، که ممکن است مرد..
علائم نوجوانی - چهارشنبه 09 بهمن 1392 - 12:52:41
مقاله دکتر اصغر کیهان نیا در نشریه فاخته  شما وقتی به پزشک مراجعه می کنید، او ضمن معاینه، سوال هایی از شما می کند، تا سرانجام به مشکل شما پی می برد و در پایان نسخه ای برایتان می نویسد. پزشک در دقایق معاینه، تلاش می کند که علتِ بیماری شما را پیدا کند، و تنها راه یافتن علت، پی بردن به علائم و مشخصات بیماری است.   تا زمانی که والدین به علائم و مشخصات بلوغ پی نبرند، قادر نیستند آن نسخۀ لازم را برای نوجوانشان بپیچند. برعکس، وقتی که از علت ها و سبب ها آگاه شدند، ادارۀ نوجوان آسان ..
نوع لباس؛ دغدغه نوجوانان - چهارشنبه 09 بهمن 1392 - 12:49:51
مقاله دکتر اصغر کیهان نیا در روزنامه زن      چه لباسی بپوشم؟ این هم یکی دیگر از سوالاتی است که همیشه جوانان از والدینشان می پرسند. چندین دست لباس دارند، ولی موقع انتخاب لباس متحیرند که چه لباسی بپوشند. نوجوان از هیچ لباسی برای مدت طولانی راضی نیست و فکر می کند که اگر هر روز لباس جدیدی برایش بخرند، وضعش از آنچه هست، بهتر می شود. مرتباً به سر و وضعش می رسد، این لباس را نپوشیده، آن یکی را امتحان می کند. هنوز از پیراهنی استفاده نکرده به بهانه قشنگ نبو..
آستانه انفجار - سه شنبه 08 بهمن 1392 - 13:25:45
    حتی زوجی عاشق در برخورد با یکدیگر دچار رنجش می شوند. زیرا به طور طبیعی وقتی کسی را دوست داریم، از او توقعاتی داریم. گاه از او بیش از دیگران هم توقع داریم و هنگامی که انتظاراتمان برآورده نمی شود، می رنجیم. البته رنجش امری طبیعی است اما باید مراقب باشیم هرگز و تحت هیچ شرایطی رنجش خود را از همسر پوشیده نداریم. زیرا رنجش های کوچک در روح مان انباشته می شود و سرانجام به آستانه انفجار می رسیم. در این مرحله است که جرقه ای می تواند آتش خشم بی پایان ما ..
نامه نوشتن به همسر - سه شنبه 08 بهمن 1392 - 13:23:25
رنجش های کوچک همچون طاعون عشق را نابود می کند. «لئو بوسکالیا»   نوشتن نامه عاشقانه یا اصولاً نامه نگاری یکی از مشغولیات دلپذیر کسانی است که دوران مجردی خود را سپری می کنند. کمتر جوانی پیدا می شود به دوست، نامزد یا همسر آینده خود نامه ننوشته باشد و راز دل نگفته باشد. در آن نامه ها از دوری ها، به هم نرسیدن ها و گاه از سختگیری والدین و اطرافیان صحبت به میان می آمد؛ از نداشتن ها، کم داشتن ها، بیکاری ها، درس خواندن ها و فارغ التحصیل شدن ها سخن می رفت؛ از امی..
چگونه به اختلاف خاتمه دهیم؟ - سه شنبه 08 بهمن 1392 - 13:21:13
  الف- شیوۀ صحیح   بیا که نوبت صلح است و دوستی و عنایت به شرط آن که نگوییم از آنچه رفت حکایت «سعدی» بازیگران: مرد: آرام، جدی، متفکر و متین زن: صمیمی، مهربان و کمی شوخ صحنه: رستورانی دنج. زوج کنار پنجره نشسته اند و در حال تمام کردن شام هستند. زن: آن نمک را به من می دهی؟ (مرد در حالی که در فکر فرورفته، نمکدان را به زن می دهد. زن تلاش می کند مرد را به حرف بیاورد. با کمی شوخ طبعی و صمیمیت حرف می زند.) زن: عزیزم، لطف می کنی و در لیوانم..
مرد بی وفا، زن بخشنده - سه شنبه 08 بهمن 1392 - 12:52:39
 مقاله دکتر کیهان نیا در مجله جوانان امروز        البته باید تصدیق کرد همه مردان احمد آقا نیستند. متأسفانه معدودی از مردان به رغم وجود همسری شایسته که جای هیچ بهانه ای برایشان باقی نمی گذارد، باز بی وفایی می کنند. خانمی که به نام مستعار نرگس از او یاد می کنم، می گفت: «وقتی شب ها صدای پای شوهرم و باز کردن در را می شنیدم، چنان از خود بی خود می شدم که می خواستم به پایش بیفتم. خدا را صد هزار بار شکر می کردم سالم است و اتفاقی برایش نیفتاده. ولی امروز تا اسمش را م..
زنان مدرن ، مردان سنتی - دوشنبه 13 آبان 1392 - 12:30:11
  نقش زن در گذشته های دور بسیار تعیین کننده بود. از جمله پیدایش کشاورزی، دامداری و پزشکی را به او نسبت می دهند. مرد فقط به شکار می رفت و به اصطلاح کمک خرج خانواده بود. در نتیجه جامعه مادر سالار پدید آمد. به ویژه که در آن زمان های دور زن به دلیل قدرت زایش مورد تکریم فراوان قرار داشت. اما به تدریج جامعه های مادرسالار رو به اضمحلال رفتند و قدرت از دست زنان خارج شد، زیرا با پیشرفت تمدن مرد ابزار ساز شده بود و رفته رفته توانست قدرت را در دست بگیرد و قانون وضع کند. طب..
روانشناسی تملق - دوشنبه 13 آبان 1392 - 12:21:19
     عده ای معتقدند که مقبولیت یکی از بزرگترین آرزوهای پنهانِ هر انسانی است، ولی در گفتگوهای عادی کمتر به این آرزو اشاره می شود، اینکه شما به هر کجا می روید قدمتان را مبارک بدانند و از حضور شما اظهار خوشوقتی بنمایند برای هر کسی مطلوبیت خاصی دارد که حاجت به ثابت کردن آن نیست بنابراین، اگر کسی تلاش کند که به این آرزو برسد راه دوری نرفته است، ولی عده ای با وجودی که در این راه تلاش زیادی می کنند معهذا، از نتیجۀ بدست آمده راضی نیستند، شاید این دسته از آدم ها به آفت های دوست..
چگونه در دل شوهر راه یابیم؟ - شنبه 30 شهریور 1392 - 11:10:43
امیدوارم خانم های محترم از این عنوان یکه نخورده باشند و نگویند چرا ما زنان باید به فکر راه یابی به قلب شوهر باشیم. چرا آنها نکوشند در قلب ما راه یابند. صد البته اعتراض خانم ها وارد است. مردان هم چنین وظیفه ای دارند اما در این جا روی صحبت با آن دسته از خانم هایی است که میل دارند به قلب شوهر راه یابند اما شیوه اش را نمی دانند. راههای ساده و عملی زیر به ظاهر پیش پا افتاده و بی اهمیتند، اما تجربه های نگارنده حاکی از آن است که بیشترین اختلاف های خانواده ها در همین نکات به ظاهر جزیی ..