خشونت علیه زنان

مصاحبه دکتر کیهان نیا با پایگاه خبری نشان آنلاین

 

 

نشان آنلاین. سیدعلیرضا دادگر حسینی

 

یکی از چالش‌هایی که کشور ما از گذشته تا کنون با آن رو به رو بوده، پدیده خشونت علیه زنان جامعه که مادران این ملت هستند، است. زنان در عین حال که نیمی از جمعیت کشور ما را تشکیل می‌دهند اما در بسیار از موارد، مورد تبعیض واقع می‌شوند. نشان آنلاین در ادامۀ رسالت خود به سراغ دکتر اصغر کیهان نیا روانشناس و کارشناس صدا و سیما رفته تا نظرات ایشان را جویا شود که در ادمه می‌خوانید:

 

1. ریشه‌های خشونت علیه زنان در جامعه و خانواده‌ها به چند دسته تقسیم می شود؟

هر نوع خشونت فیزیکی و بدنی مانند صدمه زدن به اشیای منزل و ضرب و شتم همسر یا خشونت روانی و کلامی مانند تحقیر و بهانه جویی نسبت به چهره و شرایط جسمانی زن و ابراز تنفر نسبت به بستگان وی و همچنین خشونت اجتماعی شامل منع اشتغال و تحصیل، ممنوعیت ارتباط با بستگان حتی به صورت تلفنی، خشونت های اقتصادی مانند نپرداختن خرجی و زن را در تنگنای اقتصادی قرار دادن یا اقدام به خیانت با توجیه صیغه مهمترین و شایع ترین انواع همسرآزاری مردان نسبت به زنان است.

متأسفانه چیزی که در حال حاضر رایج شده و از انواع خشونت است چند همسری به بهانه تولید نسل درست است که قانون در شرایطی خاص به مردان اجازه چند همسری می‌دهد، اما این فقط در شرایطی خاص است و متأسفانه بعضی مردان که از لحاظ مالی امکانات مناسبی برای خودشان فراهم کرده اند اقدام به این عمل شرم آور و نابود کننده بنیان خانواده و فرزندانشان می‌کنند. 

 

2. نقش رسانه‌ها در برخورد با این پدیده را چطور ارزیابی می‌کنید و چه کاستی‌هایی  مشاهده کردید؟

متأسفانه با انتشار اخبار و مشاهده خشونت علیه زنان قبح این عمل شرم آور تا حدی از بین می‌رود. رسانه‌ها باید فرهنگ سازی کنند و انواع خشونت و علی الخصوص پدیده خیانت و عوارض آن را مورد بحث و تفصیل قرار دهند، باید قوانین حمایتی از زنان که در قانون به آن اشاره شده را برای زنان بازگو و منعکس کنند تا زنانِ جامعه نسبت به حقوقشان آگاهی کافی پیدا کنند.

 رسانه باید برای مخاطبان خود دیگر عوامل خشونت مانند خشم و هیجان را آسیب شناسی کرده و اثرات مخرب آن بر روی افراد را بازگو کند. همچنین صحنه‌های ارتکاب جرم و خشونت‌هایی که در جامعه رخ می دهد را زیاد منعکس نکنند، چرا که خشونت، خشونت به بار می‌آورد. وقتی فردی ناظر بر صحنه هایِ خشونت آمیز در تلویزیون باشد ناخودآگاه او هم به خشونت ترغیب می شود.

 

3. با اینکه کشور ما در حال گذار به سمت توسعه یافتن و مدرنیته می‌باشد، هنوز خانواده هایی با نظام مردسالار به چشم می‌خورد. چگونه می‌توان با این دیدگاه‌ ها مقابله کرد؟

امروز عصر تکنولوژی و اینترنت است. امروز نمی‌توان مانند قرون گذشته فکر کنیم و زن را موجودی پایین‌تر و جنس دوم بدانیم، چرا که اینها توهین به نیمه بشریت است. زنی که امروز استاد دانشگاه است، دکتر است، وکیل است، با زن دیروز فرق دارد. مردان نباید سنتی و مردسالار باقی بمانند. مردان باید تجدید نظر کنند. قانون هم باید تجدید نظر کند. خوشبختانه در سال‌های اخیر امتیازات خوبی جمهوری اسلامی به زنان داده است، ولی نه خودِ زنان از این امتیازات اطلاع دارند و نه مردان توجه می کنند.

 

4. تا چه اندازه عدم تعریف و باور درست از برابری زن و مرد را در رشد پدیده خشونت علیه زنان موثر می دانید؟

مردان چون قانون گذار بودند معمولاً همه چیز را به نفع خودشان تصویب کردند  ولی امروز باید در این تفکر تجدید نظر شود، چرا که زن امروز با زن دیروز فرق دارد.  زن امروز نان آور خانه است، به اقتصاد خانواده کمک می‌کند، رئیس خانواده است. ما بجای اینکه مرد را از زن بالاتر بدانیم باید به فرهنگ شایسته سالاری برسیم، یعنی هر کس شایسته‌تر و توانمند تر است شانس بیشتر داشته باشد.

 

5.  نقش ارزش‌ها و باورهای دینی مردم در مقابله با این پدیده را چطور ارزیابی می‌کنید؟

نبی اکرم می‌فرماید: مردی که به زنش می‌گوید دوستت دارم یک عمر در خاطرش باقی می‌ماند. رفتار خوب با زنان را تمام رهبران دین ما در روایات مختلف توصیه کرده اند منتها بعضی از مردان برای مقاصد بد خود دین را دست مایه می‌کنند به طور مثال برای اینکه چند همسری خودشان را توجیه کنند عنوان می‌کنند که این موضوع یک عمل شرعی است در حالی که این خشونت علیه زنان است و این عمل سوء استفاده از دین است و کاملاً با آموزه‌های دینی منافات دارد.

 

6. در دوره دولت احمدی نژاد به شدت با پدیده خشونت علیه زنان در خانواده‌ها و جامعه مواجه بودیم، آن دوره را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در آن زمان به متحجرین و افراطیان میدان زیادی داده شد از جمله اقدامات در آن دوره کاهش ساعت کار زنان به بهانه برگرداندن آنان به خانه بود و بسیاری از موارد دیگر باعث شد که زنان احساس تحقیر کنند. در دولت احمدی نژاد تریبون دست افرادی که افکار متحجرانه و پوسیده داشتند افتاد و خود به خود آن کردند که می‌خواستند، یعنی از یک طرف زنان ما را از صحنه اقتصاد و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی تا آنجا که در توانشان بود دور کردند، و از طرف دیگر برای عوام فریبی سمت وزارت را به زن دادند.

 

7. دولت تدبیر و امید تا کنون نشان داده که در برخورد با پدیده خشونت موضع کاملاً روشن و قاطعی دارد شما چه پیشنهادات و انتقاداتی در این زمینه به دولت دارید؟

دولت با شعار تدبیر و امید آمد و بسیاری از زنان هم به این دولت رأی دادند اما متأسفانه دولت در همه جا دخالت مستقیم ندارد که بخواهد آن هدف عالیه‌ای که داشتند و دارند را اجرا کند چرا که نهادهای هم ارز متأسفانه نمی‌گذارند دولت اقدامات مطلوب خود در این زمینه را انجام دهد. همان دلواپسان که همیشه ادعا  دارند حرف مردم را می زنند. رئیس جمهوری که این همه رأی آورده حرف مردم را به قول این افراد نمی‌زند ولی فلان فرد مدعی است که می زند و حتی خودش را مردم می‌داند. این نهادها دست دولت تدبیر و امید را بسته اند، امیدوارم آنها در این رفتارشان تجدید نظر کنند تا دولت بتواند اقدامات مطلوبی که تا الان انجام داده را بهتر پیش ببرد.

 

8.  عدم داشتن حق طلاق برای خانم‌ها یکی از عوامل رشد خشونت در میان زوجین از سوی همسرانشان است. شما در این خصوص چه دیدگاهی دارید؟ و تا چه اندازه این موضوع با برابری حقوق زن و مرد تعارض دارد؟

قانون می‌گوید: مرد هر وقت بخواهد می تواند زن خود را طلاق دهد. این قانون متأسفانه دست‌آویزی است برای بعضی از مردان در جهت آسیب رساندن به زن‌ و در مواردی نیز برای فشار آوردن به همسرانشان از آن استفاده می‌کنند و خشونت را به او تحمیل می‌کنند، حال اگر زنی شاغل نباشد و پشتوانه مالی نداشته باشد، در وضعیت بسیار بدی قرار می گیرد، در واقع   باید شکنجه‌های روحی و عاطفی شوهرش را تحمل کند. البته قانون  در شرایط استثنایی مثل جنون مرد یا حبس  طولانی مدت مرد با حکم حاکم شرع زن را مطلقه می‌کند ولی این موارد بسیار نادر است و کاملاً با تساوی حقوق زن و مرد تعارض دارد.