فقط کافی است آرزو کنید

گفت و گوی مجله پنجره خلاقیت با دکتر اصغر کیهان نیا

اتوبیوگرافی دکتر کیهان نیا بهترین مقدمه برای شروع مصاحبه با ایشان است. مجری معروف برنامه های تلویزیونی و نویسنده شناخته شده بسیاری از کتابهای روانشناسی خانواده و خانواده خوشبخت و مسائل مبتلابه جوانان و ازدواج و اشتغال و ... در سایت شخصی اش زندگی نامه اش را نوشته است و نقل بخش هایی از آن می تواند حاوی نکات جالبی باشد که آن را به عنوان مقدمه می آوریم:

 

 • آیا موفقیت یک تعریف کلی دارد؟

اکثر دانشمندان و انسانهای بزرگ سعی کرده اند تعریف جامع و کاملی از موفقیت ارائه دهند تا مورد استفاده قرار گیرد اما شمار فراوان این تعاریف موجب شده که تا به حال توصیف دقیق و مشخصی از این کلمه در دست نباشد. ما همیشه در این فکر هستیم که آیا موفقیت گذراندن مدارج تحصیلی یا رسیدن به ثروت یا قدرت و پست و مقام اجتماعی یا داشتن همسری دلخواه یا فرزندانی شایسته است یا اصولاً برتری و بالاتری به دیگران نشانه موفقیت است و یا در نهایت اینکه باید هنرمندی محبوب یا نویسنده ای بزرگ یا موسیقیدان مشهوری باشیم تا موفق خوانده شویم. بسیاری از افراد که به خواسته هایشان دست پیدا کرده اند خود را موفق می دانند ولی در عین حال ممکن است که این موفقیت از نظر دیگران اعتباری نداشته باشد.

بنابراین موفقیت امری نسبی است به دلیل اینکه انسانها دارای علائق و استعدادهای مختلفی هستند. اما اکثریت مردم موفق را کسی می دانند که به آرزوهای خود رسیده باشد و در عین حال نیز در درون احساس رضایت خاطر داشته باشد و این خود حاصل تلاش مداوم در زندگی است و می توان گفت که در اصل هیچ کس واقعاً موفق نیست مگر خوشبخت باشد و خوشبخت آن کسی است که در طول زندگی خود کاری با ارزش و مفید انجام دهد و در عین حال راضی باشد. به مفهومی نیل رضایت بخش به هدف، تعریف مناسبی است.

 

 • آیا هدفی که دنبال کردنش انسان را به موفقیت برساند مشخصه خاصی دارد؟

خواسته ها و آرزوی انسان ها با هم متفاوت است اما در کل یک هدف مثبت و سازنده که منجر به موفقیت شود یکسری مشخصات خاص دارد. بسیار پیش آمده که انسانها به آنچه آرزویش را داشته اند نرسیده اند یا مسیر را اشتباه رفته اند یا آن آرزو روشن و مشخص نبوده است یا به امکانات خود بی توجه بوده اند یا در نیمه راه پی برده اند که هدف مورد نظر سعادتی به دنبال ندارد و یا در بی نهایت پس از رسیدن به آرزوهایشان باز هم ناراضی هستند.

 

 • پس لطفاً مشخصه های هدف سازنده را نام می برید؟

یک هدف خوب و سازنده:

1- باید رفاه و آسایش به همراه بیاورد.

2- احساس مفید بودن و نشاط به انسان بدهد.

3- این انتخاب تحت فشار خانواده و دیگر اطرافیان نباشد.

4- از روی حسادت و رقابت با کسی انتخاب نشود.

 

 • برای رسیدن به اینجا شما چه پیشنهادی دارید؟ بیشترین مشکل ما نداشتن هدف است. ما اکثراً نمی دانیم که دقیقاً چه می خواهیم، بنابراین در صورت امکان لطف کنید راهکارهایی که برای پیدا کردن هدف وجود دارد را بیان کنید.

بهترین و موثرترین راه آرزو کردن است. لازم نیست که به سرعت این اتفاق بیفتد. اما انسانی که هیچ آرزویی ندارد هیچ وقت به موفقیت نخواهد رسید. سپردن آرزوها به مغز و ایجاد فرصت لازم برای بررسی یکایک آنها، امروز بین همه کسانی که به نیروی شگفت انگیز مغز آگاهند، متداول است. ما باید بدون در نظر گرفتن نظر دیگران زمان مشخصی را به مرور خواسته های واقعی خود اختصاص دهیم و فارغ از مشکلاتی که درگیر آنها هستیم، و انرژی جسمی و فکری را که برای غلبه بر مشکلات صرف می کنیم در جهت هدفی کاملاً شخصی و مشخص بکار ببریم. اکثر مشکلات غیر قابل تحمل زمانی وجود دارند که ما در جهت هدف خاصی نیستیم. همین حالا یک کاغذ بردارید و هر آنچه را که به آن علاقه دارید بنویسید. هر چیز که هست و هر تعداد. هر چه تعداد آرزوهای شما بیشتر باشد حق انتخاب شما بالاتر می رود. آرزوهایتان را بنویسید. این مهمترین و اولین گام در جهت برآورده شدن و موفقیت شما است. زمانی که ما شروع به حرکت در جهت خواسته هایمان می کنیم دیگر مشکلات زندگی به همان قوت قبلی برای ما وجود نخواهد داشت.

 

 • چه راهکارهایی برای تحقق اهداف وجود دارند؟

مهم ترین چیز فکر کردن به اهداف بزرگ است، به کوچک راضی نباشیم.

بدانیم رسیدن به آرزوها به شانس و اقبال هیچ ربطی ندارد و تنها چیزی که ما را به آرزوهایمان می رساند پشتکار و علاقه ماست. یکی دیگر از راهکارهای رسیدن به هدف آن است که هدف بزرگ خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنیم که در راستای همان هدف بزرگ قرار دارند.

زمان بندی، یکی از مهم ترین اقدامات است. به این صورت که برای انجام هر کار باید زمان مشخصی در نظر گرفته شود. پیمودن هر مسیری با علم به فراز و نشیب های آن زمان خاصّ خود را می طلبد. مثلاً تحصیلات دانشگاهی نسبت به اهداف دیگر احتیاج به زمان بیشتری دارد. پس از این تقسیم بندی می توان اوقات خود را جهت اجرای اهداف متعدد به طور همزمان تنظیم کرد. به عنوان نمونه ضمن اخذ تخصص در یک زمینه در فکر پرورش روح و جسم خود نیز باشید و یا طی تحصیلات دانشگاهی زبان خارجه خود را تقویت کنید و در عین حال باید روی هدف تمرکز کافی کرد.

ما باید مثل ذره بین عمل کنیم که آفتاب می گیرد و از یک نقطه رد می کند. ما نیز باید از تمام پتانسیل ها و انرژیمان استفاده کنیم و آن را روی یک نقطه متمرکز کنیم مثلاً بدست آوردن اطلاعات از تمامی چیزهایی که به آن هدف مشخص ربط دارد مشاغل، کتاب ها و کلاس های خاصّ مربوطه.

 

 • آیا الگوبرداری از مسیری که دیگران رفته اند خوب است یا هر کس باید خودش مسیرش را انتخاب کند؟

خواندن سرگذشت انسانهای بزرگ ما را در روند دستیابی به هدف صحیح یاری می کند. با مطالعه و تعمق بر زندگی اندیشمندان و نیز با تکیه بر تجربیات آنها خود را بهتر می شناسیم و به توانایی ها و علائق و قدرت درون خویش بیشتر آگاه می شویم.

 

 • آیا موفقیت می تواند در یک حوزه خاص از زندگی وجود داشته باشد مثلاً کسی که در شغلش موفق است اما در زندگی خانوادگی نه؟

اکثراً این موارد وجود دارد و دلیل اصلی آن نیز غرور کاذب این افراد است که به خاطر قابلیت هایی که در یک حوزه خاص دارند، خود را در تمام زمینه ها صاحب نظر می دانند و دست از تلاش در دیگر زمینه های زندگی برمی دارند.

 

بهترین راه حل مطالعه و تحقیق و مشاوره

 

 • آیا باید آرزوهایمان را با مشخصه های هدف سالم تطبیق کنیم؟

بله.

 

 • نظر شخصی شما راجع به جاه طلبی چیست آیا این هم نوعی هدفمندی است؟

برخلاف نظر اکثر آدم ها، جاه طلبی بسیار موثر است. جاه طلبی به نوعی یک انگیزه قوی برای موفقیت است و به ما گوشزد می کند که آن آدم به آب باریکه راضی نیست و به خودش حق می دهد که از توانایی ها و استعداد خود آن چنان استفاده بهینه کند که بتواند به حقّ واقعی خودش برسد.

جاه طلبی فقط آنگاه منفی و مذموم است که برای رسیدن به هر چیز پا روی اخلاق و ارزشهای انسانی بگذاریم.

 

 • آیا اخلاق انسانی در بعضی موارد مخصوصاً در جامعه امروز مانع رسیدن به هدف نیست؟

باید برگردیم عقب و راجع به هدف مورد نظرمان بیشتر تحقیق کنیم. اشکال یا در خود هدف است یا اطلاعات ما کافی نیست و ما مهارت کافی برای رسیدن به آن را بدست نیاورده ایم. اصولاً هیچ هدف خوب و سالمی وجود ندارد که ما مجبور باشیم برای رسیدن به آن ارزش های انسانی را نادیده بگیریم.

 

 • ابتدایی ترین اقداماتی که بعد از انتخاب هدف می کنیم چیست؟

مطالعه، تحقیق و مشاوره.

ما باید اشراف کافی حول و محور هدف انتخابی پیدا کنیم و برای این شناخت، بهترین راه حل مطالعه و تحقیق و مشاوره است.