هنگام عصابیت چه کار کنیم؟

مصاحبه خبرگزاری فارس با دکتر کیهان نیا

اصغر کیهان نیا، روانشناس گفت: هنگام عصبانیت در برخوردهای اجتماعی مثلاً هنگام تصادف 10تا 30 ثانیه به مغز فرصت مکث و آنالیز مسئله را بدهید.

وی گفت: در پیشامدهای منفی اجتماعی باید دکمه مکث ذهن را فشار دهید.

وی افزود: مدت زمان این دکمه باید بین 10 تا 30 ثانیه باشد زیرا در این مدت مغز می تواند وضعیت موجود را آنالیز کند.

کیهان نیا اظهار داشت: در موقع بحران های اجتماعی مثل تصادفات رانندگی باید مراحل زیر را پشت سر بگذارید: ابتدا 5 نفس عمیق بکشید و سپس 5 نفس عادی، بعد از آن راجع به موضوع فکر کنید، سپس سهم خود را در آن ماجرا بررسی کنید، بعد از آن نوبت به تعمق می رسد، مشورت گام بعدی است و در نهایت اقدام به تصمیم گیری کنید.

این متخصص بهداشت روانی تصریح کرد: اگر این مدل را در مواجهه با بحران‌های اجتماعی رعایت کنیم، مغزمان فرصت آرامش و پردازش اطلاعات پیدا می‌کند.

 

کیهان نیا گفت: هر اتفاقی، نقطه بحرانی دارد و زمان، درمانگر آن است. با وقوع یک رویداد، نقطه بحرانی فعال می‌شود که در همان زمان قادر به خاموشی نیست.

 

کیهان‌نیا تصریح کرد: پیش از وقوع بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله باید پیش‌بینی و تمهیدات لازم به لحاظ روانی در نظر گرفته شود.

 

وی افزود: تکرار این جمله که بالاتر از سیاهی که رنگی نیست و زمان التیام آور است، موجب می‌شود تا در مواجهه با بحران‌ها سرمه‌ای باشیم نه مشکی.

 

وی گفت: هر حادثه‌ای در گام نخست فرد را شوکه می‌کند که باید مراحلی را که به آن اشاره شد انجام دهد.

 

این متخصص بهداشت روانی خاطرنشان ساخت: نگرانی نسبت به آینده یکی از دلایل عصبانیت افراد است چرا که آنها از مبهم بودن آینده می‌ترسند. بنابراین پیش‌بینی می‌تواند توان مقابله افراد را بالا ببرد.