چگونه در دل شوهر راه یابیم؟

امیدوارم خانم های محترم از این عنوان یکه نخورده باشند و نگویند چرا ما زنان باید به فکر راه یابی به قلب شوهر باشیم. چرا آنها نکوشند در قلب ما راه یابند. صد البته اعتراض خانم ها وارد است. مردان هم چنین وظیفه ای دارند اما در این جا روی صحبت با آن دسته از خانم هایی است که میل دارند به قلب شوهر راه یابند اما شیوه اش را نمی دانند. راههای ساده و عملی زیر به ظاهر پیش پا افتاده و بی اهمیتند، اما تجربه های نگارنده حاکی از آن است که بیشترین اختلاف های خانواده ها در همین نکات به ظاهر جزیی ریشه دارد:

 

با شوهری که از سر کار می آید، چه رفتاری دارید

بدیهی است همه خانم ها می گویند دست کم طی دو ساعت اول باید مهربان و خوش رفتار باشیم. اما سوال این است: آیا همه خانم ها دقیقاً به آنچه می گویند در عمل هم وفادارند؟ نکات زیر گرچه بی اهمیت به نظر می رسند اما نقش کلیدی و بسیار مهمی در حُسن روابط زناشویی ایفا می کنند. توصیه های زیر را در زندگی خود به کار ببرید تا اثرات مطلوب آن را به خوبی مشاهده کنید:

 

 

وقتی همسرتان از سر کار می آید چه باید بکنید

سلام و احوالپرسی معمول منتها با خوشرویی و گفتن خسته نباشید؛ گرفتن کیف، کت و بسته های مواد خریداری شده؛ دادن خبرهای خوش؛ آرام کردن فرزندان و هر یک را به کاری مشغول کردن؛ سریع آماده کردن میز غذا یا چیدن سفره؛ پرس و جو از اوضاع کاری روز و فرصت دادن به مرد تا حرف هایش را بزند؛ خلاصه این که به هر طریق می توانید احساس خوب خود را از ورود شوهر به خانه ابراز کنید.

 

وقتی همسرتان از سر کار می آید، چه نباید بکنید

بی اعتنایی و سرد رفتار کردن؛ درخواست انجام کاری پیش از غذا خوردن؛ دادن خبرهای بد؛ گله و شکایت از بچه ها؛ شکوه و شکایت از کارهای روزانه؛ درخواست پول یا بیان سایر توقعاتی که احتمالاً برای مرد مشکل آفرین است.

 

مواظب حسادت های شوهرتان باشید

اگر می خواهید همیشه در قلب شوهرتان جای داشته باشید، هیچ گاه بیش از حد از مردی نزد او تعریف نکنید، هیچ وقت چیزهایی را که از دیگران یاد می گیرید با آب و تاب پیش او بازگو نکنید. از کجا می دانید به غرور شوهرتان برنخورده است؟ آخر همه مردهای دنیا آن قدر منطقی نیستند که حرف حساب را بپذیرند بی آن که گوینده برای شان مهم باشد. بعضی از مردها گاهی حسادت خود را پنهان می کنند و قدرت ابراز آن را ندارند. آن وقت دچار دردی درونی می شوند که پیامدهای آن خوشایند نیست. شما باید متوجه این خصیصه مردها باشید. از سوی دیگر شوهرتان با حسادت به طور غیر مستقیم به شما نشان داده است چقدر دوست تان دارد!

 

غُرغُر کردن چاره کار نیست

زبان انسان مثل فرمان اتومبیل است. اگر رهایش کنیم به هر طرف که دلش بخواهد می چرخد. بعضی ها از زبانشان درست استفاده نمی کنند و هر چه به دهانشان می آید می گویند. شاید همه حرف هایشان هم درست باشد اما هنوز متوجه نشده اند برای رسیدن به مقصود گاهی نیاز به سخنرانی نیست. اگر نتیجه کاری خوب بود، می توان تکرارش کرد اما اگر حاصل منفی بود، باید شیوه دیگری در پیش گرفت.

با سرزنش، غرولند، بداخلاقی و رنجورنمایی فقط مرد را فراری می دهید. خانه محل آسایش و آرامش مرد است. اگر دائم خطاهای او یا مشکلات خود را به رخش بکشید عاقبت می گریزد، به جایی پناه می برد که از این مزاحمت به دور باشد. رگ خواب شوهرتان را به دست آورید، آن وقت همه چیز درست می شود.

 

زن رنجیده چه می گوید

زنی که از شوهرش رنجیده است، در چه حالت روحی به سر می برد و چه می کند: به او بی احترامی می کند؛ دانسته یا ندانسته او را نزد دیگران تحقیر می کند؛ هیچ یک از کارهای خوبش را نمی بیند یا اصلاً باور ندارد؛ ناخودآگاه سعی می کند او را عصبانی کند؛ با هر گونه بدگویی از شوهرش همراهی می کند؛ به حسودان و معاندان میدان می دهد تا از شوهرش انتقاد کنند؛ منطق و انصافش را نسبت به شوهر از دست می دهد؛ به خواسته های شوهر ترتیب اثر نمی دهد؛ با کوچکترین چیزی از کوره درمی رود و جنجال به پا می کند؛ با همه سر ناسازگاری دارد و دائم به پروپای اطرافیان می پیچد؛ خانه را به خوبی اداره نمی کند؛ با مهمان بدرفتاری می کند و ....

با این شرایط روحیِ زن فضای خانه متشنج و زندگی در آن برای همگان سخت می شود. با این واکنش ها ناخودآگاه زن جایش را در قلب شوهر از دست می دهد و متأسفانه در صورت ادامه این وضعیت از چشم او می افتد. پس تنها یک راه باقی می ماند: گفت و گو به شیوه درست و منطقی.

مراقب حساسیت های شوهرتان باشید

اگر در محفل ها احترام لازم را به شوهرتان نگذارید، نباید انتظار داشته باشید دیگران برایش ارزش قائل شوند. همواره باید در کنار شوهرتان باشید نه در مقابل او. اگر چنین کردید باید تاوان خطاهایتان را هم بپردازید.

برای مردان بیگانه لطیفه نگویید

جنبه های منفی زندگی ماشینی آدمی را به شدت خسته می کند. درصد بالای افسردگی انسان ها، بیماری های اعصاب و نیز خودکشی ها حاکی از شدت رنجور بودن روان ماست. در مقابل، علم روانشناسی به سلاح هایی چون خنده متوسل می شود که قادر است ناراحتی های سطحی روحی را از بین ببرد یا از افسردگی های مقدماتی جلوگیری کند. اما باید بدانیم چه بگوییم تا بخندیم. نیش زدن و توهین به ملیت، نژاد یا لهجه دور از شأن آدمی است. به علاوه باید حد و مرزها را بشناسیم و بدانیم چه کسی را می خندانیم. اگر زنی به هنر لطیفه گویی آراسته است، امتیاز برجسته ای دارد. اما باید مراقب باشد این امتیاز کار دستش ندهد. هیچ مردی دوست ندارد همسرش برای مردان غریبه و تازه آشنا لطیفه تعریف کند به ویژه اگر آن لطیفه مودبانه نباشد. اگر خانمی می خواهد در جمعی لطیفه بگوید، بهتر است شوهرش او را همراهی کند. اگر شوهر هم کم حرف است زن باید موقعیتی ایجاد کند که او را سر شوق بیاورد تا حرف بزند یا لطیفه بگوید، نه این که خود با شمع محفل شدن او را بیازارد.

 

من از تو سرم

در مهمانی ها مراقب شیطت های اطرافیان باشید. معمولاً بی غرض نیستند. بنابراین با طناب آنها به چاه نروید و در دام من از تو سرم نیفتید که زندگی خود را دستخوش مشکلات می کنید.

زندگی سعادت بار ناشی از مراقبت های زوجین است. مردان هر ضعفی داشته باشند، مایلند مورد محبت و احترام همسرشان واقع شوند. مواظب باشید به دام آدم های حسود و دو به هم زن نیفتید که رهایی از شرّ آنها آسان نیست. اگر همسرتان عیبی دارد، مواظب باشید در هیچ شرایطی با دیگران در میان نگذارید. زیرا متأسفانه آن را بزرگ تر می کنند و باعث سرشکستگی شما می شوند. چرخ زندگی باید به دست خودتان بچرخد، آن را به دست دیگران ندهید که در جهت منفعت و مصلحت شما نمی چرخانند.

 

به همکاران شوهرتان احترام بگذارید

منشی همسرتان مثل بقیه کارمندان است، نباید به او حساسیت داشته باشید. او فقط کارمندی است که برای وظایف محول شده حقوق می گیرد. بنابراین اگر کارهای دیگر از جمله دستورهای شما را انجام نداد، نمی توان به او اعتراض کرد. به خاطر شوهرتان هم شده باید رابطه خوبی با همکارانش داشته باشید. اگر بخواهید به هر رابطه کاری او مشکوک باشید، زندگی خود و شوهرتان را تباه کرده اید. متأسفانه در همه دنیا این پیشداوری غلط و بدبینانه وجود دارد که بیشتر مدیران شرکت ها با منشی های زن مهربان و دوست هستند. بر این اساس هم جوک ها ساخته و پرداخته شده است. گرچه شاید خیلی به ندرت چنین اتفاقی بیفتد اما همواره و در همه جا چنین نیست. شوهرانی که به اقتضای کار ناچار به انتخاب منشی زن هستند، هرگز حاضر نمی شوند سرنوشت موسسه ای را دستخوش چنین مسئله ای بکنند. اگر مردی گریز پا باشد، بی وفایی اش را از دهها طریق دیگر می تواند اعمال کند، بنابراین زنِ با شعوری که خواستار ترقی و تعالی شوهر است، هرگز مغزش را در اختیار این افکار مسموم و ناسالم قرار نمی دهد. بلکه خوش بینانه می کوشد با منشی یا دیگر خانم های همکار شوهر، رابطه معقولی برقرار سازد تا موجبات آرامش کاری او را فراهم کند. از طرفی بعضی از زنان به خاطر تخصصی که دارند از جمله گذراندن دوره های منشی گری، وارد این حرفه می شوند. زیرا به خودِ کار علاقه مند هستند و از طرفی حقوق خوبی هم دریافت می کنند. بنابراین روا نیست مورد بی مهری شما قرار بگیرند.

 

 

سنگ صبور شوهر باشید

نشاط، سرزندگی و خوشرویی شما اگر همراه با حوصله و صبوری باشد، شوهرتان خوشبخت ترین مرد عالم است. مردی که خسته و کوفته از فشار محیط کار به خانه می آید، پی مکان امنی است تا تجدید قوا کند. شما خانم محترم باید چنین محیطی را برای او فراهم کنید، اگر کردید مطمئن باشید شوهرتان قدر و منزلت شما را خواهد دانست. بنابراین تکرار می کنم با نشاط و خوش اخلاق باشید تا همه چیز از آنِ شما باشد. سعی کنید غمخوار شوهر باشید و در ناراحتی هایش شریک شوید. او باید شما را یار و مددکار خویش حس کند. وقتی از سختی ها و مشکلات می گوید، فقط گوش کنید و هیچ حرفی نزنید. بگذارید بفهمد با علاقه به حرف هایش گوش می دهید. او در این لحظه محتاج پند و اندرز نیست، فقط گوشی شنوا و صمیمی می خواهد که عقده دلش را خالی کند. سعی کنید سنگ صبورش باشید و به او مجال دهید خود راه حل مشکلاتش را بیابد. به هوش باشید هیچ گاه از اشتباهات یا اعتراف هایش چماقی بر علیه اش نسازید.