چرا مردان ایرانی به سمت آرایش گرایش پیدا می کنند؟

 
مصاحبه خبرگزاری فارس با دکتر کیهان نیا

 

برخی از مردان فکر می‌کنند هر چقدر زیباتر باشند و آرایش کنند بهتر می‌توانند جنس مخالف را جذب کنند، در صورتی ۸۰ درصد دختران از این‌گونه پسران متنفرند.

 

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس، سایت الف نوشت: حالا دیگر پکیج و ست آن هم آمده؛ ست لوازم آرایش مردانه برای مردان ایرانی، مردانی که روزگاری داشتن اخلاق پهلوانی و قهرمانی و داشتن زور بازو معیار اصلی برای «مرد بودن» آنها بود، حالا عده ای از آنها که در حال فزونی هستند زیر ابرو برمی دارند، رژ لب میزنند و حتی بسان دختران راه می‌روند.

با گشتی در بازار و اماکن عمومی میتوان خیل عظیمی از پسران آرایش کرده را دید، پسرانی با ابروهای باریک، گونه های سرخ، موهای بافته شده و رنگ کرده و لباسی با یقه باز مانند دوشیزگان دم بخت در شهر خودنمایی می کنند. در نگاهی دیگر مردانی با موهای بلند، لباسهای تنگ و بدن‌نما و برخی شلوارهای گشادی که هر لحظه امکان افتادن آن وجود دارد جلب توجه می کنند. حالا دیگر برای خود آرایشگاههایی هم دارند و اگر زمانی در خفا و به دور از چشم پدر و مادر زیر ابرو برمی داشتند و آرایش می کردند اکنون قبح این کار ریخته شده و این گونه آرایش را به روز بودن تصور می کنند.

 

* ایرانیان سالانه چند دلار خرج آرایش می کنند

سهم مصرف سالانه لوازم آرایش توسط ایرانیان، رقمی در حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار از بازار 160 میلیارد دلاری محصولات آرایشی جهان است که حدود 800 میلیون دلار از این بازار را لوازم آرایشی قاچاق و تقلبی تشکیل می دهد. با این حال، رتبه اول مصرف لوازم آرایش در منطقه خاورمیانه از آن عربستان است و رتبه دوم به ایران تعلق دارد. اما ایران به دلیل آنکه مصرف‌کننده لوازم آرایشی ارزان‌قیمت است، می تواند گوی سبقت را از عربستان هم ربوده و سهم مصرف ایران، دو یا سه برابر عربستان هم افزایش یابد.

از آنجا که سهم بیش از 30 درصدی مصرف لوازم آرایش منطقه خاورمیانه همچنان در اختیار ایران است، رتبه هفتمین مصرف‌کننده لوازم آرایش جهان سالهاست که به نام ایران رقم خورده است.

این آمار و ارقام قبل از جهش ارزی‮ ‬سال‮ ‬گذشته است و با جهش نرخ ارز و به طبع آن گران شدن لوازم آرایشی و بهداشتی که بیشتر وارداتی هستند ایرانیان هزینه قابل توجهی را بابت خرید لوازم آرایشی می دهند. مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی نیز بیشتر شده و به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان بر اساس بررسیهای انجام شده در چند سال گذشته، سن شروع آرایش از 21 سال به حدود 13 سال کاهش پیدا کرده است.

 

* چند درصد پسران آرایش می کنند؟

هفت درصد از کسانی که از لوازم آرایشی استفاده می کنند پسران و مردان هستند و این در حالی است که حتی بعضی از لوازم آرایشی مانند کرم، ژل مو و اسپریهای خوش بو کننده جزو لوازم آرایشی به حساب نمی‌آیند و منظور ریمل، کرم پودر و ... است. (ایسنا، 24 مرداد 1391)

همچنین مهدی آقاپور؛ پژوهشگر فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز ضمن تأکید بر ناهنجار بودن پدیده استفاده از لوازم آرایشی در بین پسران و مردان اظهار می کند: استفاده از لوازم آرایشی بین پسران جوان و نوجوان در بین سنین 15 تا 25 سال بیشتر است.

مقام‮ ‬معظم‮ ‬رهبری‮ ‬اخیراً‮ ‬در‮ ‬پاسخ‮ ‬به‮ ‬استفتایی‮ ‬در‮ ‬مورد‮ ابرو برداشتن و آرایش مردان‮ ‬فرمودند‮: در صورتى که ابرو برداشتن یا آرایش کردن مردان تشبّه مرد به زن محسوب شود و یا مفسده‌انگیز باشد و یا ترویج فرهنگ مبتذل غرب به حساب آید، جایز نیست. اما به راستی چرا پسران ایرانی آرایش می کنند؟‮ ‬ ‬

 

* قبح آرایش مردان در جامعه ما ریخته شده است

دکتر اصغر کیهان نیا، مشاور خانواده و متخصص رفتاردرمانی  با برشمردن علت آرایش مردان گفت : آرایش مردان چند علت دارد، یکی از این علل نداشتن اعتماد به نفس است. افراد هر چقدر اعتماد به نفس پایینی داشته باشند یعنی از درون قوی نباشند نیاز دارند که ظاهر خود را با تزئینات و آرایش بیارایند تا به اعتماد به نفس برسند غافل از اینکه با این کار خود را در انظار عموم کوچک می کنند. علت دوم، توجه است. جوانها نیاز به توجه دارند، نیاز به دیده شدن دارند بنابراین آرایش می کنند تا دیده شوند.

وی افزود: علت سوم، رسانه ها مانند اینترنت، ماهواره و ... است. دیدن آرایش برخی مردان در خارج از کشور توسط این رسانه ها باعث می شوند که جوان ها الگو بگیرند. مورد چهارم که پنهان است و کسی زیاد به آن توجه نمی کند اعتراض است، اعتراض به مقررات و سختگیری های خانه، مدرسه، دانشگاه، محیط و مسئولین است. جوان ها وقتی نسبت به چیزی اعتراض دارند آنچه را که مسئولین می گویند درست برعکس آن را اجرا می کنند.

دکتر کیهان نیا ادامه داد: پنجم، افزایش زیبایی است، برخی از مردان فکر می کنند هر چقدر زیباتر باشند و آرایش کنند بهتر می توانند جنس مخالف را جذب کنند. در صورتی 20 درصد از اینگونه افراد با آرایش می توانند جنس مخالف را جذب کنند، 80 درصد دختران از اینگونه پسران متنفرند. دختران اعتقاد دارند که مرد نباید آرایش کند و زیر ابرو بردارد، مرد باید اقتدار و کلام قوی داشته باشد.

این فارغ التحصیل رشته رفتار شناسی افزود: زن ها مردی که مقتدر است را بیشتر دوست دارند تا مردانی که فانتزی هستند و ادای دختران را در می آورند، فقط در طبقه فرودست، کم اطلاع و کم خرد اینگونه افراد مورد توجه قرار می گیرند. دخترانی که عقل گرا هستند هیچوقت به مردانی که آرایش می کنند توجه نمی کنند.

کیهان نیا با انتقاد از فرهنگ سازی غلط تلویزیون گفت: مثلاً من کارگری را می شناسم که زیر ابروهای خود را بر می دارد و آرایش می کند، وقتی که یک کارگر این کار را می کند اوج فرهنگ سازی غلط را می توان مشاهده کرد. قبح آرایش مردان در جامعه ما ریخته شده است، وقتی که تلویزیون برنامه ای می گذارد که در آن مجری و یا هنرپیشه زیر ابرو های خود را برداشته و آرایش کرده چه انتظاری می توان از افراد جامعه داشت. نباید به اینگونه افراد میدان داد، وقتی که تلویزیون یک هنرپیشه را با این وضع نشان می دهد باید منتظر بماند که افراد جامعه از ظاهر این فرد الگو بگیرند و آرایش کنند.