نه همین لباس زیباست نشان رشته خاص

مصاحبه روزنامه جام جم با دکتر کیهان نیا

 

برخی دانشجویان با به تن کردن لباس های متفاوت و همراه داشتن لوازم کارشان سعی در متمایز نشان دادن رشته و شخصیت خود دارند

 

     یکی همیشه و همه جا بوم بزرگ نقاشی همراهش است، دیگری حتی وقتی به مهمانی فامیل دورشان هم دعوت می شود کنترباس را با خود می برد، اما تا شخصی از او می خواهد ساز بزند با هزار و یک بهانه از زیر این کار شانه خالی می کند، آن یکی آنقدر سبیل خود را شبیه سالوادور دالی درست کرده که برای لحظاتی تصور می کنید این نقاش فرا واقعگرا دوباره زنده شده است و در خیابان های شهر قدم می زند، بعضی هایشان هم آنقدر کلمات قلمبه سلمبه کتاب های درسی خود را در گفت و گوهای روزمره به کار می گیرند که آرزو می کنید برای لحظاتی هم که شده  کر بودید. حتماً شما هم تا به حال با این تیپ آدمها برخورد کرده اید، افرادی که خیلی دوست دارند همرنگ جماعت نباشند. آنها هر طور شده می خواهند با دیگران فرق کنند، آن هم تفاوتی اساسی مانند شب و روز؛ برای همین لباس های اجق وجق به تن می کنند؛ لباس هایی که به قول معروف به تن شان گریه می کند یا این که هزار بامبول سر خودشان درمی آورند تا خاص باشند.

     جالب است بدانید تعدادی از آنها به هر در و دیواری می زنند تا در یکی از رشته های هنر تحصیل کنند، و جالب تر از آن خیلی هایشان وقتی وارد دانشگاه شدند، ترم اول را به پایان نرسانده از تحصیل انصراف می دهند یا دانشگاه عذرشان را می خواهد، اما عده ای از آنها بعد از اینکه با ضرب و زور پول وارد دانشگاه شدند بهانه بیشتر برای متفاوت رفتار کردن بدست می آورند و درست همین جاست که دیگر کسی جلودارشان نیست.

     این افراد اگر در رشته موسیقی مشغول به تحصیل باشند، دست روی سازی می گذارند که به گمان خودشان باکلاس باشد و به چشم بیاید. آنها سازهایی مانند گیتار یا کنترباس را می پسندند، هر چند که اگر شرایط مهیا بود یا قدرت و توان جسمی اش را داشتند همیشه یک پیانو یا درامز را با خود حمل می کردند، برخی از آنها هم چند دوربین عکاسی با لنزهای متعدد به خود آویزان می کنند؛ برای این افراد هر چه لنز بزرگ تر باشد، بهتر است، چرا که به چشم می آید. اما به گفته خیلی از کارشناسان برای اینکه شخصی در رشته ای پیشرفت کند و برای خودش اسم و رسمی به هم بزند یا اینکه مورد احترام جامعه باشد، هیچ نیازی به متفاوت عمل کردن نیست.

     دکتر اصغر کیهان نیا، مشاور خانواده و نویسنده در این باره می گوید: «انسان توجه می خواهد. هر چه ضعیف تر باشد و عزت نفس کمتری داشته باشد یعنی از درون برای خودش احترام قائل نباشد، نیاز دارد دیگران به او توجه کنند. برای همین برخی از این افراد متفاوت لباس می پوشند تا مورد توجه قرار بگیرند و مردم به آنها نگاه کنند.»

     به گفته او، برخی ها هم نیاز به همانند سازی و الگو برداری از افرادی دارند که جامعه آنها را قبول دارد. برای نمونه بازیگری که روی پرده سینما درخشیده برای این افراد می تواند الگوی مناسبی باشد. دکتر کیهان نیا ادامه می دهد: «به همین دلیل برخی ها ریش، موی سر و لباس هایشان را مانند خواننده ها یا بازیگران معروف درست می کنند.»

     دکتر کیهان نیا می گوید: «در این بین هستند افرادی که به نشانه اعتراض به مقررات جامعه، خانواده، دانشگاه یا مسئولان لباس غیر متعارف می پوشند.»

     این روانشناس در این باره که چرا جوانان بیشتر دوست دارند مانند هنرمندان لباس بپوشند، حرف بزنند یا موی سر و رویشان را آرایش کنند، می گوید: «چون رشته هنر و هنرمند مورد احترام جامعه است، خیلی ها دوست دارند با تحصیل در این رشته یا الگوبرداری از هنرمندان احترام مردم را بدست بیاورند، برای همین است که می بینیم خیلی ها بدون دلیل ساز یا لوازم نقاشی را با خود حمل می کنند.» این افراد با حمل این وسایل سعی می کنند به صورت غیر مستقیم خود را معرفی کنند تا احترام دیگران را بدست بیاورند.

     به گفته دکتر کیهان نیا، در بین همه اقشار جامعه این ماجرا وجود دارد، حتی اساتید دانشگاه، او ادامه می دهد: «بعضی از اساتید هم هستند که کیفی که دانشگاه به آنها داده و لوگوی دانشگاه روی آن نقش بسته است را همیشه همراه خود دارند، چرا که استاد در جامعه مورد احترام است.»

     این کارشناس در باره نقش خانواده در بروز چنین رفتارهایی می گوید: «اگر خانواده در دوران کودکی به بچه خود محبت، احساس امنیت و تصویر ذهنی مثبتی بدهد و از به کار بردن صفات ناشایستی مانند احمق و بی شعور اجتناب کند، کودک به خودباوری و استقلال رأی رسیده و در نتیجه شخصیتش شکل می گیرد. به این شکل قطعاً وقتی کودک به دوران جوانی و نوجوانی رسید، چنین رفتارهایی از خود نشان نمی دهد.»

     علاوه بر این، دکتر کیهان نیا توصیه می کند هر انسانی باید توانمندی های مثبت خود را بنویسد و با تکرار آنها به خود تلقین کند تا عزت نفس بالایی بدست بیاورد.